Teraz czytasz
Takie wsparcie jest bezcenne

 

Takie wsparcie jest bezcenne

Współpracę z prezesem Maciejem Krawczykiem, jak i z całą Krajową Izbą Fizjoterapeutów, uważam za bardzo owocną i potrzebną, szczególnie podczas trwającej już od ponad roku pandemii. Razem z KIF i innymi samorządami medycznymi podejmujemy apele w sprawach bardzo ważnych dla naszych pacjentów i środowisk. Myślę, że to nieszczęście, jakie nas spotkało, mam tu na myśli pandemię koronawirusa, uwidoczniło wszystkie niedociągnięcia systemowe w polskiej ochronie zdrowia. To również skłoniło nas do bardziej intensywnej współpracy z innymi samorządami zawodów medycznych. Chociaż każdy z nich reprezentuje interesy swojego środowiska, to powinniśmy działać razem dla dobra naszych pacjentów. Dzięki współpracy czujemy, że nie jesteśmy sami. A takie wsparcie w obecnych czasach jest bezcenne.

Myślę, że w kluczowych sprawach wszystkie zawody medyczne są zgodne i wspólnie apelujemy o to, by ochrona zdrowia w Polsce była na jak najwyższym poziomie. Mówię tutaj o zapewnieniu odpowiednich środków finansowych przeznaczanych z budżetu państwa na zdrowie, organizacji systemu i bezpieczeństwie kadr medycznych. Będziemy o to apelować do momentu, kiedy nasze postulaty zostaną wysłuchane i wprowadzone w życie. Solidarność zawodów medycznych w tych sprawach jest bezsprzeczna, gorzej ze wsłuchiwaniem się w nasz głos przez decydentów. Mam wrażenie, że bardziej skupiają się na chęci skłócenia naszych środowisk niż na rzeczywistym wsparciu i dialogu z nami.

Osobiście zawsze doceniałem pracę fizjoterapeutów, ich trud i cierpliwość. To oni są świadkami rekonwalescencji po urazach, zabiegach, a są to często procesy bardzo mozolne.

Zawiązanie samorządu fizjoterapeutów pomogło w zrozumieniu potrzeb tego środowiska – wśród decydentów, jak i innych samorządów medycznych. Wierzę, że ma to także pozytywny wpływ na zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentem. W myśl ustawy wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta: kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu wyrobów medycznych. Przepisy gwarantują fizjoterapeucie prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia. To na pewno zacieśnia współpracę, relację lekarza i fizjoterapeuty, i pomaga w zaplanowaniu jak najlepszej ścieżki rekonwalescencji.

W medycynie niemal każdego dnia pojawiają się nowe odkrycia, techniki, metody rehabilitacji. Poziom specjalizacji rośnie. Już kilka lat temu zdarzało się, że gdy pacjent po urazie trafiał do lekarza prowadzącego w poradni rehabilitacji, dostawał od niego skierowanie do fizjoterapeuty, ale nie było na nim szczegółowych wytycznych. Lekarz miał bowiem świadomość, że w fizjoterapii następują tak szybkie postępy, że fizjoterapeuta ma większe rozeznanie w tym, jak najlepiej rehabilitować pacjenta. Teraz ta sytuacja została oficjalnie usankcjonowana. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta na tzw. wizytę fizjoterapeutyczną, omijając lekarza ortopedę. I to fizjoterapeuta ustali plan usprawniania pacjenta, który uzna dla niego za najkorzystniejszy. Przeprowadzi zabiegi, a na koniec oceni efekt, czy to w ramach opieki ambulatoryjnej, czy fizjoterapii domowej.

Przy okazji pięciolecia powołania Krajowej Izby Fizjoterapeutów życzę Państwu przede wszystkim zdrowia, wytrwałości i siły w dążeniu do wyznaczonych przez samorząd celów. Zdolności do wsłuchiwania się w głos całego środowiska i osiągania kompromisów akceptowalnych dla wszystkich jego członków. Mimo wszystko cierpliwości do decydentów. A co chyba najważniejsze to gotowości i otwartości na współpracę z innymi zawodami medycznymi. Tylko wspólnie możemy coś zmienić. Walcząc w pojedynkę, oczywiście można coś osiągnąć, ale często jest to krótkotrwałe i spotyka się z rozczarowaniem, niekiedy rodzi konflikty. A do długoterminowych, systemowych zmian, które są teraz niebywale potrzebne w polskiej ochronie zdrowia, możemy doprowadzić jedynie razem.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja

Specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, od 2018 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej – Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof) Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Konsultant Wojewódzki.

Fot. Archiwum Naczelnej Izby Lekarskiej
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry