Teraz czytasz
Która podkładka pod mysz jest lepsza?

 

Która podkładka pod mysz jest lepsza?

Producenci podkładek pod mysz z żelową poduszką zapewniają, że umożliwiają prawidłową, odciążoną pozycję ręki oraz zmniejszają ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Ale czy tak jest rzeczywiście?

W „Physiotherapy Review” (3/2022) ukazał się artykuł poświęcony analizie porównawczej wysiłku nerwowo-mięśniowego wybranych mięśni w czasie pracy przy komputerze z wykorzystaniem podkładki pod mysz komputerową z żelową poduszką oraz podkładki płaskiej.

Długotrwała praca biurowa przy komputerze może sprzyjać obciążeniu układu mięśniowo-szkieletowego. To efekt np. nieodpowiednio dostosowanego stanowiska pracy, braku zmian pozycji pracownika w czasie pracy lub niewiedzy w zakresie ergonomii pracy [7]. Dlatego tak ważne jest, aby stanowisko pracy zapewniało komfort i umożliwiało efektywną pracę, szczególnie podczas kilkugodzinnego siedzenia przy biurku [1,2].

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładek pod mysz komputerową. Występują w wielu rozmiarach i kształtach. Szczególnie pracownikom biurowym poleca się ergonomiczne podkładki z poduszką żelową pod nadgarstek. Ich producenci zapewniają, że umożliwiają wygodną, prawidłową pozycję ręki oraz zmniejszają ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Ale czy tak jest rzeczywiście?

Sprawdzili to Agnieszka Maria Koziczak i Adrian Markowski z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ich badaniu wzięło udział 21 uczestników. Podczas pracy przy komputerze z myszą komputerową z podkładką z żelową poduszką oraz z podkładką płaską wykonano u nich jednostronną ocenę wysiłku nerwowo-mięśniowego przy wykorzystaniu elektromiografii powierzchniowej wybranych mięśni kończyny górnej i obręczy barkowej, to jest: mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka, zginacza promieniowego nadgarstka, części przedniej mięśnia naramiennego oraz części zstępującej mięśnia czworobocznego. Analizie poddano procentowy udział czasu trwania zadania ruchowego poniżej, w zakresie oraz powyżej 20-30% MVC (ang. maximal voluntary contraction) w stosunku do trwania całej aktywności z wykorzystaniem danej podkładki.

Jakie wnioski sformułowali badacze? Czy warto zwracać uwagę na wybór pomocniczego sprzętu biurowego?

Redakcja poleca

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w języku angielskim: http://physiotherapy.review/Comparison-of-the-effect-of-flat-computer-mouse-pad-and-computer-mouse-pad-with-wrist-support-on-the-activity-of-chosen-muscles-groups,161,47857,0,0.html.

Zapraszamy też do nauki języka angielskiego z Agatą Przystaś FizjoEnglish: https://glosfizjoterapeuty.pl/tematy/angielski-dla-fizjoterapeutow/

Piśmiennictwo:

  1. Lis T., Nowacki K., Małysa T. i wsp. Ergonomiczna diagnostyka stanowiska pracy przy komputerze. Politechnika Śląska, Katowice 2013.
  2. Foszcz M., Bac A. Ocena znajomości zasad ergonomii i ich zastosowania wśród pracowników biurowych w korporacjach. Health Promotion & Physical Activity 2018, 2(3), s. 20–25.
  3. Bartuzi P., Kamińska J. Obciążenie i dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego a poziom wiedzy pracowników o ergonomii stanowiska komputerowego. Bezpieczeństwo pracy – Nauka i Praktyka 02/2010, s. 21–23.
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
1

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
znajdzfizjoterapeute.pl     kif.info.pl

Do góry