Teraz czytasz
Dofinansowanie fizjoterapii zmniejszy koszty pandemii

 

Dofinansowanie fizjoterapii zmniejszy koszty pandemii

+1
Zobacz galerię

Tegoroczne 73. Światowe Zgromadzenie Zdrowia¹ odbyło się w dniach 18–19 maja, po raz pierwszy w historii w formule online. Delegacje z całego świata dyskutowały o aktualnych potrzebach i wyzwaniach, przed którymi stoją teraz systemy opieki zdrowotnej. Fizjoterapeuci również mieli swój głos! Reprezentowała nas zrzeszająca ponad 625 tys. fizjoterapeutów Światowa Konfederacja Fizjoterapii (WCPT).

WCPT, także w imieniu Krajowej Izby Fizjoterapeutów, wezwała wszystkich członków Zgromadzenia do zobowiązania się do zwiększenia funduszy na rehabilitację w ramach globalnej, solidarnej odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Emma Stokes, prezes WCPT, oświadczyła: „Jest to zarówno możliwość zminimalizowania kosztów pandemii w przypadku pojedynczej osoby, ale także szansa na to, aby usługi rehabilitacyjne stały się kluczowym filarem powszechnej ochrony zdrowia na całym świecie. Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak w wyniku zawieszenia wielu usług w związku z koniecznością izolacji społecznej, ludzie prawdopodobnie doświadczą problemów zdrowotnych niezwiązanych z COVID-19. (…) To może prowadzić do głębszej niepełnosprawności, a w konsekwencji do większego zapotrzebowania na rehabilitację”.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów już od wielu miesięcy prowadzi aktywne działania na rzecz urealnienia wyceny fizjoterapii. W pełni zgadzamy się z postulatem WCPT i cieszymy, że świat dostrzegł potencjał i wartość fizjoterapii w związku z pandemią, a także zauważa konieczność znacznego zwiększenia nakładów finansowych na ten sektor. Tym bardziej w obliczu rosnących potrzeb związanych z rehabilitacją oraz zwiększającymi się kosztami dostosowania jej do zasad bezpieczeństwa. Rehabilitacja powinna stać się priorytetem ochrony zdrowia XXI wieku. Bez merytorycznej rozmowy, bez promocji skutecznych procedur i bez zmiany ich wyceny – nigdy nie będzie to możliwe.

1. Światowe Zgromadzenie Zdrowia (World Health Assembly – WHA) jest organem decyzyjnym WHO i najwyższym organem ustanawiającym politykę zdrowotną na świecie. Uczestniczą w nim delegacje ze wszystkich państw członkowskich, w tym z Polski, oraz przedstawiciele organizacji pozostających w oficjalnych relacjach z WHO. Główne zadania WHA to: ustalanie polityki WHO, wybór dyrektora generalnego, nadzorowanie polityki finansowej oraz przegląd i zatwierdzanie proponowanego budżetu. Zgromadzenie odbywa się rokrocznie w siedzibie ONZ w Genewie.

Z pełną agendą WHA73 oraz nagraniami tegorocznych sesji można zapoznać się tu:
www.who.int/about/governance/world-health-assembly/seventy-third-world-health-assembly

Redakcja poleca

Oficjalne oświadczenie WCPT:
extranet.who.int/nonstateactorsstatements/meetingoutline/6

Komunikat na stronie WCPT:
www.wcpt.org/news/WCPT-calls-on-WHA73-to-expand-funding-for-rehabilitation

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
4
Przykro
0
Super
4
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry