Teraz czytasz
Przeczytaj nowy numer „Głosu Fizjoterapeuty”!

 

Przeczytaj nowy numer „Głosu Fizjoterapeuty”!

Drodzy Czytelnicy,

Przygotowaliśmy dla Was kolejny numer „Głosu Fizjoterapeuty”.

Rozpoczynamy go od TEMATU NUMERU, w którym zajmujemy się sprawą, która jak wiele innych dotyczących fizjoterapii wciąż wymaga systemowego rozwiązania. Doświadczenia ostatnich dwóch lat pokazały, jak ważną rolę w oddziałach intensywnej terapii mają do spełnienia fizjoterapeuci. Dzięki wczesnej interwencji pacjenci covidowi, ale oczywiście nie tylko oni, spędzają w OIOM mniej czasu i opuszczają go w relatywnie lepszej kondycji, niż działoby się to bez fizjoterapii. To wielka korzyść dla chorego, ale także redukcja kosztów dla płatnika. Koniecznie jest jednak włączenie fizjoterapeutów do zespołów pracujących na każdym oddziale intensywnej opieki medycznej i umożliwienie im pracy w trybie 24/7. O to postuluje KIF wraz z grupą klinicystów i ekspertów zaangażowanych w prace grupy roboczej walczącej o wycenę fizjoterapii w OIOM.

O TYM SIĘ MÓWI: Poruszamy też delikatną kwestię – co zrobić, gdy w profesjonalnej relacji fizjoterapeuta-pacjent pojawiają się niestosowne zachowania czy propozycje ze strony pacjenta. Jak przeciwdziałać takim sytuacjom? Czy jako medycy mamy prawo odmówić leczenia narzucającemu się pacjentowi?

Bohaterem PASJONATÓW jest Michał Barański, który dzieli się Czytelnikami „Głosu” swoją miłością do historycznych rekonstrukcji z XVII w. Pasjonat tej dziedziny musi posiadać konkretne umiejętności: posługiwać się bronią białą, strzelać z łuku,jeździć konno. Ale przydają się też dodatkowe umiejętności – w przypadku Michała jest to krawiectwo. I trzeba przyznać, że osiągnął w tym mistrzostwo.

W numerze piszemy także o sytuacji w fizjoterapii refundowanej ze środków publicznych. Zadajemy pytanie, czym się skończy krótkowzroczność urzędników? Czy w wyniku niekorzystnych wycen dojdzie do całkowitej komercjalizacji pozaszpitalnych świadczeń fizjoterapeutycznych?

Oprócz tego w „Głosie” znajdziesz:

Z DZIAŁAŃ KIF: „Rośnie świadomość zawodu fizjoterapeuty”. Porównujemy dane z badania KANTAR z lat 2019-2021.

ZE ŚWIATA: „Trwa ewaluacja kadr sektora rehabilitacji w Polsce”. Dobiega końca bardzo duży projekt realizowany w Polsce na zlecenie WHO.

NAUKA: „Etyka ponad wszystko”. Dr hab. Tomasz Halski wyjaśnia, dlaczego uzyskanie zgody komisji etycznej na badania z udziałem ludzi jest tak ważne.

Redakcja poleca

POZA FIZJO: „Ziarna prawdy i błędy poznawcze”. O tym, jak ulegamy błędom poznawczym i zaczynamy wierzyć w teorie spiskowe, rozmawiamy z popularyzatorką nauki Aleksandrą Stanisławską z bloga Crazy Nauka.

FIZJO-BLOGOSFERA: Alkohol a gojenie tkanek. Czy trzeba odstawić alkohol przed operacją? Tłumaczy Piotr Piaskowski, prowadzący blog Fizjologika.

W „GF” oczywiście nie mogło również zabraknąć wiadomości z kraju i ze świata, a także krzyżówki z nagrodami.

Zapraszamy do lektury!

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry