Teraz czytasz
Studenci zdążą nadrobić braki z tego semestru

 

Studenci zdążą nadrobić braki z tego semestru

  • W połowie marca wszystkie wyższe uczelnie kształcące fizjoterapeutów zawiesiły zajęcia stacjonarne. Od tego czasu kilkanaście tysięcy studentów fizjoterapii kształci się w trybie zdalnym – o sytuacji na uczelniach rozmawiamy z dr. Zbigniewem Wrońskim.

Aleksandra Mróz: Jaka jest obecnie sytuacja studentów fizjoterapii?

Zbigniew Wroński: Zajęcia stacjonarne zostały w marcu zawieszone na wszystkich uczelniach w Polsce, także tych kształcących fizjoterapeutów. Obecnie program realizowany jest w trybie online, wykładowcy korzystają najczęściej z gotowych platform, takich jak Microsoft Teams lub wewnętrznych systemów uczelnianych.

Co dalej? Czy znane są terminy „odmrażania” stacjonarnych zajęć?

Sytuacja wciąż nie jest jasna, nie ma jednego, narzuconego odgórnie terminu. Wszystko zależy od decyzji władz każdej z uczelni. Pomimo wydania przez Ministerstwo Zdrowia zgody na organizację zajęć dla części studentów, wiele placówek oceniło, że nie są w stanie spełnić wymagań bezpieczeństwa epidemiologicznego i na razie nie wracają do prowadzenia zajęć stacjonarnych.

Można sobie wyobrazić zajęcia teoretyczne online na uczelni medycznej, ale co z kształceniem praktycznym?

Racja, zajęcia teoretyczne prowadzi się w ten sposób trudniej niż w formie tradycyjnej, ale jest to do zrobienia. W przypadku kształcenia praktycznego dużo zależy od samego przedmiotu i zakładanego efektu końcowego. Innych warunków wymagają zajęcia polegające na wykonywaniu ćwiczeń, a innych te, podczas których trzeba dotykać potencjalnego pacjenta. Niektóre da się więc przeprowadzić online, ale części nie. Z zasady studenci nie są na dziś wpuszczani do szpitali. Niektóre szkoły posiadają centra symulacji medycznej, gdzie mogą się odbywać zajęcia i są one tam prowadzone. Inne placówki na ten moment całkowicie z nich zrezygnowały. Pewnym ułatwieniem jest wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia możliwości rozliczania niektórych świadczeń (wizyty fizjoterapeutycznej i wybranych procedur z zakresu kinezyterapii) w formie telerehabilitacji. Dla uczelni oznacza to, że powinny przygotować studentów także do tej formy pracy, a to usprawiedliwia prowadzenie zajęć praktycznych w formie online. Prawda jest taka, że specyfika badania pacjenta czy prowadzenia fizjoterapii online jest inna niż praca w przychodni, trzeba się tego po prostu nauczyć.

Czy ze względu na te wszystkie trudności zagrożona jest jakość kształcenia fizjoterapeutów w Polsce?

Jakość kształcenia na pewno nie jest zagrożona. Efekty kształcenia muszą być osiągnięte, żeby student uzyskał absolutorium. Jeżeli z powodu pandemii np. jakiś przedmiot nie będzie mógł zostać zrealizowany, to prawdopodobnie zostanie przeniesiony na kolejne lata. Warto podkreślić, że problem ten dotyczy głównie studentów pierwszych lat studiów, tak więc nie będzie problemu z uzupełnieniem braków, o ile takie w ogóle będą.

Jak uczelnie poradzą sobie z przeprowadzeniem egzaminów w obecnym semestrze i rekrutacją nowych studentów?

Rekrutacja od dawna przebiega elektronicznie, pojedyncze uczelnie prowadziły egzaminy sprawnościowe (np. AWF w Warszawie), ale w tym roku ich najprawdopodobniej nie będzie. Część naborów, szczególnie na dwuletnie studia magisterskie, prawdopodobnie zostanie przeniesiona na koniec sierpnia i początek września. Z racji swojej autonomii uczelnie mają tu dużą dowolność, więc osoby zainteresowane powinny uważnie śledzić strony internetowe wybranych placówek. Egzaminy semestralne czy roczne odbywają się teraz w trybie online, co na wielu uczelniach nie jest nowością, choć zwykle miało to miejsce na terenie szkoły. Od razu zaznaczę, że egzamin można tak skonstruować, aby praktycznie wyeliminować ryzyko nadużyć i nieuczciwości ze strony studentów piszących z domu.

Wspomniał Pan o naborze na dwuletnie studia magisterskie. Jesienią 2020 r. planowana była ostatnia taka rekrutacja. Obecna sytuacja rzeczywiście nic nie zmieniła w tej kwestii?

Nie sądzę, aby się to stało, musiałoby wcześniej dojść do nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Zgodnie z planem we wrześniu odbędą się nabory na studia uzupełniające, ale wydaje mi się, że nie będzie to ostatnia rekrutacja. Ustawa zakłada, że studia muszą zostać wygaszone do 2022 roku. Można więc sobie wyobrazić, że jeżeli byłoby wielu chętnych, jakaś uczelnia może zdecydować się na kolejny nabór np. w lutym lub nawet w październiku 2021 r. Nie zmienia to jednak faktu, że dwuletnie studia magisterskie w Polsce muszą zakończyć się do grudnia 2022 r., a studenci muszą zdobyć do tego czasu 120 punktów ECTS. Jeśli rozpoczęliby studia później, mieliby na to mniej czasu, a za to więcej zajęć w tygodniu, niż wynikałoby to ze standardowego programu rozpisanego na dwa lata.

Redakcja poleca

AM: Dziękuje za rozmowę.

Jak wygląda sytuacja na warszawskiej AWF?

Prof. Bartosz Molik – Dziekan ds. Nauki Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Wydział Rehabilitacji zgodnie z decyzją Rektora AWF Warszawa realizuje zajęcia dydaktyczne online do 30 września 2020 roku. Zajęcia teoretyczne są realizowane bez większych problemów. Studenci i nauczyciele bardzo szybko zaadaptowali się do realizacji zdalnego nauczania.

Zgodnie z zarządzeniem MNiSW 40% zajęć praktycznych również realizujemy w systemie zdalnym. Jednocześnie podjęliśmy decyzję o przeniesieniu części zajęć praktycznych na kolejne semestry. Staramy się, unikając tzw. kumulacji zajęć w kolejnym roku akademickim, realizować zajęcia teoretyczne planowane na kolejny semestr. Szczególnie zwracamy uwagę na realizację zajęć na III roku studiów 5-letnich (bardzo duża liczba zajęć klinicznych w przyszłym roku akademickim) oraz II roku studiów 2-letnich magisterskich (obrony prac dyplomowych).

Rzeczywiście praktyki zawodowe wymagają pewnych modyfikacji. Jesteśmy w kontakcie z jednostkami klinicznymi w Warszawie i okolicach umożliwiając studentom realizację zajęć. Co więcej, studenci 2-letnich studiów magisterskich z prawem wykonywania zawodu realizują praktyki dzięki wykonywanej pracy. Oczywiście osoby pomagające w wykonywaniu zadań w związku z epidemią również mają możliwość realizacji praktyk.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze studentami fizjoterapii, jak również z dziekanami innych wydziałów kształcących fizjoterapeutów.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry