Teraz czytasz
Jaką formę praktyki powinien wybrać fizjoterapeuta?

 

Jaką formę praktyki powinien wybrać fizjoterapeuta?

Zawód fizjoterapeuty jest regulowany przepisami prawa jako zawód medyczny. Fizjoterapeuci prowadzący działalności gospodarczą muszą zarejestrować działalność nie tylko w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ale także w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Rejestracja i zgłoszenie rodzaju wykonywanej działalności nadal nastręcza wielu trudności. Świadczenia fizjoterapeutyczne w polskim systemie ochrony zdrowia są rozliczane przy użyciu specjalnych kodów, które określają formę praktyki, czyli sposób realizacji usługi. Trzy kody używane w kontekście indywidualnych praktyk fizjoterapeutycznych to: 93, 95 i 98.

Kod 93 powinien zaznaczyć fizjoterapeuta, który prowadzi indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną i zamierza świadczyć usługi fizjoterapeutyczne wyłącznie w podmiocie leczniczym posiadającym wpis do RPWDL.

Z kolei kod 95 wybierze fizjoterapeuta, który w ramach swojej indywidualnej praktyki zawodowej udziela świadczeń fizjoterapeutycznych w miejscu wezwania, tj. w domu pacjenta. Istotnym jest, że jeżeli fizjoterapeuta posiada podpisaną umowę z podmiotem leczniczym, w ramach której będzie udzielał świadczeń fizjoterapeutycznych na rzecz tegoż podmiotu w domu pacjenta, to właściwym jest wybranie kodu 93, ponieważ kod 95 dotyczy wyłącznie fizjoterapeutów, którzy udzielają świadczeń w domu pacjenta w ramach własnej indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej.

Kod 98 przeznaczony jest dla fizjoterapeutów, którzy prowadzą indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną i posiadają gabinet, w którym udzielają świadczeń. Jeśli fizjoterapeuta dodatkowo udziela świadczeń w miejscu wezwania, czyli dojeżdża do domu pacjenta, dodatkowo w RPWDL zaznacza kod 95. Oczywiście, w sytuacji, gdy fizjoterapeuta nie tylko prowadzi własną indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną, gdzie umożliwia skorzystanie z usług w gabinecie jak i z dojazdem do pacjenta, ale również pracuje na rzecz innego podmiotu leczniczego, w Rejestrze RPWDL zobowiązany jest do wskazania kodów: 93, 95 i 98.

Prawidłowe stosowanie powyższych kodów zapewnia pacjentom dostęp do określonej formy usługi fizjoterapeutycznej i ułatwia placówkom nadzorującym prowadzenie statystyk dotyczących indywidualnych praktyk fizjoterapeutycznych. Dlatego kluczowym jest, aby fizjoterapeuta prowadzący indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wybrał i zaznaczył w RPWDL faktycznie realizowany kod praktyki.

Oprócz indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej, gdzie udzielanie świadczeń fizjoterapeutycznych może odbywać się w gabinecie, w domu pacjenta lub dla innego podmiotu leczniczego, fizjoterapeuci mają prawo do prowadzenia i świadczenia usług w ramach kodu 97, który dotyczy grupowych praktyk fizjoterapeutycznych. Ta forma praktyki zarezerwowana jest dla spółki jawnej, partnerskiej lub cywilnej prowadzonej przez co najmniej dwóch fizjoterapeutów. Jednakże, gdy fizjoterapeuci założą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółkę z o.o., ich działalność powinna być zarejestrowana jako podmiot wykonujący działalność leczniczą, a nie indywidualna czy grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

Reasumując, po pierwsze w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowanej w RPWDL jako indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna, fizjoterapeuta musi posiadać numer prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty i nie może zatrudniać innego fizjoterapeuty do świadczenia usług, niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Zaznaczamy kod 93, gdy świadczymy usługi fizjoterapeutyczne na rzecz innego podmiotu leczniczego niezależnie czy udzielamy świadczeń w gabinecie podmiotu, czy w domu pacjenta. Kod 95 zaznaczamy, gdy udzielamy świadczeń w domu pacjenta w ramach indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej, czyli w ramach własnej działalności leczniczej, a kod 98, gdy posiadamy gabinet. Po drugie, grupowa praktyka fizjoterapeutyczna powinna działać w formie spółki, ale z wyłączeniem spółki z o.o. Grupowej praktyki fizjoterapeutycznej nie można zarejestrować jako indywidualna działalność gospodarcza, a świadczenia fizjoterapeutyczne mogą udzielać wyłącznie osoby wykazane w grupowej praktyce fizjoterapeutycznej. W sytuacji braku PWZF dozwolone jest założenie podmiotu leczniczego i zatrudnianie innych fizjoterapeutów świadczących usługi fizjoterapeutyczne.

Pamiętajmy, że wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą jest obowiązkowy, ale stanowi również przywilej, który pozwala uwiarygodnić naszą działalność fizjoterapeutyczną przed pacjentami. W czasach, gdy pojawia się wiele problemów związanych z usługami świadczonymi przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji, wpis do rejestru potwierdza profesjonalizm i zgodność z przepisami. To dodatkowa gwarancja dla pacjentów, że korzystają z usług rzetelnego i wykwalifikowanego specjalisty jakim jesteśmy my – fizjoterapeuci.

 

Autorzy:

Redakcja poleca


Adam Bulski
Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie


Agnieszka Filarecka
Instytut nauk o zdrowiu, Akademia Nauk Stosowanych w Gnieźnie


Przemysław Kotynia
Poradnia Rehabilitacyjna Medicus, Żywiec


Jakub Oberbek
Pabianickie Centrum Rehabilitacji PCM Sp. z o.o., Pabianice, Polska.
Centrum Medyczne ZAMKOWA, Pabianice, Polska,
Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Łódź, Polska.


Jagoda Walowska
RB dr Jagoda Walowska Wrocław

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
14
Przykro
1
Super
11
wow
5
Wrr
3

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry