Teraz czytasz
5 raportów, z którymi warto się zapoznać!

 

5 raportów, z którymi warto się zapoznać!

  • Co roku ukazują się dziesiątki raportów wydawanych przez duże międzynarodowe organizacje , np. WHO czy OECD. Nie tylko opisują wybrane obszary systemu ochrony zdrowia, ale też wskazują globalne trendy. Mogłoby się wydawać, że terabajty danych, liczb i wykresów nie będą interesujące dla przeciętnego fizjoterapeuty. Nic bardziej mylnego.

Studiując dostępne raporty, nie tylko dowiadujemy się więcej o otaczającym nas świecie, ale dzięki zdobytej wiedzy mamy również możliwość odpowiadania na potrzeby systemu ochrony zdrowia. Stąd tylko krok do zaproponowania lokalnych rozwiązań (oczy- wiście) przy zastosowaniu fizjoterapii. Brzmi interesująco? Sprawdź 5 publikacji, jakie wybrał dla Ciebie Dział Współpracy Międzynarodowej KIF i działaj bar- dziej świadomie!

W ostatnich latach tematem przewodnim jest pandemia COVID-19, nie dziwi więc fakt, że właśnie w tej materii można znaleźć najwięcej nowych danych.

1. „COVID-19: co obecnie wiemy i jakie mamy zasoby”

Link do dokumentu: euro.who.int

Jest to raport podsumowujący informacje, jakie pojawiły się podczas spotkania organizowanego przez europejskie Biuro Regionalne WHO na temat znaczenia rehabilitacji w leczeniu COVID-19. W dokumencie znajdziesz omówienie modeli rehabilitacji stosowanych w różnych państwach regionu, a także źródła ogólnodostępnych materiałów, jakie mogą pomóc w prowadzeniu terapii pacjentów. Są to broszury, filmy instruktażowe, wytyczne postępowania czy kursy online. W publikacji znajdziesz m.in. informacje na temat „polskiego modelu” rehabilitacji po COVID-19.

Dokument jest w języku angielskim.

2. „Poszerzenie naszej wiedzy na temat post-COVID-19”

Link do źródła: who.int

W tej publikacji WHO znajdziesz dziewięć prezentacji oraz nagranie ponad dwugodzinnego webinaru na temat rehabilitacji postcovidowej. W materiałach zawarto takie tematy jak: przykładowe interwencje, sposób postępowania w przypadku dysregulacji układu autonomicznego, model terapii w domu pacjenta i wiele innych.

Prezentacje są w języku angielskim.

3. „Health at a Glance 2021”

Link do źródła: oecd-ilibrary.org

Raport OECD przedstawia najnowsze dane i trendy dotyczące różnych aspektów funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej w zrzeszonych krajach. Znajdziesz tu takie informacje, jak: przewidywana długość życia, wpływ chorób przewlekłych na społeczeństwa, czynniki ryzyka dla zdrowia, dostęp do świadczeń zdrowotnych. Raport ma imponującą objętość i zdecydowanie nie jest lekturą na raz.

Dokument jest w językach angielskim, francuskim i niemieckim.

4. Światowe obserwatorium otyłości

Redakcja poleca

Link do źródła: data.worldobesity.org/

Obserwatorium to strona stworzona przez organizację World Obesity, której misją jest powstrzymanie wzrostu problemu otyłości na świecie. W materiałach znajdziesz m.in. dane na temat: otyłość u dzieci, opieki nad pacjentami z otyłością, związku COVID-19 i otyłości oraz wiele innych. Na stronie można znaleźć dokładne dane dotyczące po- szczególnych państw, w tym Polski.

Dokumenty są publikowane w wielu językach, również po polsku. Nie wszystkie teksty są jednak przetłumaczone.

5. Wskaźnik równości płci 2021: Zdrowie

Link do źródła: eige.europa.eu

Jest to raport publikowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, w którym znajdziesz informacje na temat różnic w kwestiach zdrowia pomiędzy płciami oraz globalnych trendów w tym obszarze. Niestety już na pierwszych stronach publikacji czytamy, że Europa poczyniła (zaledwie – przyp. autorki) delikatne postępy w dziedzinie równości płci. Kluczowym pojęciem jest luka międzypłciowa (ang. gender gap), której wielkość świadczy o skali problemu.

Dokument jest w języku angielskim.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
2
Przykro
0
Super
2
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry