Teraz czytasz
Kto może używać tytułu zawodowego fizjoterapeuta?

 

Kto może używać tytułu zawodowego fizjoterapeuta?

31 maja 2016 r. weszły w życie przepisy regulujące istnienie samorządu zawodowego i zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Niestety nadal są osoby, które z naruszeniem prawa wprowadzają w błąd pacjentów co do posiadanych uprawnień, wskazując, że są fizjoterapeutami albo wykonując czynności fizjoterapeutyczne.

Na początek należy odróżnić posiadane umiejętności i zdobyte wykształcenie od tego, kto może podpisywać się jako fizjoterapeuta. Warto pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy posługiwaniem się – po ukończeniu studiów – tytułem „licencjata fizjoterapii” czy „magistra fizjoterapii” a używaniem tytułu zawodowego „fizjoterapeuta”. Pierwsze dwa związane są ze skończeniem określonego poziomu edukacji, jednakże nie uprawniają do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Są natomiast podstawą do złożenia wniosku w KIF o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty (PWZFz). Zawód fizjoterapeuty mogą bowiem wykonywać tylko te osoby, które uzyskają numer PWZFz i są wpisane do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.

Kwestie związane z rejestracją zostały opisane na stronie KIF: Wniosek o wydanie PWZFz – Centrum Pomocy – Krajowa Izba Fizjoterapeutów (kif.info.pl).

Kolejna ważna kwestia, o której należy pamiętać, wiąże się z ochroną prawną tytułu zawodowego „fizjoterapeuta”. Oznacza to, że wszystkie osoby posługujące się nim bez podstawy (nie posiadające numeru PWZFz) mogą być pociągnięte do odpowiedzialności na wniosek  Izby , jak i przez pacjentów i pracodawców. Zgodnie z ustawą osoby takie mogą być również ścigane przez prokuraturę za naruszenie przepisów ustawy. Osoba taka naraża się również na większą odpowiedzialność w przypadku powstania błędu medycznego – nie ma ochrony, którą np. daje jej obowiązkowe ubezpieczenie.

Również pracodawca powinien zwracać uwagę, czy zatrudniana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje, w przypadku fizjoterapeutów powinien wymagać okazania numeru PWZFz. Zgodnie z przepisami podmiot, na rzecz którego fizjoterapeuta ma wykonywać zadania zawodowe, przed zatrudnieniem go na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku służbowego albo umowy cywilnoprawnej, jest obowiązany żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu. Zatem gdy nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z fizjoterapeutą, warto to sprawdzić: Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów – wyszukaj fizjoterapeutę – Krajowa Izba Fizjoterapeutów (kif.info.pl).

Podstawa prawna:

Redakcja poleca

Art. 5 i 28 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty;

Art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
1
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry