Teraz czytasz
Niebawem złożymy artykuł do czasopisma

 

Niebawem złożymy artykuł do czasopisma

O wspólnym projekcie badawczym uczelni z Polski i Tajwanu opowiada fizjoterapeuta prof. Hsing-Kuo Wang z National Taiwan University w Tajpej.

Kilka dni temu wygłosił Pan niezwykle interesujący wykład pt. „Obrazowanie układu mięśniowo-szkieletowego w planowaniu i terapii fizykalnej” na Wydziale Medycznym Akademii Górnośląskiej w Katowicach.  Czy to Pana pierwsza wizyta w Polsce?

Tak, jestem tu po raz pierwszy i jestem zaskoczony pięknem tego kraju. Zwiedziłam Katowice, ale też mniejsze miejscowości i oczywiście kilka miejsc związanych z fizjoterapią.

Reprezentowana przez Pana uczelnia National Taiwan University bierze udział w projekcie pt. „Charakterystyka tkanek mięśni grupy tylnej uda u sportowców, którzy nie doznali kontuzji oraz u sportowców po urazie” finansowanym przez Polską Akademię Nauk oraz Ministerstwo Nauki i Technologii na Tajwanie. Polską stronę projektu realizuje prof. Adam Kawczyński z Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu. Jaki jest cel tego przedsięwzięcia?

Składa się z dwóch etapów. Pierwszy jest badawczy. Drugi, na którym się teraz koncentrujemy, to wzajemne poznanie naszych uczelni, warsztatu metodologicznego oraz dydaktycznego. Wspólną pracę naukową ukierunkowujemy na charakterystykę tkanek mięśni grupy tylnej uda u sportowców. Zagadnienie to będziemy kontynuować w najbliższych latach.

Brzmi interesująco. Jaka jest przewidywana data ukończenia projektu?

Jesteśmy bardzo skuteczni, prawie skończyliśmy. Niebawem złożymy artykuł do czasopisma.

Obszarem Pana badań i zainteresowań naukowych jest obrazowanie ultrasonograficzne w fizjoterapii. Czy fizjoterapeuci na Tajwanie mogą wykonywać ultrasonografię w ramach standardowo nabytych kompetencji czy muszą się dokształcać w tej dziedzinie?

Przepisy na Tajwanie nie ograniczają prawa do wykonywania USG tylko do lekarzy radiologów. Fizjoterapeuci mogą się tego podejmować do celów związanych z fizjoterapią, pod warunkiem jednak, że nie służy ono do stawiania przez nich diagnozy czy wydawania drugiej opinii – to jest zabronione.

Fizjoterapeuci są zatrudniani w szpitalach publicznych lub prywatnych. Ci pracujący w prywatnych klinikach mają większą motywację do stosowania dodatkowych narzędzi. Wykorzystują USG, aby pracować bardziej precyzyjnie i poprawiać jakość leczenia. Zależy im, aby pacjenci komercyjni do nich wracali. Nie chcę przez to powiedzieć, że jakość usług rehabilitacyjnych w publicznych szpitalach na Tajwanie nie jest dobra. Po prostu często jest w nich tak wielu pacjentów, że fizjoterapeuta nie ma czasu na dodatkowe procedury. Motywacja do stosowania USG jest więc nieco niższa. Z tego powodu naukę obrazowania za pomocą USG rozpocząłem na Tajwanie od fizjoterapeutów, którzy pracują w prywatnych szpitalach lub własnych klinikach i chętniej uczą się nowych metod.

Czy wykonywania badań ultrasonograficznych fizjoterapeuci na Tajwanie uczą się teraz podczas studiów czy dopiero w ramach kształcenia podyplomowego?  

Aktualnie prowadzę w National Taiwan University kurs ultrasonografii na ostatnim roku sześcioletnich studiów kończących się uzyskaniem stopnia Doctor of Physical Therapy (DPT). Sam byłem szkolony w zakresie ultrasonografii w Wielkiej Brytanii, gdzie szkolenie było możliwe tylko w ramach edukacji podyplomowej. Tak samo jest w Stanach Zjednoczonych.

Ilu jest fizjoterapeutów na Tajwanie?

Zarejestrowanych jest około 12 tys., ale tak naprawdę około 8 tys. pracuje z pacjentami jako fizjoterapeuci.

Co robią pozostali?

Redakcja poleca

Niektórzy są menadżerami w firmach produkujących urządzenia medyczne. Inni pracują w firmach specjalizujących się w przygotowaniu zindywidualizowanego obuwia dla osób z problemami stóp. Część fizjoterapeutów zatrudnia się na stanowiskach osób odpowiedzialnych za poprawę jakości życia pracowników w różnego typu przedsiębiorstwach.

Czy w takim razie – Pańskim zdaniem – w sektorze opieki zdrowotnej na Tajwanie pracuje wystarczająca liczba fizjoterapeutów?

Nie jest ona wystarczająca, ale niestety jest to sytuacja zależna od poziomu zarobków. Tam, gdzie oferowane są lepsze wynagrodzenia, fizjoterapeuci zatrudniają się chętniej.

Do czego powinniśmy dążyć w rozwoju fizjoterapii w oby naszych krajach?

Do precyzyjnej i skutecznej fizjoterapii – jest to temat, nad którym możemy wspólnie pracować. Polska położona jest w centrum Europy. Poprawa skuteczności fizjoterapii w Polsce będzie doceniona, zauważona przez sąsiadujące kraje. W przypadku Tajwanu, który z powodów geograficznych jest odizolowany od innych państw w regionie, musimy dążyć do większej rozpoznawalności, a naszym znakiem rozpoznawczym może być uprawianie skutecznej, precyzyjnej fizjoterapii. Tajwan – może stać się bardziej widoczny, Polska – skuteczniejsza.

Prof. Hsing-Kuo Wang – fizjoterapeuta, pracownik naukowy zatrudniony w National Taiwan University. Jego badania skupiają się na architekturze i morfologii mięśni szkieletowych i ścięgien człowieka. Prowadzona przez niego grupa badaczy zajmuje się patogenezą urazów tkanek miękkich oraz mechanizmami ich adaptacji do treningu. Prof. Hsing-Kuo Wang prowadzi na całym świecie szkolenia w zakresie zastosowania ultrasonografii w praktyce fizjoterapeutycznej.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
2
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry