Teraz czytasz
Kompleksowe podejście fizjoterapeutyczne w leczeniu opornej wulwodynii

 

Kompleksowe podejście fizjoterapeutyczne w leczeniu opornej wulwodynii

W wydanym kilka dni temu numerze kwartalnika naukowego „Physiotherapy Review” [1/2024] opublikowane zostało studium przypadku pt. Kiedy ból nie ustępuje: fizjoterapia w ujęciu biopsychospołecznym jako forma leczenia opornej wulwodynii. Autorami pracy są: Weronika Solomon1,2, Elia Bassini1, Sandra J. Hilton3 oraz Małgorzata Starzec-Proserpio4.

Przygotowaliśmy dla czytelników „Głosu” streszczenie artykułu w jęz. polskim, zachęcamy jednak do sięgnięcia do wersji oryginalnej. Link do artykułu znajdziesz pod tekstem.

W pracy przedstawiono przypadek 28-letniej kobiety, która zgłosiła się do kliniki fizjoterapeutycznej z oporną wulwodynią i bólem dolnej części pleców. Poprzednie postępowanie (w tym operacja) było w jej przypadku nieskuteczne. Zaprezentowane podejście fizjoterapeutyczne było oparte na aktualnych doniesieniach z zakresu neurofizjologii bólu i zawierało cele zorientowane na pacjenta, edukację nt. bólu, delikatne techniki terapii manualnej oraz ćwiczenia indywidualne. Do oceny efektów terapii autorom posłużyła Numeryczna Skala Bólu (NRS) użyta podczas testu patyczkiem z wacikiem (allodynia powierzchowna) oraz palpacji mięśni dna miednicy. Wykorzystano także Kwestionariusz Oswestry (ODI). Pomiary wykonane zostały przed terapią oraz po jej zakończeniu.

Po ukończeniu 10 cotygodniowych sesji fizjoterapeutycznych ból podczas testu patyczkiem z wacikiem oraz palpacji mięśni dna miednicy zmniejszył się z 8 do 2 punktów NRS. ODI spadło z 9 do 3 punktów. Te zmiany były istotnie bardziej znaczące niż minimalna klinicznie istotna zmiana oszacowana dla wykorzystanych narzędzi pomiarowych. Pacjentka wróciła do aktywności, których wcześniej nie mogła wykonywać ze względu na ból.

Wnioski płynące z opisu tego przypadku pokazują, że fizjoterapia w modelu biopsychospoecznym może być obiecującą opcją leczenia dla kobiet z oporną wulwodynią. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań w celu zbadania skuteczności tego podejścia.

* * *

Artykuł  w wersji oryginalnej przeczytasz: https://physiotherapy.review/When-the-pain-does-not-go-away-a-case-report-on-a-comprehensive-biopsychosocial-physiotherapy-approach-for-refractory-vulvodynia-treatment,161,52687,0,0.html

Redakcja poleca

***

1 Międzywydziałowe Centrum Badań i Szkoleń (CIFAPPS), Wydział Medycyny i Chirurgii, Uniwersytet Tor Vergata w Rzymie, Włochy.
2 Fisiomed, Gabinet Fizjoterapii, Włochy.
3 Entropy, Entropy Physiotherapy & Wellness, LLC, USA.
4 Katedra Położnictwa, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Polska.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
1
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry