Teraz czytasz
525 fizjoterapeutów przeszkolonych. Pora na 2000!

 

525 fizjoterapeutów przeszkolonych. Pora na 2000!

+1
Zobacz galerię

Jednym z celów przyświecających KIF jest organizacja szkoleń specjalistycznych dla członków samorządu. Jak wiemy, ich koszty bywają bardzo wysokie, dlatego też Izba zdecydowała się na pozyskanie funduszy unijnych na ten cel.

Przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie udało się pozyskać w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 018 104,32 zł na realizację projektu „Podniesienie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia”.

525 fizjoterapeutów, cztery moduły

Założeniem projektu było nieodpłatne przeszkolenie 500 fizjoterapeutek i fizjoterapeutów w ciągu dwóch lat przy zachowaniu wysokiego poziomu prowadzonych szkoleń. W związku z niewykorzystaniem całej kwoty przyznanego dofinansowania możliwa była organizacja dodatkowego szkolenia w Warszawie w zakresie modułu I oraz modułu II. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 525 fizjoterapeutów. Spotkania odbywały się w pięciu województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, lubelskim oraz śląskim. Każde szkolenie trwało osiem dni i podzielone zostało na trzy zjazdy weekendowe. Łącznie było to 80 godzin zajęć dydaktycznych, w tym ponad 50 proc. godzin praktyki. Struktura szkoleń składała się z czterech modułów. Pierwszy był obowiązkowy dla wszystkich uczestników. Dodatkowo każdy wybierał jeden z pozostałych trzech, w którym także brał udział:

Moduł I. Badanie fizjoterapeutyczne i dokumentacja medyczna w oparciu o ICF

Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu przeprowadzenia rzetelnego badania funkcjonalnego pozwalającego na zaplanowanie skutecznej strategii terapii, jej dokumentowania i oceniania wyników. Prowadzący: Marta Wadelik, Robert Jagodziński, Rafał Skrzypczyk, Mirosław Młyński – eksperci Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Moduł II. Badanie, strategie terapii i dokumentacja w fizjoterapii ortopedycznej

Prowadzący podzielili się wiedzą niezbędną przy prowadzeniu oraz dokumentowaniu skutecznej terapii w obszarze zniesienia skutków dużej urazowości wynikającej m.in. ze zmiany stylu życia społeczeństwa na mniej aktywny, co prowadzi do wzrostu liczby pacjentów z zaburzeniami układu kostno-stawowego. Prowadzący: dr Adrian Kużdżał, dr Grzegorz Magoń, Piotr Szczepański, Łukasz Skowron.

Moduł III. Badanie, strategie terapii i dokumentacja w fizjoterapii neurologicznej

Prowadzący przybliżyli strategie terapii w fizjoterapii neurologicznej ukierunkowanej na poprawę stanu funkcjonalnego pacjentów dotkniętych typowymi dla tej dziedziny upośledzeniami zdrowotnymi, np. udarem, urazem czaszkowo-mózgowym, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Parkinsona. Prowadzący: dr Roman Olejniczak, Grzegorz Wachel.

Moduł IV. Badanie, strategie terapii i dokumentacja w fizjoterapii pulmonologiczno- -kardiologicznej

Szkolenie było odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się w populacji różnorodne choroby układów oddechowego i krążenia. Prowadzący: dr hab. Elżbieta Smolis-Bąk, dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk. Każdy z modułów zakończony był egzaminem teoretycznym oraz praktycznym, a po ich zdaniu uczestnicy otrzymali poświadczające to certyfikaty.

Redakcja poleca

To jeszcze nie koniec!

Bardzo duże zainteresowanie fizjoterapeutów szkoleniami zmobilizowały KIF do pozyskania kolejnych środków zewnętrznych. Dzięki intensywnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia Krajowa Izba Fizjoterapeutów będzie mogła zorganizować 80 szkoleń (sześciodniowych) w latach 2021–2022 dla 2000 fizjoterapeutów z całej Polski, bez względu na ich miejsce zatrudnienia (placówka publiczna, prywatna, własna działalność gospodarcza). Tym razem dofinansowanie z Unii Europejskiej to aż 3 829 735 zł.

Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach!

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
2
Przykro
1
Super
7
wow
1
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
znajdzfizjoterapeute.pl     kif.info.pl

Do góry