Teraz czytasz
Trening oporowy jako narzędzie do poprawy zdrowia Seniorów z zespołem postcovidowym

 

Trening oporowy jako narzędzie do poprawy zdrowia Seniorów z zespołem postcovidowym

+1
Zobacz galerię

Na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa właśnie zakończono realizację projektu NAWA Granty Interwencyjne „Opracowanie skutecznej interwencji mającej na celu przeciwdziałanie zaburzeniom równowagi oraz osłabieniu siły mięśniowej u osób starszych po przechorowaniu COVID-19”.

Do projektu włączono osoby w wieku 65 lat i starsze, obojga płci, z dodatnim wynikiem testu RT-PCR i/lub dodatnim wynikiem testu na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w okresie 3-12 miesięcy przed rozpoczęciem badania. Zakwalifikowane osoby zgłaszały co najmniej jeden z objawów występujących po zakażeniu COVID-19, taki jak: zmęczenie, osłabienie mięśni, zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, nietolerancja wysiłku fizycznego lub depresja. Seniorzy zostali przydzieleni do jednej z dwóch grup: interwencyjnej (z ćwiczeniami oporowymi) oraz kontrolnej, której członkom zalecono utrzymanie dotychczasowego poziomu aktywności.

Trening oporowy (RT) był prowadzony w renomowanej siłowni dwa razy w tygodniu, przez 60 minut na sesję, przez 8 tygodni. Sesje treningowe miały na celu osiągnięcie intensywności ćwiczeń na poziomie 70% 1RM i składały się z trzech serii po 12 powtórzeń w każdym ćwiczeniu z 2 minutowymi przerwami pomiędzy seriami. Przed każdą sesją treningową badani wykonywali 15-minutową ogólną rozgrzewkę na orbitreku lub bieżni. Obciążenia treningowe podczas sesji treningowych były indywidualnie zwiększane o 5 kg, gdy uczestnik wykonał wszystkie powtórzenia podczas ćwiczenia.

Protokół treningu został opracowany przez zespół lekarzy, specjalistów fizjoterapii i trenerów zatrudnionych w WR AWF Warszawa. Przed każdą sesją mierzono tętno, ciśnienie krwi i nasycenie tlenem. Jeśli ciśnienie krwi wynosiło > 160/100 mmHg lub tętno (HR) > 100 lub <50 uderzeń na minutę, uczestnicy nie mogli wykonywać ćwiczeń podczas tej sesji.

Przed i po zakończeniu interwencji u wszystkich uczestników oceniono siłę mięśniową, równowagę, skład ciała, stan funkcjonalny oraz jakość życia. Szczegółowy opis ćwiczeń oraz wyniki badań dostępne są w artykułach (Kaczmarczyk i wsp. 2024, Bobowik i wsp. 2024).

Redakcja poleca

Podsumowanie: Badania wykazały skuteczność zastosowania ośmiotygodniowego treningu oporowego na poprawę siły mięśniowej, równowagi oraz jakości życia u osób starszych z zespołem postcovidowym. Zastosowany protokół jest dobrze tolerowany i może być stosowany przez profesjonalistów w celu zmniejszenia długotrwałych deficytów funkcjonalnych w tej grupie pacjentów.

Artykuł został przygotowany przez Zespół Projektowy Post-COVID Seniors z Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry