Teraz czytasz
Prezes KRF zabrał głos w sprawie refundowanej opieki fizjoterapeutycznej

 

Prezes KRF zabrał głos w sprawie refundowanej opieki fizjoterapeutycznej

Krajowa Izba Fizjoterapeutów opublikowała list otwarty do mediów.
W dokumencie Prezes KRF Maciej Krawczyk pisze o bardzo trudnej sytuacji w refundowanej rehabilitacji i konsekwencjach, jakie to niesie dla polskich pacjentów. List został opublikowany na stronie KIF oraz udostępniony przez liczne media ogólnopolskie i branżowe.

Warszawa, 15 stycznia 2020 roku

LIST OTWARTY

Szanowni Państwo Redaktorzy,
Przedstawiciele Mediów,

dramatycznych słów i apeli w ochronie zdrowia nie brakuje i zdaję sobie sprawę, że możemy być na nie „znieczuleni”. Jako człowiek, który od ponad 30 lat aktywnie pracuje z pacjentami oraz prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów czuję się jednak w obowiązku zwrócić uwagę na kryzysową sytuację w polskiej rehabilitacji.

Dla polskich pacjentów rok 2020 może być przełomowy: dla wielu z nich zabraknie refundowanej opieki fizjoterapeutycznej. Jestem o tym przekonany – z powodu nierentowności zamykane są oddziały rehabilitacyjne w całym kraju. Dramatycznym przykładem jest zamknięcie oddziałów rehabilitacji (neurologicznej i ogólnoustrojowej) w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Oddziałów, które przyjmowały małych pacjentów z całej Polski i uchodziły za jedne z najlepszych. Od 1 stycznia 2020 roku przestały działać. Powód jest prosty: generowały olbrzymie straty. Dziś doba pobytu na oddziale stacjonarnym rehabilitacji wyceniona jest na ok. 100 zł. To mniej niż nocleg w średniej klasy hotelu, a takiemu pacjentowi, poza noclegiem i wyżywieniem, trzeba jeszcze zapewnić fachową opiekę wielu specjalistów, w tym m.in. fizjoterapeutę, psychologa, logopedę. Prosty rachunek pokazuje, iż nie jest to możliwe. Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów spływają sygnały z całej Polski o planach zamknięcia kolejnych oddziałów. W 2020 roku może zniknąć nawet ok. 40-50 oddziałów rehabilitacyjnych z ok. 1570 działających oraz ponad 100 podmiotów świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne
z ok. 5100 dzisiaj świadczących te usługi.

Redakcja poleca

Stale rośnie liczba chorych oczekujących na udzielenie świadczeń fizjoterapeutycznych. Dziś to już blisko 2 mln osób, w tym dzieci, osoby niepełnosprawne, pacjenci po urazach i zabiegach operacyjnych. W przypadku tych pacjentów oczekiwanie na rehabilitację bardzo negatywnie wpływa na ich stan zdrowia i ogranicza szansę na powrót do sprawności. Skutkiem zaniechań są powikłania, które potem „leczymy”, płacąc za nie o wiele więcej niż za proces fizjoterapii.

W dniu 19 grudnia Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyjęła uchwałę w sprawie apelu dotyczącego podjęcia działań w celu poprawy sytuacji świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Skierowałem ten apel do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. I wybaczcie, ale nie widzę woli poprawy sytuacji. Gorzko napiszę, że w mojej ocenie polscy fizjoterapeuci sobie poradzą: na rynku prywatnym istnieje wielkie zapotrzebowanie na nasze usługi i jesteśmy doceniani również poza naszym krajem. Bez opieki pozostaną jednak najsłabsi pacjenci: dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Stąd mój apel do Państwa jako przedstawicieli mediów o nagłośnienie sprawy i pokazanie konsekwencji działań polskich polityków. Polska rehabilitacji sama wymaga dziś profesjonalnych działań usprawniających i nie chodzi tu tylko o proste dosypanie pieniędzy. Z nowymi funduszami powinny przyjść także zmiany organizacyjne. Krajowa Izba Fizjoterapeutów podjęła wiele działań: informuje na bieżąco Ministerstwo Zdrowia, współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia i Agencją Oceny Technologii Medycznych i  Taryfikacji oraz przedstawia analizy i gotowe rozwiązania systemowe, które mają na celu uszczelnienie systemu i zwiększenie jakości udzielanych świadczeń. Niestety, w naszej ocenie nie ma woli do zmiany systemu, a zmiany, które są dokonywane wybiórczo i na niewielką skalę, nie poprawiają sytuacji w stopniu wystarczającym.

Liczę na Państwa wsparcie. Inaczej nasi bliscy po wylewach i z problemami neurologicznymi, po przeszczepach i innych zabiegach chirurgicznych, dzieci z wadami wrodzonymi pozostaną bez opieki. Nie chcę, żeby po polskiej fizjoterapii refundowanej pozostało tylko wspomnienie….

Z wyrazami szacunku,

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
dr hab. n. med. Maciej Krawczyk

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry