POZA FIZJO

Ziarna prawdy i błędy poznawcze

– Ewolucja, która przebiegała przez ponad 100 tys. lat na sawannie, nie jest w stanie błyskawicznie wyposażyć nas w nowe narzędzia, które byłyby przydatne w epoce cyfrowej – o tym, jak ulegamy błędom poznawczym i zaczynamy wierzyć w teorie spiskowe – mówi popularyzatorka nauki Aleksandra Stanisławska, współprowadząca (wraz z mężem) blog Crazy Nauka.

Metoda Uśmiechniętego Żółwia

Po bieżni powolutku tupta uśmiechnięty, stary Żółw. Na lewym torze nagle pojawia się pędząca młoda Zajęczyca, która z zaciętą miną oczywiście go przegania. Po chwili gwałtownie się zatrzymuje, opierając dłonie na kolanach, próbuje złapać oddech.

Czy post uzdrowi chorych?

Zapewnia o tym dr Ewa Dąbrowska, której warzywno-owocowa ma „oczyścić organizm z toksyn i uzupełnić niedobory mikroskładników pokarmowych”, a w efekcie doprowadzić do wyleczenia chorób.

Czy Hipokrates mógł się mylić?

Kąpiele w zimnej wodzie miał już zalecać ojciec medycyny, choć chyba nie precyzował, jak bardzo zimna ma być. I prawdopodobnie żyjąc nad Morzem Egejskim, miał inną skalę porównawczą niż Polak nad Bałtykiem w lipcu, o styczniu nie mówiąc.

Bagaż emocjonalny zabierany do domu

O psychologicznych skutkach pandemii, które dotykają zarówno chorych na COVID-19, jak i pracujących z nimi fizjoterapeutów, rozmawiamy z Dorotą Wójcik-Małek, neuropsycholożką, psychoterapeutką, przewodniczącą oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Mamy COVID-19, więc zaszczep się przeciw grypie

Lekarze apelują, abyśmy szczególnie w czasie pandemii koronawirusa zaszczepili się przeciw grypie. Oczywiście nie uchroni to nas przed COVID-19, ale może pomóc w walce z nim.

Czy potrzebujemy witaminy D latem?

Wiedza o zalecanej suplementacji witaminą D w Polsce jest coraz powszechniejsza. Najczęściej mówi się o niej w kontekście okresu jesiennozimowego, gdy nie możemy liczyć na zbyt dużą dawkę słońca.

Ten pilates to taka joga?

Nazwa tego systemu ćwiczeń pochodzi od nazwiska jego twórcy – Niemca Josepha Pilatesa (1883–1967).

Ach, te mądre jelita!

Ludzki mózg uznajemy za wyjątkowy organ. To w nim rodzą się wielkie idee, rewolucyjne wynalazki i piękne wytwory kultury.

Operacja bariatryczna to droga na skróty?

Na początku roku dziennikarz Tomasz Sekielski wyznał, że waży 185 kg i rozpoczął kolejną w swoim życiu dietę. Operację bariatryczną wykluczył, w jednym z wywiadów nazwał ją „drogą na skróty”.