Teraz czytasz
Fizjoterapia porusza… seniorów!

 

Fizjoterapia porusza… seniorów!

Zobacz galerię

Już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla organizmu osoby starszej. Można temu zapobiec!

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny Aktywny senior w domu. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które osoby starsze mogą wykonać w domu. Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie projektu fizjoterapiaporusza.pl, w zakładce „Aktywny senior”.

Osoby powyżej 70. roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby COVID-19, ponieważ obciążone są chorobami współistniejącymi i mają obniżoną odporność. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenie aktywności fizycznej, a to – zwłaszcza u osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Stąd wziął się pomysł, aby przygotować łatwo dostępny program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w tych trudnych chwilach. Są łatwe do wykonania, poradzą sobie z nimi nawet osoby w podeszłym wieku, a także nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych domowych przedmiotów, np. kanapy, krzesła czy parapetu. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do przyrządów sportowych. Ćwiczenia zostały przygotowane przez ekspercki zespół fizjoterapeutów, którzy na co dzień pracują z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. W skład zespołu weszli: dr Agnieszka Wójcik (także jako lektorka w filmach), dr Piotr Czyżewski, mgr Monika Piekarniak, dr n. med. Marta Podhorecka, dr n. o z dr. Anna Pyszora, dr n. med. Marta Sidaway, prof. dr hab. Edyta Smolis-Bąk, dr Agnieszka Stępień, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Truszczyńska-Baszak. W filmach, nakręconych zresztą w biurze KIF, w rolę pacjentki z powodzeniem wcieliła się Agnieszka Pawlak.

Materiały są publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior oraz na YouTube i Facebooku Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawia się jeden film z ćwiczeniem wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie. Apelujemy też do młodszych osób, aby pomogły seniorom od strony technologicznej, gdyż nie wszyscy z nich potrafią poruszać się po zasobach internetu oraz korzystać z social mediów.

Redakcja poleca

Kampania została zauważona przez media – na antenie TVN24 i TVN (w wieczornym wydaniu „Faktów”) opowiadał o niej Zbigniew Wroński – wiceprezes KIF. Informacje na temat akcji zamieściły także PAP, Wprost, TVP i jej lokalne oddziały, Radio Maryja, liczne media branżowe i lokalne.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
3
Przykro
0
Super
5
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry