dr Sandra Trzcińska pierwszą stypendystką programu KIF „Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji”
Moje życiowe i zawodowe motto to: dawać sobie radę z tym, co pozornie wydaje się nieosiągalne. Intensywnie rozwijam się zawodowo, a moim celem jest zdobycie kolejnego stopnia naukowego. Opracowałam koncepcję kompensacyjnej terapii skolioz (KTS®). Obecnie ważne jest dla mnie nawiązywanie zagranicznych relacji naukowych, abym mogła rozpowszechniać założenia tego nowego modelu leczenia nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Dlatego aplikowałam do programu „Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji”. Wsparcie Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) uwiarygadnia moje osiągnięcia. Dzięki grantowi w czerwcu tego roku wyjechałam do Hiszpanii – na Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Maladze. Koordynatorem mojego pobytu był profesor Manuel Gonzalez Sanchez.
Od lat – praktycznie i naukowo – zajmuję się nowoczesną diagnostyką i terapią funkcjonalną skolioz. Przez kilkanaście lat byłam Kierownikiem Fizjoterapii Ośrodka Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży w Chylicach Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie-Jeziornie. Gdy pracowałam z pacjentami ze skoliozą, zaobserwowałam, że w czasie korekcji łuku skoliotycznego, pojawiał się u nich problem z pogarszaniem się różnych innych elementów postawy. Zaczęłam szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dotyczące mechanizmów kompensacyjnych. To był pierwszy krok do stworzenia modelu terapii opartego na odwrotnym mechanizmie kompensacji. Dzięki pracy na aparacie Scolioscan 3D mogłam rozpocząć badania. To doprowadziło mnie do opracowania KTS®. Obecnie pracuję nad tym, aby udowodnić efektywność mojej koncepcji i dzielić się nią również poza Polską.
Na Uniwersytecie w Maladze czułam się specjalistką – ekspertką w swojej dziedzinie. Przeprowadziłam wykład w formie prezentacji. Był też czas na dyskusję i pytania od studentów. Na początku opowiedziałam o sobie, aby słuchacze wiedzieli, czym się zajmuję naukowo i jako fizjoterapeutka. Tematem mojego wystąpienia była nowoczesna diagnostyka postawy pacjentów ze skoliozą i jej umiejscowienie w procesie leczenia. Przedstawiłam standardowy sposób badania oraz nowoczesne systemy komputerowe do diagnostyki postawy: DIERS, SPINE 3D, SCOLIOSCAN czy ZEBRIS. Moim celem było przede wszystkim pokazanie interpretacji wyników i tego, jak wpływa to na proces leczenia. Skupiłam się głównie na mechanizmach kompensacji, parametrach sumujących oraz wykorzystaniu ich do tworzenia i edycji programu terapii. Omówiłam także założenia koncepcji KTS®. Wzbudziło to duże zainteresowanie studentów.
Wiele godzin spędziłam także na merytorycznych rozmowach z prof. Sanchezem. Omówiliśmy m.in. możliwość naszej przyszłej współpracy badawczej. Dyskutując z osobami, które mają ogromne doświadczenie zarówno praktyczne jak i naukowe, sama się rozwijam, zyskuję nową perspektywę. Grant KIF otworzył mi oczy na nowe pomysły i możliwości. Dzięki wyjazdowi do Hiszpanii, poszerzyłam horyzonty swoich zainteresowań, a także zyskałam grono ludzi, którzy mogą mieć wpływ na moje życie zawodowe. Z kolei kultura hiszpańska nauczyła mnie spokoju w podejmowaniu decyzji i radości z tego, co już osiągnęłam – liczy się przyjemność z działania, a nie tylko z jego efektów. Nie boję się wyzwań, a swoją postawą chcę dawać przykład polskim fizjoterapeutom, że chcieć to móc, żeby nie przejmować się porażkami i nigdy się nie poddawać.
Niedługo kończy się projekt dotyczący stworzenia innowacyjnego prototypu gorsetu do leczenia skolioz. Pracuje nad tym zespół belgijsko-niemiecki, którego i ja jestem częścią. Kolejnym ważnym dla mnie krokiem w rozwoju będzie sfinalizowanie badań nad efektywnością koncepcji KTS®. Wyjazd na Uniwersytet w Maladze utwierdził mnie także w tym, że to, co robię, jest słuszne. Co więcej wysoki poziom edukacyjno-rozwojowy tej uczelni podniósł poprzeczkę moich oczekiwań i marzeń zawodowych.
„Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji”
Program KIF, który polega na wsparciu finansowym wyjazdów fizjoterapeutów do ośrodków w krajach UE i państw członkowskich EFTA. Jego celem jest prezentacja innowacyjnych podejść terapeutycznych, diagnostycznych i badawczych oraz promocja polskiej fizjoterapii na arenie międzynarodowej.
Fizjoterapeuta, który aplikuje o dofinansowanie, musi m.in.:
- posiadać PWZFz,
- opłacać składki członkowskie KIF,
- mieć pozytywną ewidencję zawodową,
- znać dobrze język obcy,
- być aktywny zawodowo i naukowo,
- pracować nad innowacyjnym programem, który zamierza realizować w zagranicznym ośrodku.
Więcej szczegółów tutaj:
https://kif.info.pl/zespol-tematyczny-do-spraw-wspolpracy-miedzynarodowej/