Poniżej prezentujemy infografikę opisującą program ćwiczeń w wodzie i na lądzie przeznaczonych dla dzieci z zespołem postcovidowym.
Program ćwiczeń został opracowany w ramach projektu NAWA “Program ćwiczeń w wodzie i na lądzie dla dzieci z zespołem postcovidowym” realizowanego przez Wydział Rehabilitacji AWF Warszawa.
Do badań projektu postCOVIDkids włączono dzieci w wieku 10-12 lat, u których w zdiagnozowanym zespole postcovidowym występowały symptomy zmęczenia, duszności, nietolerancji wysiłku. Dzieci losowo przydzielono do jednej z 3. grup – ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń na lądzie i grupy kontrolnej.
Zajęcia w wodzie i na lądzie odbywały się przez 8 tygodni, z częstotliwością dwa razy w tygodniu po 45 min. Uczestniczące w nich dzieci oceniane były na początku badania i bezpośrednio po zakończeniu interwencji pod kątem zmian w funkcjach oddechowych, wydolności fizycznej oraz poziomie zmęczenia i jakości życia. Ćwiczenia prowadzone były przez doświadczonych fizjoterapeutów.
Programy ćwiczeń w wodzie i na lądzie dopasowane został do siebie pod względem trenowanych grup mięśniowych, intensywności i czasu trwania. Każda sesja składała się z rozgrzewki (8 min), części głównej (32 min) i części końcowej (5 min).
Część główna składała się z dwóch obwodów stacyjnych z ćwiczeniami wytrzymałościowymi dla kończyn górnych i dolnych. W każdym obwodzie znajdowało się pięć stacji z różnymi ćwiczeniami. Aktywność na każdej stacji trwała jedną minutę, z 15-sekundowymi okresami odpoczynku pomiędzy nimi. Gry i zabawy różniły się podczas każdej sesji ćwiczeń.
Szczegółowy ich opis dostępny jest w opublikowanym protokole badań (Ogonowska-Slodownik i wsp. 2022). Wyniki badań dostępne są w opublikowanym artykule (Ogonowska-Slodownik i wsp. 2023).
Podsumowanie: Ośmiotygodniowy program z zajęciami 2 razy w tygodniu po 45 min został dobrze przyjęty przez dzieci, był bezpieczny i nie powodował żadnych działań niepożądanych. Badania wykazały, że oba programy ćwiczeń wpłynęły na poprawę wydolności fizycznej, funkcji oddechowych i jakości życia ocenianej przez rodziców dzieci w wieku 10–12 lat z zespołem postcovidowym.
Artykuł został przygotowany przez Zespół Projektowy postCOVIDkids z Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa