Teraz czytasz
Zdrowie 2023 w pigułce

 

Zdrowie 2023 w pigułce

W listopadzie br. ukazał się najnowszy raport OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju*) – „Health at a Glance 2023”, który jest zbiorem najważniejszych informacji dotyczących zdrowia populacji i funkcjonowania systemów ochrony zdrowia w 38 krajach członkowskich. Dokument opiera się na analizowanych wskaźnikach oraz oficjalnych statystykach krajowych. Zapoznamy się w nim z obszernymi informacjami i ogólnymi wnioskami, ale także ze szczegółowym podsumowaniem wskaźników dla każdego z państw, w tym Polski.

Główne wnioski, które znajdziemy w podsumowaniu raportu przedstawiamy poniżej.

Systemy ochrony zdrowia znajdują się pod dużą presją finansową, co wynika z konkurencji różnych priorytetów w gospodarkach krajowych i ograniczaniu funduszy publicznych na rzecz zdrowia. Wysoka inflacja spowodowała, że w niektórych państwach wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia pozostały na tym samym poziomie bądź spadły co skutkuje trudnościami w pozyskaniu nowych pracowników i utrzymaniu tych już pracujących.

Społeczeństwa nie wróciły jeszcze w pełni do zdrowia po pandemii, wiele osób zmaga się z problemami psychicznymi i fizycznymi. Odsetek populacji zgłaszającej objawy depresji w 2022 r. jest co najmniej 20% wyższy niż przed pandemią. Zawały serca, udary mózgu i inne choroby układu krążenia były przyczyną więcej niż jednego na cztery zgony; jeden na pięć był spowodowany nowotworem, a COVID-19 był przyczyną 7% wszystkich zgonów w 2021 r. Prawie jednej trzeciej wszystkich śmierci można było uniknąć dzięki skuteczniejszej i terminowej profilaktyce oraz interwencjom w zakresie opieki zdrowotnej.

W większości państw członkowskich OECD rośnie wskaźnik otyłości – 54% osób dorosłych ma nadwagę lub jest otyłych. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mają kluczowe znaczenie, jednak średnio tylko 15% osób dorosłych spożywało pięć lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie [dane z 2019 r.) w Polsce 9%), a tylko 40% zapewniało sobie co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności (w Polsce 20%).

Chociaż w większości krajów wskaźniki dziennego palenia tytoniu spadają, to jednak średnio 16% osób w wieku powyżej 15 lat nadal pali codziennie, a regularne używanie e-papierosów rośnie. Wskaźniki palenia tytoniu przekroczyły 25% we Francji i Turcji, a także w Chinach, Bułgarii i Indonezji.

Bariery w dostępie do usług ochrony zdrowia utrzymują się pomimo powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w większości krajów OECD. Koncentracja na podstawowej opiece zdrowotnej i profilaktyce to jeden z kluczowych sposobów na poprawę dostępności i wydajności.

W większości krajów OECD w ciągu ostatniej dekady liczba przyjęć do szpitali, których można było uniknąć, spadła, szczególnie w Litwie, Meksyku, Polsce i Słowacji. Oznacza to, że podstawowa opieka zdrowotna pomaga w utrzymaniu zdrowia i leczeniu nieskomplikowanych przypadków. Niemal w każdym kraju 30-dniowa śmiertelność po zawale serca lub udarze mózgu jest niższa niż dziesięć lat temu. Jednak w latach 2019–2021 te współczynniki umieralności średnio nieznacznie wzrosły ze względu na opóźnienia w leczeniu podczas pandemii.

Redakcja poleca

Zapoznaj się z pełną treścią raportu: https://www.oecd.org/health/health-at-a-glance.

Szczegółowe dane dla Polski: https://www.oecd.org/poland/health-at-a-glance-Poland-EN.pdf.

* Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD, fr. Organisation de coopération et de développement economiques, OCDE) to powstała w 1960 r. organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Celem jej działania jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry