Teraz czytasz
Sieć klinik „Long Covid” – różne strategie Anglii i Szkocji

 

Sieć klinik „Long Covid” – różne strategie Anglii i Szkocji

Już pod koniec listopada ma zostać otwartych ponad 40 klinik tego typu w całej Anglii. Służba zdrowia na Wyspach (NHS England) zainwestowała w nie 10 milionów funtów. Kliniki są przeznaczone dla pacjentów doświadczających długotrwałych skutków COVID-19 – to tzw. pacjenci „Long Covid”. W klinikach będą pracowały zespoły lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, a także inni pracownicy ochrony zdrowia, których zadaniem będzie ocena zarówno fizycznych, jak i psychicznych objawów u pacjentów i przeprowadzenie odpowiedniej terapii.

„»Long Covid« ma naprawdę niszczący wpływ na coraz liczniejszą grupę osób, dlatego to doskonale, że powstają takie kliniki, które będą oferowały specjalistyczne wsparcie” – powiedziała Karen Middleton, prezes CSP (Chartered Society of Physiotherapy). Dodała: „Kliniki będą reprezentowane przez szeroki wachlarz zawodów medycznych, a fizjoterapeuci wniosą ważną i fachową wiedzę m.in. o tym jak radzić sobie z dusznością i jak określić odpowiedni poziom aktywności fizycznej”.

Kliniki mają również pomóc lepiej zrozumieć specyfikę choroby. Już teraz można zaobserwować, że osoby po przejściu COVID-19 nie wracają do zdrowia w sposób liniowy, ale często pogarszają się, doświadczając nawrotu niepokojących, wczesnych objawów choroby.

Jednocześnie BBC podaje, że z problemem braku klinik typu „Long Covid” boryka się Szkocja, która wydała 5 milionów funtów na projekty badawcze. „Musimy wykonać szereg badań, aby lepiej zrozumieć »Long Covid«, zanim będziemy mogli założyć specjalistyczne kliniki” – powiedziała Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji.

Redakcja poleca

Źródła:
CSP welcomes network of 'Long Covid’ clinics
Covid in Scotland: No clinics for thousands of 'long Covid’ patients

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
2
Przykro
0
Super
1
wow
2
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry