Drodzy Czytelnicy,
oddajemy w Wasze ręce trzecie wydanie specjalne “Głosu Fizjoterapeuty”. Wciąż zajmujemy się w nim tematyką „covidową”, ale już w nieco innej odsłonie. Po trzech miesiącach jesteśmy już gotowi na pewne podsumowania, ale też myślimy o powrocie do tzw. „normalności”. To co wyróżnia nowy „Głos…” to przede wszystkim liczne historie „z życia wzięte”, które pokazują różne oblicza fizjoterapii – także tej widzianej oczami osób spoza naszego zawodu – pacjentów lub lekarzy.
W numerze przeczytacie m.in.:
O fizjoterapii w czasie, gdy większość gabinetów była zamknięta oraz o „nowym otwarciu”. Swoimi historiami dzielą się fizjoterapeuci oraz ich pacjenci:
Wojciech Romanowski – Zaufanie pacjenta jest dla nas bardzo ważne
Tomasz – Dobra organizacja pracy to podstawa!
Andrzej Niewiński – Donieść mógł każdy
Anna Kloze – Wciąż jest wiele niewiadomych
Piotr Górski – Trudne decyzje dla dobra pacjentów
Michał Wendt – Nie mogliśmy zmarnować efektów wieloletniej fizjoterapii
Aleksandra Bula – Cieszymy się z powrotu do pracy!
Jan Prasałek – Każdy musi zrobić sobie bilans zysków i strat
Magda Politańska – Zaprzestać fizjoterapii? Nigdy!
Wirginia Puchalska, mama Aleksandra – Ryzyko jest zbyt duże
O roli fizjoterapii w procesie leczenia chorych na COVID-19 mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, szef OIT w szpitalu jednoimiennym w Krakowie. Bezcennymi doświadczeniami dzieli się trójka fizjoterapeutów z tego oddziału. Udało nam się również namówić ich pacjentów do opowiedzenia, czym był dla nich kontakt z fizjoterapeutą podczas choroby.
Fizjoterapia oddechowa – to nie tylko ćwiczenia oddechowe i odkrztuszania. Specjalnie dla Czytelników Głosu, dr Agnieszka Lewko i dr Anna Pyszora, ekspertki w tematyce fizjoterapii oddechowej omawiają jej zakres w świetle obecnej wiedzy naukowej i na podstawie istniejących rekomendacji klinicznych.
O uzdrowiskach szykujących się na ponowne przyjęcie pacjentów. Jak podczas lockdownu radziły sobie dwa duże ośrodki sanatoryjne i jak przygotowują się na ponowne otwarcie – Uzdrowisko Ustroń oraz „Solanki” Uzdrowiska Inowrocław
Czy przez pandemię ucierpi jakość kształcenia fizjoterapeutów w Polsce? Pytamy m.in. dziekana warszawskiej AWF
Oprócz tego jak zwykle wiele innych ciekawych treści.
Zapraszamy do lektury! Od następnego numeru wracamy do normalnego trybu wydawniczego. Zachęcamy także do polubienia profilu naszego pisma na Facebooku: www.facebook.com/glosfizjoterapeuty/
Zespół redakcyjny „Głosu Fizjoterapeuty”