Teraz czytasz
Fizjoterapeuta w warunkach ekstremalnych

 

Fizjoterapeuta w warunkach ekstremalnych

  • Fizjoterapia ma rozwijać, utrzymywać i przywracać ludziom maksymalną sprawność oraz poprawiać ich poziom funkcjonowania. Powinna być dostępna dla każdego na przestrzeni całego życia. Mamy standardy kształcenia, dążymy do ujednolicenia regulacji zawodowych, nieustannie się rozwijamy, szkolimy, doskonalimy swoje umiejętności, a także chcemy rozszerzać nasze kompetencje. I bardzo dobrze. Wszystko po to, aby nasz pacjent mógł jak najlepiej funkcjonować.

„Trzęsienie ziemi zbudziło Twoje miasto o szóstej rano, Twój dom i najbliższa rodzina są w porządku, ale wiele innych domów w okolicy jest uszkodzonych, a drogi są zablokowane. Komunikacja jest wyłączona i nie możesz skontaktować się z resztą rodziny i przyjaciółmi. Z radia dowiadujesz się, że tysiące ludzi zginęło, a wszystkie główne szpitale są już przepełnione. Słyszysz o przybywających zespołach ratowniczych spoza dotkniętego obszaru, ale nie wiesz, kiedy przybędą. Nie wiesz jeszcze, czy Twój gabinet rehabilitacyjny (lub Twoich kolegów fizjoterapeutów) przetrwał. Stajesz w sytuacji wyboru pomiędzy koniecznością wsparcia swoich bliskich, a udzielenia pomocy w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb w Twojej okolicy a Twoją rolą jako fizjoterapeuty”¹. Co robisz?

Pewnie nie zastanawiamy się na co dzień nad tym, z jakimi problemami muszą mierzyć się ludzie w innych stronach świata. Oczywiście podglądamy Australijczyków czy Kanadyjczyków, u których fizjoterapia już od lat jest dobrze rozwiniętą i bardzo poważaną gałęzią ochrony zdrowia. Z nadzieją analizujemy także najnowsze wytyczne dla brytyjskich fizjoterapeutów pierwszego kontaktu. Fizjoterapia na świecie dynamicznie się rozwija, coraz więcej jest specjalistycznych szkoleń, kongresów, sympozjów, produkowane i testowane są nowoczesne sprzęty i e-technologie… Ale czy wszędzie tak jest? A co, jeśli dany kraj dotyka wojna? Katastrofa? Czy tam fizjoterapia nagle przestaje istnieć? Czy ludzie, którzy w wyniku wybuchu tracą kończynę albo z powodu postrzału doznają ciężkiego urazu głowy, mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie?

Tak, ale… większość pracowników służby zdrowia zajmujących się rehabilitacją w krajach, w których występują sytuacje kryzysowe, nie posiada wszystkich umiejętności potrzebnych do leczenia takich obrażeń².

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Humanity & Inclusion (wcześniej Handicap International), w ścisłej współpracy ze Światową Konfederacją Fizjoterapii (WCPT), a także przy wsparciu m. in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża uruchomiła właśnie pionierski projekt dotyczący wczesnej rehabilitacji w sytuacjach wojny, katastrof i klęsk żywiołowych. WCPT, która zrzesza fizjoterapeutów z całego świata, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy dochodzi do nagłych wypadków, potrzeba wczesnej rehabilitacji rośnie. Wczesna rehabilitacja pacjentów z urazami odniesionymi podczas wojny, konfliktów zbrojnych czy katastrof jest obecnie uznawana za integralną część procesu powrotu do zdrowia. Na przykład w przypadku pacjenta z urazową amputacją oznacza szybszy czas powrotu do zdrowia i większą szansę na optymalną jakość życia.

W ramach wspomnianego projektu w styczniu br. ukazał się specjalny podręcznik dla fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych, lada chwila ma również ruszyć szkolenie e-learningowe. O publikacji podręcznika szeroko informuje WCPT, zarówno na swojej stronie internetowej, jak i w newsletterze oraz mediach społecznościowych.

Jest to pierwszy na świecie podręcznik, który ma być źródłem wiedzy w zakresie wczesnej rehabilitacji w sytuacjach kryzysowych. Adresowany jest do tych, którzy powszechnego dostępu do takiej wiedzy często nie mają, a ich rola we wczesnej rehabilitacji może okazać się nie do przecenienia.

Podręcznik znajdziesz pod adresem: https://hi.org/sn_uploads/document/36199-Humanity–Inclusion-Clinical-Handbook-web_1.pdf

Podręcznik, a właściwie pakiet edukacyjny, obejmuje sześć obszarów klinicznych, tj. wczesnej rehabilitacji w:

  • amputacjach,
  • złamaniach,
  • urazach nerwów obwodowych,
  • urazach rdzenia kręgowego,
  • urazach czaszkowo-mózgowych i
  • oparzeniach.

Każdy rozdział podręcznika został napisany przez ekspertów w swojej dziedzinie i obejmuje protokoły postępowania terapeutycznego oparte na praktyce i doświadczeniu, a także liczne zdjęcia obrazujące konkretne techniki. Celem tej publikacji jest pomoc fizjoterapeutom i terapeutom zajęciowym, którzy mieszkają, pracują bądź przygotowują się do pracy w sytuacjach konfliktów lub katastrof, w zapewnieniu wysokiej jakości interwencji na etapie wczesnej rehabilitacji.

Podręcznik zawiera bardzo konkretne informacje – od klasyfikacji przez metody diagnostyczne do protokołów postępowania w przypadku komplikacji. Przykładem mogą być złamania urazowe, w przypadku których dokładnie wypisane są możliwe niebezpieczeństwa, szczegółowe objawy, którymi się one charakteryzują oraz konkretne działania, które należy podjąć w momencie ich wystąpienia. Ponadto autorzy wymieniają listy działań priorytetowych, omawiają też możliwe konsekwencje psychologiczne. Podręcznik uzupełniony jest szczegółowymi studiami przypadków wraz z przykładami prowadzenia karty badania. Ponadto znaleźć w nim można pakiety informacji instruktażowych dla rodzin i opiekunów, które fizjoterapeuta powinien umieć przekazać.

Redakcja poleca

Dodatkowo przygotowano też pakiet anglojęzycznych filmów edukacyjnych, które bezpłatnie obejrzeć można w serwisie YouTube
www.youtube.com/c/EarlyRehabilitationinConflictsandDisasters

W maju uruchomione ma zostać szkolenie e-learningowe oparte na opublikowanym podręczniku.

Niestety konflikty zbrojne, wojny, katastrofy dotykają społeczeństwa w sposób dramatyczny, z konsekwencjami trwającymi często całe pokolenia. Wczesna rehabilitacja pacjentów z ciężkimi urazami jest absolutnie kluczowym elementem szybkiej reakcji medycznej na katastrofę (ang. disaster acute medical response) i ważnym krokiem w planowaniu długoterminowych strategii rekonwalescencji.

1. „Early Rehabilitation in conflicts and disasters”, rozdział 2, str. 30
2. https://hi.org/en/early-rehabilitation-in-conflicts-and-disasters

Warto zapoznać się także z innymi dokumentami:

Obszerny raport Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) z 2016 roku: „Rola fizjoterapeutów w sytuacjach kryzysowych”

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2016 roku: „Minimum standardów i zaleceń dla rehabilitacji w zespołach ratunkowych”

Podręcznik z 2015 roku „Rehabilitacja w nagłych katastrofach”, opracowany przez organizacje Humanity & Inclusion i UK Aid

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
7
Przykro
0
Super
10
wow
8
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry