Teraz czytasz
Światowy Dzień Fizjoterapii

 

Światowy Dzień Fizjoterapii

  • Świętujesz 8 września? Jeśli nie, to najwyższy czas zacząć. W tym roku mija 25 lat od momentu ustanowienia Światowego Dnia Fizjoterapii, podczas którego organizowane są różnego rodzaju aktywności podkreślające rangę naszego zawodu.

Dlaczego akurat 8 września? Odpowiedź na to pytanie wymaga przedstawienia głównego bohatera tej historii, czyli organizacji World Physiotherapy (dawniej WCPT, czyli Światowej Konfederacja Fizjoterapii). To jedyna organizacja na świecie, która zrzesza tak wielu fizjoterapeutów. Liczy ponad 660 tys. członków ze 125 krajów, co oznacza duży mandat zaufania w kwestii reprezentowania profesji na arenie usług zdrowotnych. Nie jest to organizacja młoda. Trzeba jednak podkreślić, że pomimo emerytalnego wieku, z każdym rokiem działa prężniej, a efekty tej pracy są widoczne na całym świecie. World Physiotherapy powołano do życia 8 września 1951 r., czyli w tym roku obchodzi 70. urodziny.

Światowy Dzień Fizjoterapii w Polsce

Polska od początku bierze udział w obchodach tego święta. Początkowo aktywności opierały się na pracy osób zaangażowanych w działalność Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Drukowano plakaty, w placówkach ochrony zdrowia organizowano akcje typu „Sobota z fizjoterapią”. Tematowi Światowego Dnia Fizjoterapii poświęcano również część corocznej Konferencji PTF, na którą zapraszano członków zarządu World Physiotherapy.

Obecnie przedstawicielem Polski w strukturach WP jest Krajowa Izba Fizjoterapeutów, która także aktywnie włącza się w obchody #WorldPTDay. Każdy fizjoterapeuta może skorzystać z materiałów publikowanych z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii. Mają nie tylko wartość popularyzującą profesję, ale również niosą treści merytoryczne. Od 2019 r. KIF tłumaczy materiały WP na język polski i rozpowszechnia je wśród swoich członków, a fizjoterapeuci chętnie z nich korzystają. Polska wersja plakatów na temat terapii bólu przewlekłego była najczęściej pobieranym materiałem ze wszystkich tłumaczeń na całym świecie!

W zeszłym roku z okazji obchodów po raz pierwszy wydano anglojęzyczny numer „Głosu Fizjoterapeuty”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem na całym świecie. Publikację można pobrać tutaj: kif.info.pl/voice-of-physiotherapist-special-issue-on-the-occasion-of-the-world-pt-day-2020/.

Redakcja poleca

#worldPTday2021

W tym roku motywem przewodnim obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii jest rola fizjoterapeutów i rehabilitacji w leczeniu osób dotkniętych long covid. Na stronach World Physiotherapy dostępne są materiały w języku polskim, które można rozpowszechniać wśród pacjentów oraz przedstawicieli środowisk medycznych. Oto niektóre tematy:

  • Long covid jako jednostka chorobowa,
  • rehabilitacja w long covid,
  • zmęczenie i powysiłkowe zaostrzenie objawów,
  • zarządzanie tempem wysiłkowym. Materiały można pobrać pod adresem: world.physio/wptday.

Do dzieła!

  • Pobierz materiały i rozdaj je swoim pacjentom cierpiącym z powodu long covid,
  • udostępnij grafiki z przesłaniem kampanii Światowego Dnia Fizjoterapii 2021 na używanych przez ciebie platformach,
  • użyj hashtagu #WorldPTDay w mediach społecznościowych,
  • korzystaj z wiedzy i rzetelnie pomagaj pacjentom cierpiącym na long covid.
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
znajdzfizjoterapeute.pl     kif.info.pl

Do góry