W numerze 4/2023 kwartalnika „Physiotherapy Review” opublikowano artykuł zatytułowany „Ocena wybranych wskaźników antropometrycznych i parametrów treningowych biegaczy w aspekcie ich wpływu na ryzyko występowania kontuzji i przeciążeń narządu ruchu”. Autorami pracy są: Wojciech Wieszczek1, Hubert Lipiński1, Marta Szczepańska oraz Sylwia Piotrowska-Brudnicka.3
Przygotowaliśmy obszerne streszczenie artykułu w jęz. polskim, ale zachęcamy do zapoznania się z oryginalną wersją artykułu. Link znajdziesz pod tekstem.
Bieganie dla zdrowia
Bieganie jest bardzo popularną aktywnością fizyczną w obecnych czasach. Stało się sposobem na utrzymanie lub poprawę zdrowia i kondycji fizycznej ze względu na swoją prostotę, brak wymagań dotyczących sprzętu czy specjalnych umiejętności.
Regularna aktywność fizyczna zapobiega występowaniu chorób takich jak: choroby serca, zawał, cukrzyca i niektóre nowotwory. Poprzez uprawianie aktywności fizycznej zapobiegamy występowaniu nadciśnienia tętniczego, utrzymujemy optymalną masę ciała [3].
Regularne bieganie jest istotnym czynnikiem wpływającym na redukcję masy ciała, co prowadzi do zmniejszenia obwodu w pasie i zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę a osoba uprawiająca aktywność fizyczną jest w stanie zabezpieczyć się przed zachorowaniem na zespół metaboliczny [4]. Wykazano wpływ biegania na redukcję śmiertelności z powodów kardiologicznych, nowotworowych, neurologicznych i infekcyjnych. Kobiety i mężczyźni, którzy regularnie uprawiają bieganie wykazują większy stopień sprawności ogólnej [5]. W skutek biegania dochodzi do usprawnienia procesów neurogenezy oraz utrzymania prawidłowego poziomu neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, m.in. serotoniny, dopaminy, endorfiny i norepinefryny. Tym samym aktywność fizyczna nie wpływa jedynie na ciało, ale również na psychikę, zapobiega także procesom neurodegeneracyjnym [6].
Ale … nie należy zapominać, że bieganie, jak każda aktywność fizyczna, niesie ze sobą ryzyko doznania urazu, szczególnie kończyn dolnych.
Na podstawie przeglądów badań określono, iż u początkujących biegaczy w ciągu roku ryzyko odniesienia kontuzji wynosi 27%, 32% u biegaczy długodystansowych i 52% u biegaczy startujących w biegach maratońskich [7].
Kontuzje kończyn dolnych są najpowszechniejszymi urazami występującymi wśród biegaczy długodystansowych. Ich rozpowszechnienie waha się w zależności od badania w zakresie od 19,4% do 79,3% [8]. Ogólna urazowość mieści się w zakresie 40-50% [9]. Kontuzje doznawane przez biegaczy mają w przeważającej większości charakter przeciążeniowy [7]. Czynnikiem kontuzjogennym są nawarstwiające się mikrourazy i stany przeciążeniowe [10]. Częstymi urazami o charakterze ostrym są skręcenia i naciągnięcia mięśni.
Według danych naukowych biegacze mierzą się z dolegliwościami stawu kolanowego częściej niż z dolegliwościami innych stawów. Problemy bólowe stawów kolanowych u biegaczy są w dużym stopniu zależne od stanu całego łańcucha kinetycznego kończyny dolnej. Wszelkie odchylenia od biomechanicznej normy w stopie, stawie skokowym oraz w biodrze skutkują zwiększonym obciążeniem w stawie kolanowym [11].
Cele, metody i grupa badana
Celem przeprowadzonego badania była próba identyfikacji czynników predysponujących do powstawania urazów narządu ruchu oraz ich najczęstszych lokalizacji wśród osób uprawiających biegi długodystansowe. Badacze postawili następujące hipotezy badawcze:
– Osoby z wyższym wskaźnikiem BMI częściej doznają urazów narządu ruchu.
– Wiek jest czynnikiem ryzyka występowania urazów.
– Przebyte urazy w przeszłości zwiększają ryzyko wystąpienie nowego urazu.
– Wraz ze wzrostem objętości treningowej zwiększa się występowanie kontuzji.
Przeprowadzone badanie miało charakter prospektywny, obserwacyjny i przekrojowy (cross-sectional). Dane pozyskano za pomocą ankiety online, ankieta zawierająca 58 pytań została stworzona na podstawie standaryzowanych kwestionariuszy: Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ) oraz Oslo Sports Trauma Research Centre Overuse Injury Questionnaire (OSTRCQ) i częściowo bazowała na autorskich pytaniach.
W badaniach wzięło udział 116 osób uprawiających biegi długodystansowe. Biegacze byli zrzeszeni w amatorskich klubach i stowarzyszeniach sportowych oraz trenowali indywidualnie. Badano osoby powyżej 18 r.ż, biegające amatorsko, powyżej 1 km podczas treningu. Wśród ankietowanych kobiety stanowiły 32,8%, mężczyźni 67,2%.
Dolegliwości biegaczy – wybrane statystyki
Z analizy kwestionariuszy wynika, że najczęstszą lokalizacją dolegliwości (w ciągu ostatnich 12 miesięcy) zgłoszoną przez ankietowanych poprzez kwestionariusz NMQ są: kolano i odcinek lędźwiowy kręgosłupa (równo po 18%). Kolejno za wyżej wymienionymi są: biodro i udo (14%), stopa (13%), barki (11%), odcinek szyjny kręgosłupa (10%), odcinek piersiowy kręgosłupa (8%), nadgarstki i ręce (5%) oraz stawy łokciowe (3%). Dolegliwości zgłaszane przez respondentów w kwestionariuszu OSTRCQ przedstawiają się następująco: kolano – 44,8%, odcinek lędźwiowy kręgosłupa – 37,1%, biodro – 23,3%, staw skokowy – 22,4%, bark – 18,1%
Z zebranych danych przeprowadzono analizy w celu znalezienia korelacji pomiędzy zmiennymi wskaźnik BMI a częstość doznawania urazów narządu ruchu, wiek a występowania urazów i nie znaleziono powiązania pomiędzy wyżej przedstawionymi zmiennymi. Analizy danych dotyczyły także weryfikacji, czy przebyte w przeszłości urazy zwiększają ryzyko wystąpienia kolejnej kontuzji oraz weryfikację, czy wraz ze wzrostem objętości treningowej zwiększa się ryzyko wystąpienia kontuzji.
Wnioski płynącą z przeprowadzonego badania:
- BMI nie wpływa na występowanie urazów narządu ruchu u biegaczy. Wynika z tego, że nawet osoba z wysokim BMI nie ma automatycznie większego ryzyka urazów podczas biegania, co oparte jest na analizie danych i obserwacji różnych grup biegaczy o różnym BMI.
- Wiek nie jest czynnikiem ryzyka występowania urazów; wskazuje to, że niezależnie od wieku, ryzyko urazów narządu ruchu może być podobne; jednakże, istnieją inne czynniki, takie jak ogólny stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej i umiejętności techniczne, które mogą wpływać na ryzyko urazów u różnych grup wiekowych i temat ten wymaga dalszych badań.
- Przebyty uraz w przeszłości jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nowego urazu. Oznacza to, że osoby, które doświadczyły wcześniejszych urazów narządu ruchu, mogą być bardziej podatne na kolejne kontuzje. Może to wynikać z osłabionej stabilności, zmian w biomechanice ciała lub obecności wcześniejszych uszkodzeń tkanek. Dlatego osoby, które miały już urazy w przeszłości, powinny być świadome ryzyka i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć kolejnych urazów.
- Wzrost objętości treningowej jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia kontuzji. Oznacza to, że stopniowe zwiększanie intensywności, czasu lub ilości treningu może pomóc ciału lepiej przygotować się do większych obciążeń i stawiać większą odporność na kontuzje. Jednak należy pamiętać, że zbyt gwałtowne zwiększenie objętości treningowej może prowadzić do przeciążeń i zwiększonego ryzyka urazów. Dlatego ważne jest odpowiednie monitorowanie postępu treningowego i stosowanie zasady stopniowego zwiększania obciążeń.
* * *
Przeczytaj artykuł w pełnej wersji: https://physiotherapy.review/Assessment-of-selected-anthropometric-indicators-and-training-parameters-in-runners-and-their-impact-on-injury-risk-and-musculoskeletal-overloading,161,52053,0,0.html
* * *
¹ Absolwent/tka studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia, Katedra Fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
² FA-MED, Centrum Neurorehabilitacji, Żary, Polska;
³ Zakład Rehabilitacji w Dysfunkcjach Narządu Ruchu w Katedrze Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
* * *
Piśmiennictwo:
3. “Physical activity.”
https://www.who.int/newsroom/factsheets/detail/physicalactivity(dostęp 17.12.2021).
4. Myers J, Kokkinos P, Nyelin E. Physical Ac vity, Cardiorespiratory Fitness, and the Metabolic Syndrome . Nutrients. 2019;11(7):1652.
5. Oja P, Titze S, Kokko S, (i wsp.): Health benefits of different sport disciplines foradults: systema c review of observa onal and interven on studies withmeta-analysis . Br J Sports Med. 2015;49(7):434-40.
7. Arnold MJ, Moody AL. Common running injuries: evaluation and management. Am Fam Physician. 2018;97(8):510–6.
8. Van Gent RN, Siem D, Van Middelkoop M, Van Os AG, Bierma-Zeinstra SMA, Koes BW, i wsp. Incidence and determinants of lower extremity running injuries in long distance runners: a systematic review * COMMENTARY. Br. J. of Sports Med., 2007;41(8):469–80.
9. Fields KB, Sykes JC, Walker KM, (i wsp.): Prevention of running injuries. Curr Sports Med Rep. 2010;9(3):176-82.
10. Matner P .(red.): Kontuzje Biegacza. Wydawnictwo e-bookowo, 2020.
11. Cushman D.M., Ross B., Denq W. (i wsp.): Knee Injuries in Runners [w:] Harrast MA(red.) Clinical Care of the Runner . Elsevier, 2020,197-214.