FIZJO-BLOGSFERA

To nasz najsilniejszy zmysł

Z okazji Światowego Dnia Wzroku rozmawiamy z Alicją Wojtasiewicz – rehabilitantką wzroku, fizjoterapeutką i autorką…

Co fizjoterapeuta powinien wiedzieć o zespole Chiari typu I?

Zespół Chiari to dysfunkcja dość rzadka, jednakże bardzo istotna szczególnie w kontekście diagnostyki bólów i zawrotów głowy. Zespół…

7
Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na blizny?

Czy każdą bliznę należy leczyć? Na jakiej podstawie ocenić, czy stanowi problem? Jak zareagować, gdy pacjent okaże się ofiarą działań wojennych? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Młotek, fizjoterapeutka specjalizująca się w terapii blizn, twórczyni metody Integracyjnej Terapii Blizn.

Kiedy możemy rozpoznać objawy tężyczki?

Wśród wielu medyków panuje przeświadczenie, że to czynniki psychologiczne są jedyną przyczyną tężyczki, co nie jest prawdą.

Ciąża – wielkie zmiany w układzie oddechowym

Już od momentu zapłodnienia rozpoczyna się kaskada zmian fizjologicznych w całym ciele,
które mają niezwykły wpływ na czynność układu oddechowego.

O wzroku, ruchu i tabletach

Zmysł wzroku jest jednym z najbardziej skomplikowanych układów ciała człowieka. Przy prawidłowo działającym narządzie wzroku człowiek jest w stanie w ułamku sekundy zauważyć drobne szczegóły lub nagłe zmiany w otoczeniu, widzieć w ciemności oraz odróżnić blisko 10 milionów odcieni.

Naszą rolą jest leczenie ruchem

Nigdy nie mówię pacjentowi, że „czegoś nie wolno mu robić”. Mówię: „możesz to zrobić, ale w inny sposób” – o swojej pracy z pacjentami wracającymi do aktywności sportowej rozmawiamy z Piotrem Piaskowskim, fizjoterapeutą specjalizującym się w rehabilitacji urazów ortopedycznych oraz autorem bloga Fizjologika.

Sztuka to dobre wyróżnienie się

Fizjoterapeuci, którzy decydują się na założenie działalności gospodarczej aby osiągnąć sukces, powinni zadbać o szczegóły organizacyjne i wizerunkowe.

Fizjoterapia stomatologiczna – co to takiego?

Fizjoterapeuta posiada wiele narzędzi oddziaływania na pacjenta z objawami zaburzeń skroniowożuchwowych niezależnie od tego, czy pojawiły się one w wyniku przeciążenia narządu żucia, ekstrakcji zęba czy w efekcie przebytego zabiegu.

Nietrzymanie moczu to dla wielu osób wstydliwy problem

Statystycznie jedna na trzy kobiety cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu (NM)