Wyjaśnij, proszę, czym są podgrupy działające przy World Physiotherapy?
To niezależne struktury skupiające swoje działania wokół określonych obszarów fizjoterapii. Ich członkami są przedstawiciele krajowych grup tematycznych – jakie właśnie powołaliście w Polsce – zajmujący się danymi dziedzinami. Najważniejszą zasadą jest to, że wszyscy członkowie podgrup – indywidualni lub „instytucjonalni”¹ – muszą być członkami World Physiotherapy.
Jakie podgrupy obecnie funkcjonują?
Mamy powołanych 14 podgrup. Skupione są wokół: akupunktury; aquaterapii; fizjoterapii krążeniowo- -oddechowej; fizykoterapii; fizjoterapii w HIV/AIDS, onkologii i medycyny paliatywnej; terapii manualnej (fizjoterapii mięśniowo-szkieletowej); fizjoterapii w zdrowiu psychicznym; w neurologii; w chorobach zawodowych i medycynie pracy; fizjoterapii osób starszych, fizjoterapii pediatrycznej; fizjoterapii dna miednicy; prywatnych praktyk fizjoterapeutycznych; fizjoterapii w sporcie.
Jaka historia kryje się za utworzeniem podgrup przy World Physiotherapy?
Decyzja zapadła 46 lat temu na VIII Światowym Walnym Zgromadzeniu zarządu World Physiotherapy (wtedy znanej jako WCPT) i związana była z dążeniem do rozwoju zawodu oraz próbą zdefiniowania specjalizacji zawodowych w fizjoterapii. Pierwszą podgrupą, utworzoną w 1978 r., była Międzynarodowa Federacja Ortopedycznej Medycyny Manualnej (IFOMPT). Kolejna powstała dopiero po 17 latach i była to IPPTA, czyli podgrupa zrzeszająca prywatne praktyki fizjoterapeutyczne.
Jakie są cele działania podgrup i jakie korzyści płyną z nich dla fizjoterapeutów z całego świata?
Cele są wspólne we wszystkich podgrupach. To promocja rozwoju fizjoterapii i wymiany wiedzy naukowej w danej dziedzinie. Widoczne jest silne poczucie wspólnoty zainteresowań w obrębie grupy – członkowie udzielają sobie wsparcia, wymieniają informacjami i doświadczeniami. Istnienie podgrup obrazuje różnorodność w obrębie specjalizacji w fizjoterapii. Dodatkową korzyścią dla każdego fizjoterapeuty biorącego udział w pracach podgrup jest bezcenna możliwość uczestniczenia w globalnej społeczności zawodowej.
Czy każdy fizjoterapeuta może wnioskować o powołanie kolejnych podgrup?
Propozycje powołania nowych podgrup zgłasza się poprzez oficjalny formularz na stronie World Physiotherapy, a decyzja podejmowana jest na walnym zgromadzeniu zarządu. Brzmi to bardzo prosto, ale w praktyce muszą zostać spełnione liczne wymogi formalne. Przede wszystkim podgrupy składają się z organizacji członkowskich, które należą do World Physiotherapy lub są przez nie rekomendowane. Podgrupa nie może liczyć mniej niż 10 osób i musi składać się z fizjoterapeutów z minimum trzech różnych regionów świata. Ponieważ podgrupy są traktowane jako samodzielne organizacje działające przy World Physiotherapy, muszą też spełniać wymogi, które przypisuje się takim organom, czyli: ustalona kadencyjność władz, powołanie zarządu, wypracowanie konstytucji grupy, regulaminów obrad czy zasad głosowania, etc.
Która z podgrup jest w Twojej opinii najbardziej aktywna i efektywnie wpływa na rozwój zawodu?
Wszystkie spełniają swoje funkcje! Niektóre mają więcej członków, niektóre obejmują więcej obszarów geograficznych albo mają długoletnie tradycje, a inne oferują nowoczesne rozwiązania. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że budowanie takich wielonarodowościowych organizacji wymaga czasu i ogromnego zaangażowania ze strony wielu liderów, który pełnią swoje funkcje pro publico bono. To ogromne szczęście, że mamy wspaniałych fizjoterapeutów gotowych do poświęcenia swojego czasu na rozwój zawodu na całym świecie, a ostatecznie na poprawę usług fizjoterapeutycznych wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie jednostek.
Jaki był najbardziej spektakularny sukces działania podgrup, który wpłynął regionalnie lub globalnie na społeczność fizjoterapeutów?
To dla mnie trudne pytanie, które najlepiej zadać bezpośrednio przedstawicielom podgrup, którzy odpowiedzialni są za opracowywanie strategii działania oraz mierzą efekty tych aktywności. Moim zdaniem podniesienie rangi niektórych obszarów klinicznych w fizjoterapii samo w sobie jest już olbrzymim sukcesem. Mam tu na myśli np. podkreślenie istotnego wkładu fizjoterapeutów w dziedzinie HIV/AIDS, onkologii i opieki paliatywnej czy zdrowia psychicznego. W innych przypadkach celem było zwiększenie standardów edukacji i praktyk. Dlatego np. w obszarze terapii manualnej i fizjoterapii mięśniowo-szkieletowej warunkiem członkostwa jest spełnienie określonego standardu edukacji. Niektóre z podgrup organizują cyklicznie międzynarodowe konferencje, podczas których dzielą się wiedzą naukową i doświadczeniem klinicznym (np. IFSPT, IFOMPT, IOPTMH).
Jakie korzyści dla polskich fizjoterapeutów mogą płynąć z członkostwa w podgrupach?
Taki sojusz pozwoli fizjoterapeutom z Polski uzyskać dostęp do światowych zasobów wiedzy i praktyki fizjoterapeutycznej. Da możliwość nauki, nawiązywania kontaktów, promowania krajowych osiągnięć. Nie bez znaczenia jest też możliwość uzyskania wsparcia w rozwiązywaniu wspólnych problemów zawodowych. Pojawia się możliwość współpracy badawczej, a także czynnego udziału w zarządach i komisjach danych podgrup. Warto wspomnieć, że wszyscy członkowie podgrup mają możliwość zgłaszania te- matów, które są podejmowane na Światowym Kongresie Fizjoterapii. Jego organizatorzy udostępniają platformę edukacyjną dla przedstawicieli podgrup w sesjach networkingowych.
Czy znane są plany rozwoju podgrup? A może w niedalekiej przyszłości powstaną nowe?
Regularnie kontaktujemy się z przedstawicielami wszystkich podgrup, organizujemy cykliczne spotkania z zarządem World Physiotherapy. W ostatnim okresie dominowały spotkania online, jednak w 2022 r. planujemy spotkanie na żywo. Omówione zostaną na nim przyszłe plany i możliwości rozwoju. W tej chwili nie tworzy się żadna nowa podgrupa.
1) W przypadku niewielkich Państw członkowskich, które nie mają rozbudowanych struktur w obszarze sekcji tematycznych, do podgrupy World Physiotherapy może należeć cała organizacja.
Tracy Bury
Zastępca Dyrektora Generalnego World Physiotherapy
Przy World Physiotherapy działa 14 podgrup dotyczących:
- akupunktury (IAAPT),
- aquaterapii (IOAPT),
- fizjoterapii krążeniowo-oddechowej (ICCrPT),
- fizykoterapii (ISEAPT),
- fizjoterapii w HIV/AIDS, onkologii i medycyny paliatywnej (IPT-HOPE),
- terapii manualnej/ fizjoterapii mięśniowoszkieletowej (IFOMPT),
- fizjoterapii w zdrowiu psychicznym (IOPTMH),
- fizjoterapii w neurologii (INPA),
- fizjoterapii w chorobach zawodowych i medycynie pracy (IFPTOHE),
- fizjoterapii osób starszych (IPTOP),
- fizjoterapii pediatrycznej (IOPTP),
- fizjoterapii dna miednicy (IOPTPWH),
- prywatnych praktyk fizjoterapeutycznych (IPPTA),
- fizjoterapii w sporcie (IFSPT).