Od 6 czerwca br. możliwa jest ponowna organizacja szkoleń i kursów dla fizjoterapeutów w formie stacjonarnej. Organizatorzy i uczestnicy muszą liczyć się jednak z pewnymi ograniczeniami. Aby ułatwić odnalezienie się w tej nowej rzeczywistości, KIF przygotowała stosowne rekomendacje.
Webinary to nie wszystko
11 marca br. narastające zagrożenie epidemiologiczne zatrzymało wszelkie działania szkoleniowe. Ich organizatorzy, instruktorzy i sami fizjoterapeuci szybko zrozumieli, że jedyną formą edukacji, jaka w najbliższym czasie będzie możliwa, jest praca własna z literaturą. Część instytucji prowadzących kształcenie podyplomowe uruchomiła zajęcia w formie zdalnej, np. webinary. Również KIF wykorzystała w czasie epidemii internet do przekazywania istotnych treści dla fizjoterapeutów. Zorganizowano łącznie kilkanaście webinarów, w których uczestniczyło kilka tysięcy fizjoterapeutów.
Dla wielu fizjoterapeutów zajęcia online okazały się pomocne, były łatwo dostępne i często nieodpłatne. Szkolenie zdalne nie może jednak zastąpić kursów stacjonarnych. Może być bardzo skutecznym ich uzupełnieniem i z powodzeniem sprawdza się w przekazaniu treści teoretycznych. Webinar jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z instruktorem w części praktycznej szkolenia. Dzisiaj, po kilku miesiącach korzystania z narzędzi do komunikacji internetowej, znamy już wady i zalety tej formy kontaktu – większość z nas chętnie zamieni jednostronny przekaz na interakcję bezpośrednią z grupą szkoleniową.
Wracamy!
Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki 28 maja br. padł komunikat, na który czekało wiele osób. W końcu można było zacząć planować powrót do organizacji szkoleń i kursów w formie stacjonarnej. Dokładne zasady określiło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z przepisami od 6 czerwca możliwa jest ponowna organizacja szkoleń i kursów w formie stacjonarnej.
13 czerwca br. ruszyły też szkolenia organizowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Wracamy z zajęciami dotyczącymi prowadzenia dokumentacji medycznej oraz szkoleniami realizowanymi w ramach projektu „Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia”.
Wznawiane szkolenia są obwarowane licznymi rygorami, KIF przygotowała więc stosowne rekomendacje w zakresie ich organizacji. Zapraszamy organizatorów oraz uczestników do zapoznania się z nowymi wymogami.