Teraz czytasz
Międzynarodowy Tydzień Świadomości Rehabilitacji Onkologicznej

 

Międzynarodowy Tydzień Świadomości Rehabilitacji Onkologicznej

W dniach 7-13 września odbył się Tydzień Świadomości Rehabilitacji Onkologicznej pod hasłem: Nikt nie może zostać pominięty, którego celem było zwrócenie uwagi na to, jak istotnym elementem leczenia chorób nowotworowych jest kompleksowa rehabilitacja.

Kampania świadomościowa została zrealizowana z inicjatywy Lou James, nowozelandzkiej fizjoterapeutki oraz założycielki organizacji PINC&STEEL. Lou od lat pracuje z pacjentami onkologicznymi, jest również twórczynią programu rehabilitacyjnego PINC skierowanego do kobiet, które wygrały walkę z nowotworem. Od 2005 roku program wsparł już ponad 25 tys. pacjentek w Nowej Zelandii, ale również w innych częściach świata. Obecnie certyfikowani fizjoterapeuci PINC&STEEL są dostępni w 12 krajach, również w Polsce.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, kampania odbyła się przede wszystkim w internecie. Za pośrednictwem portali społecznościowych PINC& STEEL udostępniało materiały edukacyjne oraz historie pacjentów onkologicznych, którym udało się powrócić do sprawności dzięki rehabilitacji. Materiały były również dystrybułowane przez oddziały lokalne organizacji w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Z każdym rokiem rośnie liczba ozdrowieńców, jednak badania pokazują, że mimo wygrania walki z rakiem, u blisko 70 proc. z nich w okresie do 10 lat od zakończenia leczenia pojawiają się powikłania i skutki uboczne. Pacjenci, u których zdiagnozowano nowotwór oraz rekonwalescenci często doświadczają bólu, strachu, przewlekłego zmęczenia i utraty pewności siebie. Dodatkowo dochodzi u nich do zmniejszenia zakresu ruchu, osłabienia siły i obniżenia wytrzymałości mięśni. Pojawiają się również skutki uboczne, takie jak nietrzymanie moczu. Część tych dolegliwości można załagodzić poprzez wprowadzenie rehabilitacji uwzględniającej wsparcie fizjoterapeutyczne.

Badania naukowe potwierdzają, że właśnie rehabilitacja onkologiczna jest formą terapii, która skuteczne zmniejsza ryzyko niepełnosprawności i poprawia jakość życia chorych. „Minęło ponad 40 lat od publikacji jednego z pierwszych badań, zwracających uwagę na potrzebę rozwoju kompleksowej rehabilitacji onkologicznej. Pomimo czasu, jaki upłynął (…) nadal istnieje ogromna potrzeba budowania powszechnej świadomości, jak istotną składową leczenia chorych na nowotwory jest kompleksowa rehabilitacja – mówi dr Anna Pyszora, stypendystka programu PINC&STEEL.

Redakcja poleca

Niestety niski poziom wiedzy powoduje, że pacjenci onkologiczni nie szukają pomocy w powrocie do zdrowia. Trzeba budować świadomość społeczeństwa o tym, jak istotną rolę w leczeniu chorych na nowotwory odgrywa kompleksowa rehabilitacja – nikt nie może zostać pominięty!

Krajowa Izba Fizjoterapeutów, jako partner akcji, przetłumaczyła wszystkie materiały dotyczące wydarzenia, można je znaleźć na stronie https://kif.info.pl/kif-partnerem-tygodnia-swiadomosci-rehabilitacji-onkologicznej/.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
4
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry