Teraz czytasz
Znamy laureatów konkursu na najlepszą pracę magisterską!

 

Znamy laureatów konkursu na najlepszą pracę magisterską!

Poziom  nadesłanych w tym roku prac był bardzo wysoki. Komisja Konkursowa zdecydowała się na przyznanie dziesięciu nagród finansowych a artykuły przygotowane na podstawie wszystkich nagrodzonych prac zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym KIF „Physhiotherapy Review”. 

Podobnie jak w ubiegłych latach, Krajowa Izba Fizjoterapeutów wraz z czasopismem „Physiotherapy Review” zorganizowała konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu fizjoterapii. Biorąc pod uwagę zainteresowanie poprzednimi edycjami, w tym roku do Komisji Konkursowej oceniającej napływające prace zostało powołanych aż 26 ekspertów, nauczycieli akademickich z różnych ośrodków z całej Polski. Zgłoszenia wysłało aż 113 autorów. Każda praca magisterska, poddana uprzednio anonimizacji, była oceniana przez dwóch niezależnych recenzentów. W związku z bardzo wysokim poziomem naukowym nadesłanych prac członkowie Komisji Konkursowej oraz prezydium KRF zadecydowali o przyznaniu – poza trzema nagrodami głównymi – siedmiu wyróżnień.

Oto laureaci konkursu:

  1. miejsce, nagroda 2000 zł: Julia Buszko-Michalczak (Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie) – Ocena zależności pomiędzy występowaniem dolegliwości układu moczowo–płciowego u młodych kobiet a osłabieniem mięśni dna miednicy.
  2. miejsce, nagroda 1500 zł: Maciej Oleksiewicz (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie) – Efektywność manipulacji krótkodźwigniowej stawów kręgosłupa lędźwiowego.
  3. miejsce, nagroda 1000 zł: Dominika Siluk (Gdański Uniwersytet Medyczny) – Wpływ nowoczesnego Modelu Opieki Fizjoterapeutycznej na jakość funkcjonowania położnic/pacjentek w okresie poporodowym.  

Wyróżnienia, nagrody 500 zł:

  • Damian Wiernasz (Uniwersytet Rzeszowski) – Wpływ rehabilitacji na dolegliwości bólowe oraz sprawność funkcjonalną pacjentów z zespołem bólowym kręgosłupa w odcinku L-S, przebywających w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju.  
  • Michał Katra (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach) – Wpływ podzielonej i celowanej uwagi na wielkość przestrzennego sumowania bólu: badanie eksperymentalne.  
  • Alina Gabrylewicz (Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie) – Powrót do zdrowia pacjentów po zespole PIMS oraz wpływ tej choroby na tolerancję wysiłku.  
  • Klaudia Kusienicka (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) – Wpływ opasek do treningu okluzyjnego na propriocepcję stawu na przykładzie nadgarstka. 
  • Hanna Zielińska (Olsztyńska Szkoła Wyższa) – Rehabilitacja szpitalna po COVID-19 a stan funkcjonalny pacjentów.  
  • Tomasz Świstowski (Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie) – Wpływ terapii trakcyjnej odcinka szyjnego kręgosłupa na rozkład składowych harmonicznych w głosie oraz na natężenie i długość fonacji.  
  • Agnieszka Kijak (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie) – Ocena wpływu skręcenia stawu skokowego na możliwości siłowe i szybkościowe zginaczy grzbietowych i podeszwowych stopy w grupie kobiet.  

Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone laureatom w biurze Krajowej Izby Fizjoterapeutów w obecności prezydium KRF, członków Komisji Konkursowej i redakcji „Physiotherapy Review”. Podczas uroczystości absolwenci opowiedzieli o napotkanych wyzwaniach podczas prowadzenia badań i przybliżyli otrzymane wyniki. Poniżej przedstawiamy wypowiedzi laureatów dwóch pierwszych miejsc dotyczące udziału w konkursie, pisania pracy i ich dalszych zawodowych planów:

Julia Buszko-Michalczak (1. miejsce)

Tytuł pracy: Ocena zależności pomiędzy występowaniem dolegliwości układu moczowo–płciowego u młodych kobiet a osłabieniem mięśni dna miednicy.

Słyszałam o konkursie już w zeszłym roku i bardzo spodobał mi się pomysł doceniania prac magisterskich, także w inny sposób niż ocena podczas obrony. Po napisaniu swojej pracy magisterskiej i jej obronie uznałam, że należy wykorzystać taką możliwość i spróbować swoich sił w konkursie. Napisałam pracę magisterską bardzo starannie, przeglądając artykuły naukowe i prowadząc badania. Poświęciłam na nią dużo czasu, dlatego uznałam, że warto spróbować.

Samo pisanie pracy było dla mnie dużą przyjemnością, choć ze względu na studia jednolite, był to dla mnie pierwszy raz, kiedy miałam okazję pisać pracę naukową. Najciekawsze, choć nie najłatwiejsze, było prowadzenie badań. Miałam możliwość spotkania z kobietami stanowiącymi grupę badaną. Widać było w nich dużo ciekawości dotyczącej własnego ciała i wpływających na nie czynników. Najtrudniejszym elementem było zebranie wspomnianej już grupy badanej. Moja praca opierała się na badaniach elektromiograficznych młodych kobiet, a tematyka dotyczyła dosyć intymnej strefy życia, więc początkowo nie było dużego zainteresowania projektem. Obawiałam się, czy uda mi się zdążyć z pracą na czas i uzyskać miarodajne wyniki. Na szczęście wszystko poszło po mojej myśli.

Od dłuższego czasu interesuję się fizjoterapią uroginekologiczną, więc wybór tematyki wydawał mi się oczywisty. Dokształcam się także w tym zakresie, biorąc udział w kursach i warsztatach, więc myślę, że z tą dziedziną wiążę swoje plany zawodowe. W tej chwili nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy planuję dalszą pracę naukową. Jest to na pewno jedna z możliwości, której chciałabym spróbować i którą biorę pod uwagę.

Maciej Oleksiewicz (2. miejsce)

Redakcja poleca

Tytuł pracy: Efektywność manipulacji krótkodźwigniowej stawów kręgosłupa lędźwiowego  

Moja praca od początku była pisana z myślą o publikacji naukowej, a Krajowa Izba Fizjoterapeutów zaoferowała konkurs z nagrodą oraz opcję publikacji, więc nie znalazłem powodu, dla którego miałbym się nie zgłosić. 

Pisząc pracę magisterską, nie miałem na celu jedynie ukończenia studiów, lecz chciałem zrobić coś sensownego i na tym etapie popełnić ewentualne błędy dotyczących projektowania i prowadzenia badań naukowych przed – planowaną być może w przyszłości – rozprawą doktorską. Należę do osób, dla których praca magisterska stanowiła ciekawe wyzwanie intelektualne. Miałem sporo zabawy, prowadząc taki projekt, ale też zdarzały się dni, w których wena mnie opuszczała i poziom irytacji chwilowo narastał. Jednak dzięki determinacji i wielogodzinnej pracy udało się ów ambitne wyzwanie zakończyć z sukcesem. Na pewno dzięki pracy magisterskiej podniosłem swój poziom rozumienia EBM oraz poziom pisania tekstu w stylu naukowym. Promotor miał bardzo podobne zainteresowania dotyczące manipulacji HVLA, więc wsparcie i znalezienie wspólnego języka nie stanowiło problemu. Podczas pisania pracy oczywiście pojawiały się trudności, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Dzięki pomocy promotora oraz pracowników uczelni ANS-T, którzy cierpliwie dzielili się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem, wszelkie przeszkody udało się szybko pokonać. Dużym wyzwaniem było zebranie odpowiednio dużej grupy ochotników do badania. Musiałem też bardzo dokładnie poznać tematykę elektromiografii oraz zasady jej wykorzystania w badaniach naukowych.

Bardzo interesują mnie techniki manipulacji HVLA i chciałem dołożyć moją małą cegiełkę do puli badań nad tą techniką. Być może będę rozwijał ten projekt w formie rozprawy doktorskiej.

Artykuły przygotowane na podstawie wszystkich nagrodzonych prac zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym KIF „Physhiotherapy Review”. Zachęcamy do śledzenia strony kwartalnika physiotherapy.review.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
10
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry