Drodzy Czytelnicy,
oddajemy w Wasze ręce czwarte wydanie specjalne „Głosu Fizjoterapeuty” – wraz z drugą falą pandemii powracamy w nim do tematyki „covidowej”.
Po blisko 9 miesiącach od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, to co obserwujemy i czemu sprzeciwia się całe środowisko fizjoterapeutów, to nagminne pomijanie przedstawicieli naszego zawodu w decyzjach, komunikatach i statystykach Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Rola fizjoterapeutów w leczeniu chorych na COVID-19 jest marginalizowana przez decydentów i media, co jest nie tylko dla nas frustrujące, ale finalnie działa na szkodę pacjentów.
W tym numerze „Głosu” staramy się dać wyraz temu niezadowoleniu, ale także… z nadzieją tropimy najdrobniejsze nawet pozytywne aspekty tego wyjątkowego czasu. Bo choć trudno w to uwierzyć, to zdarzają się też i sytuacje, w których pandemia wnosi coś pozytywnego.
Na łamach najnowszego „Głosu” przeczytacie m.in.:
Zmiana jest możliwa – dr Anna Pyszora opowiada o czekających ją zadaniach związanych z pełnieniem funkcji doradczyni prezesa KRF ds. fizjoterapii chorych z COVID-19.
Ilu fizjoterapeutów zakaziło się koronawirusem? – publikujemy wnioski z pierwszego badania pokazującego skalę zakażeń w naszej grupie zawodowej.
Bez pomocy wiele uzdrowisk zbankrutuje – o tym jak sytuacja epidemiologiczna wpływa na uzdrowiska oraz pracujących tam fizjoterapeutów.
Swoimi historiami z pracy w szczycie pandemii dzielą się fizjoterapeuci:
Nie opuściliśmy naszych pacjentów! – Klaudia Szymczak
Czas współpracy i budowania pozycji – Aleksandra Cieloszczyk
Stawiam na racjonalne działanie – Katarzyna Hewelt
Niezrozumiałe decyzje ze szkodą dla pacjentów? – Patryk Kowalski
Dobra strona koronawirusa – Robert Wiśniewskia.
A w dziale „Nauka” bardzo pouczający artykuł COVID-19: Evidence Based Practice, nowoczesne i aktualne rekomendacje, koronasceptycyzm i kryzys zaufania do nauki.
Zapraszamy do lektury!
Polub profil naszego pisma na Facebooku: www.facebook.com/glosfizjoterapeuty.
Zespół redakcyjny „Głosu Fizjoterapeuty”