Teraz czytasz
Fizjoprofilaktyka a dokumentacja medyczna

 

Fizjoprofilaktyka a dokumentacja medyczna

  • Tym razem do wyboru tematu zainspirowało nas pytanie zadane przez Czytelniczkę. Jeżeli udzielasz porad z zakresu fizjoprofilaktyki, na pewno również Ciebie zainteresuje odpowiedź.

Witam,

Przeczytałam ostatnio niezwykle ciekawy artykuł dr hab. Moniki Grygorowicz pod tytułem „Jakie dziś ma znaczenie fizjoprofilaktyka”. Jestem fizjoterapeutką uroginekologiczną mającą własną działalność gospodarczą. Znaczną część mojej pracy składa się właśnie z fizjoprofilaktyki kobiet w ciąży i po porodzie w zakresie zdrowych nawyków, odpowiedniej aktywności fizycznej itp. Artykuł natchnął mnie właśnie na pytanie czy moje działania z zakresu fizjoprofilaktyki powinny być jakoś udokumentowane w programach medycznych np. Finezjo? Jeśli tak to jak opisać sam fakt edukacji zdrowotnej? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Anna Kędzierska*

Szanowna Pani Anno,

zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty oraz pkt 14 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych fizjoterapeuty fizjoprofilaktyka stanowi jedną z czynności zawodowych, do której prowadzenia uprawnieni są fizjoterapeuci posiadający wykształcenie na poziomie rozszerzonym (czyli posiadający tytuł magistra i pełną samodzielność zawodową) albo specjalistycznym (czyli fizjoterapeuci z tytułem specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub tytułem specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia). Zakres prowadzonej działalności w omawianym temacie jest bardzo szeroki, na co wskazuje uchwała nr 384/I KRF Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia definicji oraz zakresu prowadzenia działalności fizjoprofilaktycznej. Natomiast w kontekście zadanego pytania analiza musi nastąpić pod kątem tego, czy fizjoprofilaktyka wykonywana jest wobec indywidualnego pacjenta w ramach udzielania mu świadczeń zdrowotnych czy też ma charakter ogólnoedukacyjny i skierowany jest do grupy osób zainteresowanych określonym problemem funkcjonalnym lub schorzeniem. Wskazać bowiem należy, że dokumentacja medyczna jest uporządkowanym zbiorem informacji o konkretnym pacjencie (jego stanie zdrowia oraz udzielonych świadczeniach) prowadzonym zgodnie z właściwymi przepisami prawa. Zatem co do zasady przy prowadzeniu działalności kierowanej do większej grupy osób, gdzie nie następuje badanie przedmiotowe ani diagnoza funkcjonalna poszczególnych osób (pacjentów) nie ma potrzeby prowadzenia dokumentacji medycznej.

Redakcja poleca

W zadanym pytaniu wskazano, że prowadzona fizjoprofilaktyka dedykowana jest kobietom w ciąży i po porodzie. Nie doprecyzowano natomiast, czy w ramach prowadzonej działalności postępowanie to kierowane jest do grupy kobiet (np. jako popularyzacja określonej aktywności fizycznej w kierunku zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych wynikających z przebiegu ciąży i po porodzie) czy też prowadzona w ramach opieki nad indywidualnymi pacjentkami. Zatem jeżeli prowadzi Pani zajęcia dla większej grupy kobiet (pierwszy przypadek) fizjoprofilaktyka ma charakter edukacyjny i nie odnosi się stricte do udzielania indywidualnych świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku, jeżeli zajęcia są prowadzone w ramach własnej działalności to wystarczy dokumentowanie na własne potrzeby (przede wszystkim na wypadek prowadzonej kontroli, np. skarbowej) fakt odbycia takich zajęć. Jeżeli natomiast są one prowadzone w ramach współpracy z inną jednostką – należy prowadzić taką dokumentację, jaka została określona w umowie.

W drugim ze wskazanych przypadków, czyli w sytuacji prowadzenia fizjoprofilaktyki na rzecz indywidualnego pacjenta to istnieje obowiązek wpisania tej informacji do dokumentacji medycznej. Jak wynika z przepisów jednym z elementów karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej jest wskazanie rodzaju udzielonego świadczenia. W tym zakresie proponuję wpisywać, że została udzielona porada fizjoprofilaktyczna wraz z krótkim opisem tego czego porada dotyczyła. 

*Dziękujemy Pani Annie za zgodę na umieszczenie listu na łamach „Głosu Fizjoterapeuty”

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry