Teraz czytasz
Jak prawidłowo korzystać ze środków ochrony indywidualnej?

 

Jak prawidłowo korzystać ze środków ochrony indywidualnej?

 • Zalecenia European Centre for Disease Prevention and Control opisują procedurę bezpiecznego zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w czasie opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
+8
Zobacz galerię

Minimalny zestaw ŚOI, niezbędny do bezpiecznego sprawowania opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (COVID-19), obejmuje:

 • Półmaskę FFP2 lub FFP3 (z zastawką lub bez). W przypadku braku półmasek zaleca się stosowanie zwykłych maseczek chirurgicznych.
 • Gogle/okulary ochronne lub przyłbica.
 • Wodoodporny fartuch z długim rękawem np. chirurgiczny. W przypadku braku wodoodpornych fartuchów można korzystać z jednorazowych fartuchów foliowych zakładanych na ubiór roboczy.
 • Rękawiczki.

WAŻNE: Większość ŚOI dostępna jest w różnych rozmiarach. Odpowiednie dopasowanie do użytkownika jest konieczne do uzyskania pełnej ochrony.

Zalecane przez EDDC sposoby zakładania i zdejmowania ŚOI

Zakładanie ŚOI

Prawidłowe założenie ŚOI zapewnia dostateczną ochronę przed skażeniem. Zalecana procedura zakładania ŚOI:

 1. Dezynfekcja rąk – przed założeniem ŚOI należy zastosować procedurę higienicznego mycia rąk oraz ich dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu.
 2. Założenie fartucha (jedno- lub wielorazowego).
 3. Założenie półmaski/maski.
 4. Założenie okularów/gogli ochronnych lub przyłbic – należy założyć je na paski półmaski/maseczki.
 5. Założenie rękawiczek – należy pamiętać, że rękawiczki muszą nachodzić na rękawy fartucha.

Zdejmowanie ŚOI

Po kontakcie z pacjentem należy ściągnąć ŚOI. Jest to bardzo ważny moment, który musi być przeprowadzany zgodnie z procedurą, żeby uniknąć przypadkowego skażenia.

Zalecana procedura:

Redakcja poleca

 1. Ściągnięcie rękawiczek – przed ściągnięciem rękawiczek można rozważyć ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu do dezynfekcji rąk. Procedura ściągania rękawiczek składa się z następujących kroków:
  KROK 1. Rękawiczkę pierwszej ręki należy chwycić drugą ręką pomiędzy nadgarstkiem a dłonią.
  KROK 2. Odciągnąć rękawiczkę od nadgarstka i lekko wywinąć na drugą stronę.
  KROK 3. Zsunąć rękawiczkę ze śródręcza. Palce wciąż są osłonięte rękawiczką.
  KROK 4. Pierwszą ręką (z na wpół zdjętą rękawiczką) należy teraz chwycić drugą rękawiczkę pomiędzy dłonią a nadgarstkiem jak w Kroku 1.
  KROKI 5 i 6. Przy zsuwaniu rękawiczki z drugiej ręki powtórzyć analogicznie Kroki 3. i 4.
  KROK 7. W tym momencie obydwie rękawiczki powinny być zdjęte do połowy. Należy zsunąć pierwszą rękawiczkę całkowicie, łapiąc za jej wewnętrzną część i ściągając z palców. Następnie ręką bez rękawiczki należy złapać za wewnętrzną część drugiej rękawiczki i ją zdjąć.
  KROK 8. Rękawiczki należy wyrzucić do worka z materiałem zakaźnym (czerwony worek).
 2. Po ściągnięciu rękawiczek należy zdezynfekować ręce za pomocą środka na bazie alkoholu i założyć czystą parę rękawiczek.
 3. Ściąganie fartucha – złapać go z tyłu, ciągnąc od siebie wywijać na lewą stronę tak, by jego skażona część zawinęła się do środka. W przypadku używania fartucha zapinanego z tyłu, należy skorzystać z asysty drugiej osoby. Fartuchy jednorazowe należy wyrzucić. Fartuchy wielokrotnego użytku powinny zostać przekazane do dezynfekcji.
 4. Ściąganie gogli – chwycić za gumkę lub zauszniki, unikając kontaktu z przednią częścią gogli, jako potencjalnie skażoną. Jeśli są jednorazowego użytku, należy je wyrzucić, a w przypadku wielorazowych – przekazać do dezynfekcji.
 5. Ściąganie półmaski – umieścić kciuki pod paskiem i zdjąć maseczkę z twarzy. Podczas ściągania należy unikać kontaktu z samą maseczką, dotykać jedynie jej pasków. Po zdjęciu powinna być natychmiast wyrzucona.
 6. Ściągnąć i wyrzucić rękawiczki używane podczas procedury zdejmowania ŚOI (Kroki 1–8 opisane powyżej).

Pełna treść opracowania wraz z ilustracjami dostępna jest na stronie KIF: https://kif.info.pl/file/2020/03/covid19_ecdc_soi.pdf

Opracowane na zlecenie Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na podstawie: European Centre for Disease Prevention and Control. Guidance for wearing and removing personal protective equipment in healthcare settings for the care of patients with suspected or confirmed COVID-19. Stockholm: ECDC; 2020. Autorzy (Eksperci ECDC): Cornelia Adlhoch, Orlando Cenciarelli, Scott Chiossi, Mikolaj Handzlik, Michael Ndirangu, Daniel Palm, Pasi Penttinen, Carl Suetens. Tłumaczenie na polski: Szymon Zdanowski

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry