Teraz czytasz
Czy bieganie dystansu ultra może być zdrowe?

 

Czy bieganie dystansu ultra może być zdrowe?

25 marca br. w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry wystartują I Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów na dystansie ultra. O bieganiu, również tym ultra, pisze Bartłomiej Borowiec, zapalony biegacz oraz koordynator KIF w woj. lubuskim. 

Marzec, dzień coraz dłuższy, słońce mocniej świeci i zrobiło się cieplej. Na zewnątrz widać coraz więcej biegających. Niektórzy budzą się z zimowego snu, chcą mieć dobrą sylwetkę, gdy zrobi się naprawdę ciepło. Mówi się, że lepiej późno niż wcale, choć każdy wie, że regularność we wszelkiej aktywności jest najlepsza, a powrót po długim zastoju jest ciężki i często bolesny.

Wśród biegaczek i biegaczy są ludzie różnych zawodów, w tym również fizjoterapeuci. Biegają na różnych dystansach – od kilku kilometrów po ultramaratony. Jeśli się ich spytamy, czy to jest zdrowe, to zapewne w pierwszym odruchu się uśmiechną. Bo ile kilometrów ma ten ultramarton? W fizjologii wysiłku fizycznego mówi się, że każdy trening powyżej 2,5 godziny przynosi więcej strat niż korzyści. Ale…

Ważna jest także intensywność wysiłku. W biegu na dystansie ultra ścigają się najlepsi – reszta biegnących raczej mierzy się sama ze sobą i ze swoimi słabościami. Ta grupa biega zgodnie z zasadą: „Po co się spieszyć, skoro można wykorzystać cały limit czasowy biegu, pooglądać piękne krajobrazy, a przy okazji spróbować pysznych specjałów na punktach odżywczych”. Często dystans pokonujemy w towarzystwie nowo poznanych biegowych znajomych. Wtedy kilometry szybciej – nomen omen – biegną. Ważne jedynie, żeby biec w swoim tempie!

Nie ma biegacza, który w czasie biegu nie miałby kryzysów, ale one kształtują nasz charakter, co przydaje się również w życiu prywatnym i zawodowym. Na długim dystansie pogoda może się wiele razy zmienić. Czasami zaczynamy biec w słońcu, by za kilka kilometrów napotkać deszcz, burzę z piorunami albo wiatr, który nie zawsze wieje w plecy,. Naprzemiennie może też doskwierać upał lub chłód, ten ostatni na przykład nocą czy wczesnym rankiem, kiedy startuje rywalizacja. Wreszcie sama trasa może kryć wiele niespodzianek, jak błoto czy strumyki, które trzeba pokonać. Mimo tego każdy biegacz, gdy tylko widzi napis „meta”, to ma dwa odczucia. Pierwsze: fajnie, że to już koniec. Drugie: trochę szkoda, że ta przygoda dobiega końca.

Chyba nie znam biegaczki lub biegacza żałujących, że biegają. Dlatego zapraszam Was na I Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów na dystansie ultra. Ja też tam będę.

U nas, w Zielonej Górze, podczas IX Ultramaratonu Zielonogórskiego Nowe Granice, przebiegniemy „tylko” 48 kilometrów, za to w pięknych okolicznościach przyrody oraz we wspaniałym towarzystwie. To pierwsza edycja Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów na dystansie ultra, więc zarówno zwycięzcy, jak i uczestnicy tego wydarzenia automatycznie przejdą do historii. 🙂

I pamiętajcie, mówi się, że szczęśliwi biegają ultra!

Bartłomiej Borowiec

Koordynator Wojewódzki Województwa Lubuskiego KIF

Zawody zostały objęte honorowym patronatem prezesa KIF.

Redakcja poleca

Więcej informacji:

https://kif.info.pl/events/patronat-i-mistrzostwa-polski-fizjoterapeutow-na-dystansie-ultra-w-ramach-ix-ultramaratonu-zielonogorskiego-nowe-granice/

 

Na zdjęciu: Bartłomiej Borowiec, fizjoterapeuta, pasjonat biegania, współorganizator I Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów na dystansie ultra.

Koordynator Wojewódzki Województwa Lubuskiego KIF

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry