Teraz czytasz
Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, prof. AWF – Interdyscyplinarność w leczeniu i rehabilitacji choroby Parkinsona jest szczególnie istotna

 

Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, prof. AWF – Interdyscyplinarność w leczeniu i rehabilitacji choroby Parkinsona jest szczególnie istotna

¦ 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji tej grupy chorych poświęcona będzie sesja naukowa na II Kongresie KIF. Sesji przewodniczy dr hab. prof. AWF Warszawa Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka. Poprosiliśmy Panią Profesor o wprowadzenie w tematykę sesji oraz zaproszenie do udziału w niej.

Dr hab. prof. AWF Warszawa Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka

Choroba Parkinsona jest chorobą samoistną dotycząca ośrodkowego układu nerwowego. Ma charakter postępujący, rozwija się wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu odpowiadających za produkcję dopaminy. Obecnie nie znamy uchwytnej przyczyny wyzwalającej chorobę. Choroba Parkinsona częściej dosięga mężczyzn niż kobiet. Szacuje się, że zachorowania dotyczą populacji między 40. a 60. rokiem życia, a niektórzy naukowcy przesuwają tę granicę do 70. Średnia wieku chorych to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki, zachorowania przed 40. Ocenia się, że w Polsce na chorobę Parkinsona choruje około 60-80 tys. osób. Rocznie diagnozowanych jest między 4 a 8 tys. nowych przypadków. Ponieważ do zachorowania dochodzi w drugiej połowie życia, a obserwujemy postępujące starzenie się społeczeństwa, w przyszłości nieuchronnie liczba osób dotkniętych tą chorobą będzie się zwiększać.

Choroby pozapiramidowe, a w szczególności choroba Parkinsona, wywołują znaczne deficyty neurologiczne, które rozwijają się stopniowo wraz z rozwojem choroby. W zależności od stadium obserwujemy objawy związane z bradykinezją, z tak zwanym spowolnieniem, zubożeniem ruchów, w szczególności trudnościami z wykonywaniem ruchów precyzyjnych Deficyty neurologiczne obejmują wszystkie grupy mięśniowe, co znacząco utrudnia funkcjonowanie w zakresie wykonywania czynności dnia codziennego tj., wstawanie, chodzenie, wykonywanie precyzyjnych ruchów. Obserwujemy sztywność mięśni i drżenie spoczynkowe, gdzie cały czas napięte mięśnie stawiają opór przy próbie poruszania się. Choroba powoduje też niestabilność postawy, problemy z koordynacją ruchów i z zachowaniem równowagi. Często dochodzi do upadków albo wtórnych urazów, w tym niebezpiecznych złamań. Możemy też zaobserwować takie objawy jak mikrografia, czyli pisanie bardzo małymi literami, zaburzenia snu, węchu, upośledzenie mowy, charakterystyczny „szurający” chód. Mogą też występować zaburzenia wegetatywne, tj. ślinotok, napadowe pocenie się oraz łojotok.

W zależności do stadium choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne oraz fizjoterapię. W zaawansowanych postaciach choroby Parkinsona, kiedy leczenie farmakologiczne jest niewystarczające, przeprowadza się zabiegi operacyjne. Obecnie rzadko wykonuje się już talamotomię czy palidotomię, zaczynają przeważać zabiegi związane z głęboką stymulacją mózgu (DBS), podczas których do mózgu pacjenta wszczepiana jest elektroda. Podłącza się ją do urządzenia (stymulatora) umieszczonego pod skórą w obrębie klatki piersiowej, które przesyła impulsy elektryczne do mózgu. Stosuje się też inną, najnowszą metodę MRg FUS. Zabieg ten charakteryzuje się wyjątkową precyzyjnością oraz skutecznością, wykonywany jest w leczeniu drżenia samoistnego oraz drżennej postaci choroby Parkinsona z zastosowaniem skoncentrowanych fal dźwiękowych.

Bardzo się cieszę, że mogę przewodniczyć sesji neurologicznej podczas II Kongresu KIF, którego tematem przewodnim jest „interdyscyplinarność”. Interdyscyplinarność, która w postępowaniu z chorymi na chorobę Parkinsona jest szczególnie istotna – leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne musi być powiązane z rehabilitacją chorego na każdym etapie leczenia.

Podczas sesji wraz z pozostałymi prelegentami rozmawiać będziemy m. in. o patogenezie i biologicznej koncepcji choroby Parkinsona, rozpoznaniu choroby i początkowym okresie leczenia, atypowym Parkinsonizmie, drżeniu parkinsonowskim, a także o najnowocześniejszych metodach leczenia i znaczeniu rehabilitacji. 

Redakcja poleca

Serdecznie Państwa zapraszam na naszą sesję oraz inne wystąpienia podczas II Kongresu KIF. Do zobaczenia w Krakowie!

Dr hab. prof. AWF Warszawa Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka

* * *

II Kongres KIF „Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji”
Sesja naukowa „Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja chorób pozapiramidowych”

W sesji udział wezmą:
– dr hab. prof. AWF Warszawa Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka
– prof. dr hab. n. med. Andrzej Friedman
– prof. dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski
– dr n. med. Stanisław Szlufik
– dr n. med. Natalia Madetko-Alster
– dr n. o zdr. Maria Kłoda
– dr hab. n. med. Piotr Alster

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry