Teraz czytasz
Trwa ewaluacja kadr sektora rehabilitacji w Polsce

 

Trwa ewaluacja kadr sektora rehabilitacji w Polsce

Zobacz galerię

Pracownicy sektora rehabilitacji to profesjonaliści, którzy dbają o jak najlepszy poziom funkcjonowania pacjentów. Odgrywają kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, wpływając na jakość i efektywność opieki. Aby jednak była na jak najwyższym poziomie, w systemie ochrony zdrowia muszą być zatrudnieni pracownicy, którzy zarówno liczbą, jak i kompetencjami, będą mogli zaspokoić potrzeby populacji.

Jak sytuacja przedstawia się w Polsce? Czy mamy wystarczającą liczbę pracowników rehabilitacji? Czy mają odpowiednie kompetencje? Kim właściwie są? Czy są dostępni, dobrze wykształceni, mogą zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym? Jakie obszary wymagają natychmiastowych zmian, a które działają dobrze? Na te i inne pytania odpowiedzi ma przynieść najnowszy projekt Światowej Organizacji Zdrowia, do którego współprowadzenia została zaproszona w zeszłym roku Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Rehabilitacja w Polsce silnie rozwija się w ciągu ostatniej dekady, odnotowując m.in. wzrost w zasobach kadry rehabilitacyjnej. Zawód lekarza jest uregulowany już od wielu lat. Zawód fizjoterapeuty dopiero od kilku. Na zaawansowanym etapie regulacji zawodu są teraz psychologowie. Terapeuci zajęciowi, logopedzi, protetycy i ortotycy pozostają częściowo zrzeszeni w stowarzyszeniach, jednak nadal bez jednolitych standardów kształcenia i uregulowania prawnego. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił szereg zmian w regulacjach prawnych definiujących kadrę rehabilitacji. Dziś odnotowujemy wzrost świadomości społeczeństwa na temat rehabilitacji i zaufania pacjentów oraz coraz częstsze korzystanie z usług rehabilitacyjnych. Jesteśmy w Polsce w trakcie reformy rehabilitacji, więc jest to doskonały czas na przeprowadzenie ewaluacji, zwłaszcza w kontekście zmian zachodzących w ciągu ostatnich kilku lat.

We współpracy z WHO, Polska od sierpnia 2021 r. przeprowadza kompleksową ewaluację kadry zajmującej się rehabilitacją w celu opracowania krajowego planu działania. Realizowana jest zgodnie z metodologią WHO GROWE (Guide for Rehabilitation Workforce Evaluation). Ewaluacja jest projektem pilotażowym, ściśle wspieranym i finansowanym przez Departament ds. Rehabilitacji WHO. Polska to pierwsze państwo na świecie, w którym wdrażany jest projekt GROWE!

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni kluczowi interesariusze rehabilitacji, w tym przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH–PIB, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele społeczności akademickiej, a także konsultanci krajowi w dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii, którzy pomagają w identyfikacji danych, uczestniczą w procesie wyciągania wniosków i formułowania rekomendacji. Powołana została również Grupa Zadaniowa (Poland Rehabilitation Workforce Task Team), składająca się z przedstawicieli lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, logopedów, psychologów klinicznych oraz ortotyków i protetyków narządu ruchu. To właśnie te sześć powyższych grup zawodowych zostało poddanych wnikliwej analizie.

Do tej pory zostały zrealizowane etapy 1 i 2. Trwa etap 3. tj. przygotowywanie raportu. Z pewnością będziemy informować, gdy będzie już gotowy. Ewaluacja grupy zawodowej fizjoterapeutów będzie stanowić jego znaczną część!

Redakcja poleca

Zapraszamy do GALERII powyżej – znajdziesz tam dwa grafy przedstawiające kolejne etapy realizacji projektu!

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
3
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry