Teraz czytasz
Czy ludzie uzyskają zdolność regeneracji chrząstki stawowej?

 

Czy ludzie uzyskają zdolność regeneracji chrząstki stawowej?

Zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej są powszechne w naszej populacji i wiążą się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Wydaje się, że – w odróżnieniu od niektórych płazów – ludzie nie posiadają zdolności do jej regeneracji. Może się to wiązać z niewielkim i powolnym stopniem wymiany nierozpuszalnego kolagenu w chrząstce.

Ming-Feng Hsueh, Patrik Önnerfjord, Michael P. Bolognesi, Mark E. Easley oraz Virginia B. Kraus w swoich badaniach oceniali tempo wymiany kolagenu w różnych stawach oraz zmiany jego rodzaju w obrębie chrząstki kończyn dolnych człowieka. Zaobserwowali, że wymiana jest szybsza w stawach kostki niż kolan, a najwolniejsza w stawach biodrowych. Wykazali istnienie potencjału do tworzenia określonych białek chrząstki, przez regeneracyjny microRNA, regulując w ten sposób proces powstawania nowej chrząstki.

Oznacza to, że chrząstka może się sama naprawiać. Jest to ważne badanie w pracach nad leczeniem choroby zwyrodnieniowej stawów, najczęstszej choroby stawów na świecie i otwiera drogę przed nowymi metodami leczenia stawów.

Redakcja poleca

Ming-Feng Hsueh, Patrik Önnerfjord, Michael P. Bolognesi, Mark E. Easley, Virginia B. Kraus. Analysis of “old” proteins unmasks dynamic gradient of cartilage turnover in human limbs. Science Advances, 2019; 5 (10): eaax3203

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry