Teraz czytasz
Rozmowa przy kawie, taka od serca…

 

Rozmowa przy kawie, taka od serca…

Od serca i o sercu, ale nie w kontekście romantycznym. W naszej rozmowie dr hab. Edyta Smolis-Bąk, specjalistka w dziedzinie fizjoterapii kardiologicznej, skupia się na zdrowiu. Gość Renaty Jeziółkowskiej w pierwszym odcinku podcastu KIF z cyklu „Fizjoterapia przy kawie” porusza temat profilaktyki, ale nie tylko.

Zrywając ze społecznym tabu, odnosi się do znaczenia aktywności seksualnej osób chorych kardiologicznie, roli fizjoterapeutów w edukacji pacjentów, a także ich specjalistycznej pomocy w powrocie do normalnego funkcjonowania, również tego w zaciszu alkowy.

Dowiemy się także o wadze kompetencji komunikacyjnych i empatii fizjoterapeuty, który w procesie rekonwalescencji ma najczęstszy i najdłuższy kontakt z chorym, dlatego bywa, że staje się jego powiernikiem i „terapeutą”, aby pacjentowi było „lżej na sercu”.

Rozmowa przybliża również temat ewolucji fizjoterapii kardiologicznej oraz jej rozwoju w kontekście dynamicznego postępu medycyny, także w wymiarze technologicznym. Prof. Smolis-Bąk zestawia polski model fizjoterapii kardiologicznej ze światowymi praktykami, wskazuje pewne nieprawidłowości związane z jej dostępnością dla pacjentów oraz nakreśla szanse na intensyfikację działań rehabilitacyjnych i wzrost ich znaczenia w świadomości chorego.

Redakcja poleca

Interesującą propozycją jest przedstawiona przez gościa podcastu aktywizacja pacjentów z obciążeniami kardiologicznymi poprzez ćwiczenia na siłowni pod okiem fizjoterapeutów dobierających trening głównie w aspekcie medycznym.

Więcej o kłopotach nie tylko sercowych oraz szansach i nadziejach polskiej rehabilitacji kardiologicznej w podcaście KIF „Fizjoterapia przy kawie” dostępnym na YouTube oraz platformie Spotify.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry