Teraz czytasz
Co dalej z kształceniem fizjoterapeutów?

 

Co dalej z kształceniem fizjoterapeutów?

Pandemia COVID-19 poskutkowała zamknięciem uczelni wyższych na całym świecie, co spowodowało zmiany sposobu prowadzenia zajęć oraz opóźnia przeprowadzanie egzaminów końcowych, jak i rekrutacji.  

Uczelnie radzą sobie, wprowadzając szkolenia on-line, co nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów, np. braku możliwości odbywania i zaliczania zajęć klinicznych, które w przypadku kształcenia fizjoterapeutów są kluczowe. Na ten problem uwagę zwraca Światowa Konfederacja Fizjoterapii w Regionie Europejskim (ERWCPT). Jej zarząd wystosował pismo do przedstawicieli Komisji Europejskiej w departamencie ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP (DG GROW), w którym opisał skutki zamknięcia uczelni oraz zaapelował o pochylenia się nad problemem.

Zarząd ERWCPT zwraca uwagę, że wielu fizjoterapeutów nie jest w stanie ukończyć procesu zdobywania kwalifikacji w wymiarze wymaganych praktyk i staży klinicznych, co nie tylko spowoduje zawieszenie ich życia zawodowego i brak możliwości zarobkowania, ale także wpłynie na mobilność zawodową w Europie. Nawołuje się KE do opracowania kryteriów odwoławczych w odniesieniu do dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Redakcja poleca

Dodatkową inicjatywą Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) było zainicjowanie wspólnego projektu z ENPHE (European Network of Physiotherapy in Higher Education) oraz ACAPT (The American Council of Academic Physical Therapy) mającego na celu zebranie danych dotyczących obecnej sytuacji związanej z procesem edukacji fizjoterapeutów oraz zaproponowaniem alternatywnych rozwiązań prowadzenia dalszej edukacji w warunkach kryzysowych. Rozesłano ankietę do światowych instytucji edukacyjnych m.in do KIF, który jest członkiem WCPT oraz ENPHE, z prośbą o przekierowanie jej do uczelni kształcących fizjoterapeutów. Ankieta zawiera pytania dotyczące wpływu pandemii na poszczególne instytucje, największe wyzwania oraz propozycje nowych rozwiązań. Z rezultatami tych działań można zapoznać się na stronie WCPT (www.wcpt.org/sites/wcpt.org/files/files/wcptnews/images/Education-Briefing-1-HEI-A4.pdf).

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry