Teraz czytasz
Uzdrowisko Ustroń w czasie pandemii

 

Uzdrowisko Ustroń w czasie pandemii

  • O nagłej konieczności zamknięcia ośrodka i jego ponownym otwarciu w nowych warunkach opowiada fizjoterapeutka Ewa Rybicka, prezes Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia „Ustroń”.
Zobacz galerię

Noc 13 marca. Na obszarze Polski ogłoszony zostaje stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W Uzdrowisku Ustroń przebywa ponad 1200 pacjentów, z czego prawie 800 to pacjenci sanatoryjni. W pracy jest 700 pracowników, w tym ponad 100 fizjoterapeutów. To oni wraz z lekarzami i pielęgniarkami znajdują się najbliżej pacjentów. Jest nerwowo, narasta niepewność co dalej z podopiecznymi: zostają czy nie? A co z pracownikami? Trzeba reagować szybko i dostosować funkcjonowanie Uzdrowiska do nowej rzeczywistości. Nosić maseczki czy nie? Co z rękawiczkami? Skąd wziąć potężne ilości środków ochrony indywidualnej? Preparaty dezynfekcyjne z zapasów trzymiesięcznych wykorzystane zostają w ciągu tygodnia. Nigdzie nie można ich kupić, ceny wywindowane do maksimum. Należy przeorganizować wydawanie posiłków, kontrolę wejścia i wyjścia z Uzdrowiska, zabiegi oraz sprawdzać temperaturę.

Na szczęście opanowanie i współpraca zespołu szybko dają efekty. Już dzień po ogłoszeniu rządowej decyzji wprowadzone zostają procedury, stosujemy się do zaleceń i do zasad zdrowego rozsądku. Przez kilka kolejnych dni uczymy się pracy w trudnych warunkach. Nie wszyscy wytrzymują napięcie, ale znakomita większość personelu medycznego, w tym fizjoterapeuci, szybko się uczy, że trzeba zachowywać dystans, często myć ręce, dezynfekować sprzęt.

21 marca 2020 r. wczesne godziny ranne. W związku z ogłoszeniem przez ministra zdrowia na obszarze Polski stanu epidemii, Uzdrowisko Ustroń, podobnie jak ośrodki w całym kraju, czasowo ogranicza swoją działalność i zaprzestaje udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom przebywającym aktualnie na leczeniu uzdrowiskowym. W ciągu jednego dnia wypisujemy ponad 700 pacjentów. W większości to seniorzy, niepełnosprawni. Pomagamy zorganizować wyjazd. Nie wszystkich odbiera rodzina.

Chociaż przez ponad dwa miesiące nie mogliśmy przyjmować kuracjuszy i gości, pracowaliśmy w ograniczonym zakresie na oddziałach rehabilitacji, a zespół Uzdrowiska Ustroń był w kontakcie ze wszystkimi, którzy potrzebowali naszego wsparcia i pomocy. W czasie pandemii koronawirusa nasi fizjoterapeuci, trenerzy personalni i instruktorzy skupili się na działalności edukacyjnej oraz na przygotowaniu treningów i zestawów ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Było to ogromne wyzwanie. Ponieważ z powodu pandemii koronawirusa 80 osób przebywało w trybie czasowego postoju, fizjoterapeuci aktywnie włączyli się w to nowe dla nich przedsięwzięcie.

Na stronie internetowej Uzdrowiska Ustroń zamieściliśmy stworzony przez nas „Poradnik edukacyjny”, gdzie na bieżąco dodawaliśmy kolejne filmy i zestawy ćwiczeń. Każdy, bez względu na wiek, stan zdrowia i kondycję fizyczną, mógł tam znaleźć coś dla siebie. Przygotowaliśmy materiały do pobrania zarówno w formie pdf (np. „Poradnik edukacyjny z programem domowej aktywności dla pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych”), jak i filmów, które można odtworzyć w dowolnym miejscu i czasie.

Nagraliśmy wspólnie z naszymi fizjoterapeutami i trenerami kilkanaście odcinków materiałów filmowych, które dostępne są na kanale Uzdrowiska Ustroń na YouTube:

  • dla pacjentów po zabiegach kardiologicznych,
  • ćwiczenia oddechowe – zestaw ćwiczeń z zakresu kinezyterapii, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, a także zapobieganie powikłaniom wynikającym ze zmniejszonej aktywności fizycznej,
  • dwa zestawy gimnastyki kardiologicznej dla pacjentów z niską i średnią wydolnością fizyczną oraz średnią i dużą wydolnością fizyczną,
  • treningi ogólnousprawniające oraz ogólnorozwojowe,
  • techniki oddechowo-relaksacyjne zalecane osobom w okresie zwiększonego stresu,
  • zajęcia fitness: zdrowy kręgosłup i mocny brzuch,
  • zestaw ćwiczeń specjalnie dla kobiet, czyli ćwiczenia aktywujące dno miednicy i obręcz biodrową w czterech częściach.

Uzdrowisko Ustroń postawiło na komunikację z pacjentami i kuracjuszami. Raz w tygodniu wysyłaliśmy do nich maile z materiałami edukacyjnymi, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Odpowiadaliśmy także na pytania i rozwiewaliśmy wątpliwości. Ponieważ nie mogliśmy być razem, dzieliliśmy się wiedzą i budowaliśmy relacje w ten sposób.

Otwarcie w nowych warunkach

W tej chwili przygotowujemy się do ponownego otwarcia i przyjęcia gości. Ponieważ przez ostatnie tygodnie kontynuowaliśmy wczesną rehabilitację kardiologiczną oraz neurologiczną, pomagając wrócić do zdrowia około 100 pacjentom, mieliśmy czas na dostosowanie się do nowych warunków pracy. W Uzdrowisku Ustroń pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, nasi pracownicy przestrzegają surowych rygorów w zakresie bezpieczeństwa higienicznego. Prawie trzy miesiące po ogłoszeniu stanu zagrożenia jesteśmy dobrze przygotowani do przyjęcia kuracjuszy i rozpoczęcia turnusów sanatoryjnych.

29 maja 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, w którym ogłoszono, że od 15 czerwca 2020 r. możemy wznowić działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. 1 czerwca 2020 r. ukazało się zarządzenie Prezesa NFZ Nr 77/2020/DSM, które doprecyzowało tę procedurę – pobranie materiału biologicznego następuje na podstawie zlecenia wystawionego przez świadczeniodawcę, u którego świadczeniobiorca będzie realizował leczenie uzdrowiskowe. Jednocześnie zarządzenie reguluje, że świadczeniodawca zlecający wymaz powiadamia świadczeniobiorcę o wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie później niż 48 godzin przed planowanym rozpoczęciem turnusu. Wciąż pozostaje jednak jeszcze bardzo dużo kwestii, które wymagają doprecyzowania i całe nasze środowisko nieustannie apeluje o ich wyjaśnienie.

Przed nami nowe wyzwania i dużo pracy. Musimy opracować nowe procedury, aby dostosować się do wytycznych głównego inspektora sanitarnego ws. funkcjonowania sanatoriów w trakcie epidemii SARS- CoV-2 w Polsce. Nasze wcześniejsze doświadczenia oraz już wdrożone procedury – mam taką nadzieję – pozwolą nam bezpiecznie wrócić do „normalności”. Należy jednak pamiętać, że pandemia jeszcze się nie skończyła i należy przestrzegać wszelkich zasad, aby bezpiecznie realizować świadczenia. Na podstawie obowiązujących przepisów zespół ds. fizjoterapii uzdrowiskowej przy KIF, którego jestem członkiem, przygotował rekomendacje dla fizjoterapeutów pracujących w obszarze lecznictwa uzdrowiskowego, które są bardzo pomocne podczas wdrażania koniecznych procedur.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
2
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry