Pod koniec czerwca 2024 r. w czasopiśmie naukowym „The Lancet Global Health” opublikowano najnowsze krajowe, regionalne i globalne trendy dotyczące niewystarczającej aktywności fizycznej pośród osób dorosłych w latach 2000-2022.
Z publikacji wynika, że prawie jedna trzecia (31 proc.) osób dorosłych na całym świecie, czyli około 1,8 miliarda ludzi, nie osiągnęła zalecanego poziomu aktywności fizycznej w 2022 r. (minimum 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo). Niestety trend ten jest niepokojący, bowiem w latach 2010-2022 zanotowano pogłębienie deficytu aktywności o 5 proc. Jeśli trend się utrzyma, przewiduje się, że do 2030 r. 35 proc. osób dorosłych nie będzie osiągała zalecanego poziomu aktywności fizycznej.
Najwyższy wskaźnik braku aktywności fizycznej zaobserwowano w państwach o wysokich dochodach w regionie Azji i Pacyfiku (48 proc.) oraz Azji Południowej (45 proc.). Poziom braku aktywności fizycznej w pozostałych regionach wahał się od 28 proc. w państwach zachodnich do 14 proc. w regionie Oceanii. Niestety wskaźnik dla Polski był jednym z najwyższych dla regionu Europy!
Odnotowano również, iż brak aktywności fizycznej na całym świecie jest częstszy wśród kobiet (34 proc.) w porównaniu z mężczyznami (29 proc.). Wskazano również, że osoby powyżej 60. roku życia są mniej aktywne niż pozostali dorośli, w związku z czym niezwykle ważne jest promowanie aktywności fizycznej wśród osób starszych.
Warto zaznaczyć, że niewystarczająca aktywność fizyczna wiąże się z większym ryzykiem występowania chorób niezakaźnych, przyrostu masy ciała, słabej sprawności fizycznej i poznawczej oraz złego stanu zdrowia psychicznego!
WHO namawia więc do poszukiwania innowacyjnych sposobów motywowania ludzi do podejmowania większej aktywności fizycznej, zwracając uwagę na to, aby ta była dostępna, przystępna cenowo i przyjemna. WHO zaleca również położenie większego nacisku na promowanie i umożliwianie aktywności fizycznej, między innymi poprzez sport masowy oraz aktywną rekreację i transport (spacery, jazda na rowerze i korzystanie z transportu publicznego).
Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej możemy zmniejszyć ryzyko występowania chorób niezakaźnych i poprawić zdrowie naszej populacji.
WK
Źródło:
https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(24)00150-5/fulltext