Teraz czytasz
Jak odmraża się europejska fizjoterapia?

 

Jak odmraża się europejska fizjoterapia?

Zobacz galerię

Francja

Oficjalne odmrożenie gospodarki we Francji rozpoczęło się 11 maja. Wcześniej fizjoterapeuci musieli do minimum ograniczyć swoją działalność, świadcząc jedynie usługi telerehabilitacyjne bądź wizyty domowe. Francuska Izba Fizjoterapeutów już pod koniec kwietnia przekazała zalecenia dotyczące środków ochrony indywidualnej i dezynfekcji oraz adaptacji gabinetu.

Fizjoterapeuci mieli więc czas na to, aby się przygotować. Dzień przed zniesieniem rządowych ograniczeń, a więc 10 maja, na stronie Izby został opublikowany komunikat z wytycznymi dotyczącymi dobrych praktyk, które powinny być stosowane po otwarciu gabinetów. Francuscy fizjoterapeuci mogą przyjąć pacjenta w gabinecie tylko wtedy, jeśli są w stanie w pełni zagwarantować zgodne z rekomendacjami bezpieczeństwo. Fizjoterapeuta samodzielnie i świadomie ocenia stosunek korzyści do ryzyka, pamiętając o tym, że dla najbardziej wrażliwej grupy pacjentów lepsza od gabinetu będzie wizyta domowa, a najlepsza – o ile to możliwe – telerehabilitacja.

Dodatkowo Francuzi przygotowali także przewodnik dla pacjenta chcącego powrócić na rehabilitację oraz plakaty informacyjne do powieszenia w gabinetach.

Źródła:
http://www.ordremk.fr/actualites/kines/les-kinesitherapeutesdoivent- poursuivre-une-reprise-progressive-de-leur-activite-dansleurs- cabinets/
http://www.ordremk.fr/actualites/patients/reouverture-des-cabinetsde- kinesitherapie-patients-ce-que-vous-devez-savoir/

Holandia

W Holandii wraz z wybuchem pandemii gabinety fizjoterapii nie zostały oficjalnie zamknięte w przeciwieństwie do salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Rząd od razu uznał, że opieka fizjoterapeutyczna musi pozostać dostępna i absolutnie nie może jej zabraknąć, ale wyraźnie zarekomendował świadczenie usług zdalnych. Przyjęcie pacjenta w gabinecie lub wizyta domowa mogły się odbywać tylko wtedy, gdy niemożliwe było zapewnienie telerehabilitacji lub stan pacjenta bezwzględnie wymagał osobistego kontaktu z fizjoterapeutą. Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Ponowne rozszerzenie działalności fizjoterapeutycznej umożliwiono 1 maja, dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska. Podkreślając wagę bezpieczeństwa pacjenta i fizjoterapeuty, określono wytyczne do pracy w gabinecie. Powinien być on dostosowany, zabezpieczony w środki do dezynfekcji, a pacjent musi zostać poinformowany, że terapia może przebiegać nieco inaczej niż dotychczas (rekomendowane jest zachowanie dystansu 1,5 metra). Co najważniejsze, fizjoterapeuta powinien postępować zgodnie z tzw. mapą drogową, a więc wytycznymi do oceny pacjentów i podejmowania decyzji o przyjęciu ich w gabinecie oraz zakresie świadczonych usług. Stowarzyszenie Holenderskich Fizjoterapeutów (KNGF) przygotowało także zestaw materiałów dla pacjentów o nowych warunkach pracy fizjoterapeutów.

Warto wspomnieć, że holenderscy fizjoterapeuci również borykają się z problemem wymieniania ich grupy zawodowej w mediach jednym tchem z masażystami, kosmetyczkami i fryzjerami, z czym uporczywie walczą.

Źródła:
https://www.kngf.nl/actueel/nieuws/2020/mei-2020/kappers-zijngeen- fysiotherapeuten.html
https://www.kngf.nl/actueel/nieuws/2020/april/triage-stappenplan- 30-april-2020.html
https://www.kngf.nl/binaries/content/assets/kngf/onbeveiligd/ praktijkvoering/de-praktijk/triage-stappenplan-30-april-2020. pdf

Belgia

Belgia, tak jak Polska, odmroziła fizjoterapię 4 maja. Belgijski AXXON opublikował szczegółowe wytyczne dla opieki ambulatoryjnej, zarówno do pracy indywidualnej z pacjentem, jak i ćwiczeń grupowych. Dodatkowo, podobnie jak u Holendrów, opracowano tzw. drzewo decyzyjne, pomagające fizjoterapeucie w podjęciu decyzji, czy pacjent może być konsultowany zdalnie, czy w domu, czy wymaga fizycznej wizyty w gabinecie.

Redakcja poleca

Za co lubimy Belgów? W przygotowanym dla pacjentów plakacie informacyjnym o „nowej normalności” w gabinetach fizjoterapii zalecają dojazd do gabinetów… na rowerze. Nie jesteśmy zaskoczeni 🙂 Ale co na to Holendrzy?

Źródła:
https://www.axxon.be/nl/corona/
https://www.axxon.be/ckfinder/userfiles/files/2020%20-%20 COVID-19/20200515%20-%20COVID-19%20-%20Procedure%20voor%20 ambulante%20zorgverstrekking%20-%20NL%20-%20Sciensano.pdf

Hiszpania

Jak tylko pandemia zaczęła w zawrotnym tempie rozprzestrzeniać się w kraju, Światowa Konfederacja Fizjoterapii, popierając prośby hiszpańskich kolegów, wysłała pisma do właściwych władz, w których apelowała o zamknięcie wszystkich prywatnych ośrodków, ponieważ niemożliwe stało się zagwarantowanie odpowiednich środków ochronnych dla fizjoterapeutów. W połowie kwietnia Consejo General de Colegios de Fisioterapeutas de Espania opublikował rekomendacje pomagające w przygotowaniach do ponownego otwarcia gabinetów oraz dla fizjoterapeutów, którzy już wznowili świadczenie usług dla najbardziej potrzebujących pacjentów.

Oficjalnie odmrożenie rehabilitacji w Hiszpanii zostało ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia 25 maja. I był to pierwszy etap odmrażania gospodarki w tym kraju. Warto jednak podkreślić, że w poszczególne fazy odmrażania nie wchodzi cała Hiszpania jednocześnie. Niektóre regiony nadal pozostają w pierwszym lub drugim etapie, podczas gdy inne są już w trzecim (głównie wyspy). Nadal zaleca się przyjmowania jedynie pacjentów pilnie potrzebujących.

Źródła:
https://www.consejo-fisioterapia.org/noticias/3310__CORONAVIRUS_PROTOCOLO_ICPFA_DE_PROTECCION_E_HIGIENIZACION_PARA_ CENTROS_PRIVADOS.html
https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/ alertasActual/nCov-China/documentos/Plan_Transicion_Guia_Fase_1.pdf
https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/ alertasActual/nCov-China/planDesescalada.html
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
3
Przykro
0
Super
1
wow
2
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry