Teraz czytasz
Polska wersja językowa PEDro już dostępna!

 

Polska wersja językowa PEDro już dostępna!

Baza PEDro została stworzona ponad 21 lat temu w celu wspierania praktyki fizjoterapeutycznej opartej na wiarygodnych i aktualnych publikacjach naukowych (evidence-based practice). Ta bezpłatna platforma umożliwia szybki i łatwy dostęp do badań, które oceniają efekty interwencji fizjoterapeutycznych. W PEDro indeksowane są jedynie badania, w których zastosowano najbardziej rygorystyczne metody badawcze: eksperymenty kontrolowane z randomizacją, przeglądy systematyczne i wytyczne do praktyk klinicznych o potwierdzonej skuteczności. W 2019 r. użytkownicy z ponad 200 państw przeszukiwali PEDro w celu znalezienia odpowiedzi na pytania kliniczne co 10 sekund – łącznie ponad 3 miliony razy. Najnowsze statystyki wskazują, że w 2020 r. z bazy korzystano jeszcze częściej – zadano ponad 3,8 mln pytań. Oznacza to, że nowe wyszukiwanie było inicjowane średnio co 8 sekund! Najwięcej użytkowników pochodziło z Brazylii (26 proc.), Hiszpanii (8 proc.), USA (7 proc.), Australii (6 proc.) i Francji (6 proc.) [1].

Od grudnia 2020 r. strona internetowa PEDro jest dostępna również w języku polskim. Tłumaczenie strony rozpoczęło się w styczniu 2020 roku i było możliwe dzięki zaangażowaniu autora i kierownika projektu dr. hab. prof. AWF Macieja Płaszewskiego, wiceprezesa KRF ds. nauki i edukacji dr Zbigniewa Wrońskiego i Weroniki Krzepkowskiej z Działu ds. Międzynarodowych KIF. Pracę polskiego zespołu koordynowała współzałożycielka PEDro – prof. Anne Moseley z Uniwersytetu w Sydney.

PEDro to nie tylko baza danych. Oprócz trzech różnych sposobów przeszukiwania baz danych, na stronie znajdziesz także samouczek, mnóstwo przydatnych informacji i wskazówek o EBP, kryteria indeksowania czy kalkulator przedziałów ufności. Przeczytasz także, czym dokładnie jest PEDro i jak możesz skorzystać ze wszystkich funkcjonalności, które oferuje platforma.

Strony wyszukiwania zaawansowanego (advanced), prostego (simple) oraz dla odbiorców (consumer) są dostępne jedynie w języku angielskim. Wynika to z budowy baz danych i struktury platformy. Również skala PEDro dostępna jest na tę chwilę tylko w wersji angielskiej – trwają prace nad jej tłumaczeniem i walidacją.

Redakcja poleca

Krajowa Izba Fizjoterapeutów jest partnerem PEDro od grudnia 2019 r. Stworzenie polskiej wersji językowej platformy jest jednym z efektów współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie z filią w Białej Podlaskiej w ramach projektu „PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej” (dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki, SONP/SP/461408/2020).

Zacznij korzystać z PEDro!
Polska wersja językowa PEDro:

pedro.org.au/polish.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
5
Przykro
0
Super
4
wow
1
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry