POZA FIZJO

Czy Hipokrates mógł się mylić?

Kąpiele w zimnej wodzie miał już zalecać ojciec medycyny, choć chyba nie precyzował, jak bardzo zimna ma być. I prawdopodobnie żyjąc nad Morzem Egejskim, miał inną skalę porównawczą niż Polak nad Bałtykiem w lipcu, o styczniu nie mówiąc.

Bagaż emocjonalny zabierany do domu

O psychologicznych skutkach pandemii, które dotykają zarówno chorych na COVID-19, jak i pracujących z nimi fizjoterapeutów, rozmawiamy z Dorotą Wójcik-Małek, neuropsycholożką, psychoterapeutką, przewodniczącą oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Mamy COVID-19, więc zaszczep się przeciw grypie

Lekarze apelują, abyśmy szczególnie w czasie pandemii koronawirusa zaszczepili się przeciw grypie. Oczywiście nie uchroni to nas przed COVID-19, ale może pomóc w walce z nim.

Czy potrzebujemy witaminy D latem?

Wiedza o zalecanej suplementacji witaminą D w Polsce jest coraz powszechniejsza. Najczęściej mówi się o niej w kontekście okresu jesiennozimowego, gdy nie możemy liczyć na zbyt dużą dawkę słońca.

Ten pilates to taka joga?

Nazwa tego systemu ćwiczeń pochodzi od nazwiska jego twórcy – Niemca Josepha Pilatesa (1883–1967).

Ach, te mądre jelita!

Ludzki mózg uznajemy za wyjątkowy organ. To w nim rodzą się wielkie idee, rewolucyjne wynalazki i piękne wytwory kultury.

Operacja bariatryczna to droga na skróty?

Na początku roku dziennikarz Tomasz Sekielski wyznał, że waży 185 kg i rozpoczął kolejną w swoim życiu dietę. Operację bariatryczną wykluczył, w jednym z wywiadów nazwał ją „drogą na skróty”.

Depresja sezonowa: jak sobie z nią poradzić?

W krajach północnych zapada na nią 2-4 %. populacji, ale w rejonach o dużym niedoborze światła może to być 10 %.