Teraz czytasz
Sport niepełnosprawnych dla fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych. Teoria. Praktyka. Metodyka

 

Sport niepełnosprawnych dla fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych. Teoria. Praktyka. Metodyka

  • Andrzej Kosmol, Bartosz Molik, Natalia Morgulec-Adamowicz Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie 630 stron, rok wydania: 2021

Tym razem polecamy książkę, która zaledwie przed kilkoma dniami miała swoją premierę. To kompendium wiedzy na temat sportu osób z niepełnosprawnościami. Jednym z redaktorów naukowych tej pozycji jest prof. dr hab. n. k. f. Bartosz Molik, który w poprzednim numerze „GF” tak ciekawe podzielił się z czytelnikami zawiłościami dotyczącymi kwalifikacji zawodników na paraolimpiadę. Jeżeli zainteresował cię ten temat, to zachęcamy do sięgnięcia również po tę publikację.

„Wiedza na temat możliwości osób z dysfunkcjami i podejścia do treningu poszerza się, a osiągnięcia sportowców niepełnosprawnych budzą szacunek i uznanie milionów ludzi na świecie, obserwujących co 4 lata zmagania na najwyższym olimpijskim poziomie”– piszą w przedmowie jej redaktorzy.

Sport OzN jest tu pokazany z uwzględnieniem różnych dysfunkcji zawodników i w szerokim zakresie, zarówno od strony organizacyjnej i metodycznej, jak i psychologicznej oraz socjologicznej. Znajdziesz tam informacje o historii, przepisach i współzawodnictwie, ale także o kontrowersyjnych zagadnieniach klasyfikacji, nowoczesnych technologiach wspomagających czy specyfice szkolenia sportowego zawodników z niepełnosprawnościami.

Szczególną część stanowią opisy kilkudziesięciu dyscyplin (nawet tak mało znanych jak boccia, showdown czy curling na wózkach) i wskazania metodyczne do nauczania podstawowych umiejętności technicznych. Ponad 200 rycin doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.

Autorami publikacji są doświadczeni praktycy, trenerzy kadry paraolimpijskiej i naukowcy z kraju i zagranicy. Po książkę powinni sięgnąć fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi oraz studenci kierunków związanych z ochroną i profilaktyką zdrowia, w tym fizjoterapii i terapii zajęciowej. Szczególnie polecana jest absolwentom przygotowującym się do Państwowego Egzaminu z Fizjoterapii (PEF).

Książka będzie także źródłem informacji i praktycznych wskazówek dla instruktorów i trenerów pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnością, nauczycieli wychowania fizycznego i specjalnego zatrudnionych w szkołach integracyjnych i specjalnych, specjalistów adaptowanej aktywności fizycznej oraz animatorów sportu osób z niepełnosprawnościami.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry