Teraz czytasz
Powstaje polska platforma o Evidence-Based Practice w fizjoterapii

 

Powstaje polska platforma o Evidence-Based Practice w fizjoterapii

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczął się zapowiadany przez nas projekt związany z Evidence-Based Practice o nazwie „PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej”. Powstaje on w ramach konkursu ministra nauki i szkolnictwa wyższego – „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Prowadzi go Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie z filią w Białej Podlaskiej. Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Uniwersytet w Sydney (prowadzący bazę Physiotherapy Evidence Database, PEDro*) są jego partnerami. Autorem i kierownikiem projektu jest dr hab. prof. AWF Maciej Płaszewski.

Głównym celem powstania platformy jest upowszechnianie rozumienia i stosowania praktyki opartej na wiedzy naukowej wśród fizjoterapeutów w Polsce. Podejmowane działania obejmują stworzenie strony internetowej zawierającej narzędzia do wprowadzania EBP do praktyki oraz upowszechniania zagadnienia wśród różnych środowisk społecznych i akademickich. Opracowane zostaną także materiały edukacyjne, w tym polski podręcznik do EBP. Rozwijana będzie współpraca międzynarodowa, zespół zostanie przygotowany do kontynuacji i utrwalania efektów projektu oraz przeprowadzenie badania jego efektywności (rozumienia, stosowania i postaw wobec EBP). Inicjatywa jest rozwinięciem opisywanej wcześniej na łamach „Głosu Fizjoterapeuty” współpracy z PEDro.

Żywimy przekonanie, że prowadzenie praktyki w oparciu o najnowsze i poparte najlepszymi dowodami standardy jest koniecznością i najlepszą decyzją, jaką może podjąć terapeuta. Internet umożliwił lepszy niż kiedykolwiek dostęp do informacji na temat opieki zdrowotnej. Czynnikiem ograniczającym pozostaje jednak w dalszym ciągu wiedza na temat sposobów korzystania z tych źródeł i implementacji zdobytej wiedzy. Chcielibyśmy, aby podjęte przez nas działania pomogły dokonać zmiany w tym zakresie i przyczyniły się do polepszenia opieki zdrowotnej w Polsce.

Redakcja poleca

Więcej informacji o postępach już niebawem! 

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
1
Przykro
1
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry