Teraz czytasz
Wysoko ustawiliście poprzeczkę

 

Wysoko ustawiliście poprzeczkę

  • Nie czekacie, aż reszta świata coś stworzy, zbada i opatentuje, tylko podążacie własnymi, nowoczesnymi ścieżkami rozwoju – ponad roczną współpracę KIF z World Physiotherapy podsumowuje jej dyrektor zarządzający Jonathon Kruger.

Na początku 2020 r. Krajowa Izba Fizjoterapeutów stała się oficjalnym członkiem World Physiotherapy. Jakie są twoje wrażenia z pierwszego roku naszej współpracy?

Mimo że KIF oficjalnie w strukturach World Physiotherapy jest od 2020 r., to jednak nasza współpraca sięga także lat wcześniejszych. Z tego ostatniego roku współpracy jestem bardzo zadowolony. Zawsze dobrze pracuje się z organizacją, która aktywnie włącza się w działania od samego początku, a jednocześnie wiedząc, czego chce, wykorzystuje nowe możliwości, jakie niesie ze sobą otwarcie się na świat.

Działania międzynarodowe KIF od początku ukierunkowane były na promocję polskiej fizjoterapii, ale także na udział w kreowaniu globalnej tożsamości zawodu.

To właśnie doceniam w KIF. Dbanie o polskich fizjoterapeutów, co zrozumiałe, jest dla was priorytetowe. Jednak dużo pracy przeznaczyliście także na wsparcie zagranicznych koleżanek i kolegów po fachu. Zresztą jest to kluczowa misja World Physiotherapy – bycie globalną platformą łączącą fizjoterapeutów z całego świata. Z powodu pandemii ta tradycyjna, fizyczna łączność jest utrudniona, dlatego stworzyliśmy możliwość stałej komunikacji online.

Wstąpienie KIF do World Physiotherapy zbiegło się z wybuchem pandemii koronawirusa. Czy posiadanie KIF i innych organizacji członkowskich na pokładzie było dla was wsparciem w tym trudnym czasie?

Sytuacja kryzysowa bardzo zmobilizowała wszystkich do działania. Paradoksalnie, choć oddaleni z powodu lockdownu, poczuliśmy się mocno zżyci jako środowisko zawodowe. Połączyły nas te same tematy: bezpieczeństwo fizjoterapeutów, ich udział w walce z pandemią, przejście na usługi tele/online oraz problemy związane z kształceniem studentów. KIF w każdej z powyższych dziedzin wykazała się niesamowitą aktywnością. Wyprodukowaliście filmy wspierające seniorów, pacjentów po covidzie, pracowników biurowych. Dzięki waszym tłumaczeniom na inne języki mogliśmy je rozesłać do państw członkowskich. Polska skorzystała natomiast z naszych materiałów, które po adaptacji językowej trafiły do polskich fizjoterapeutów. Taka partnerska relacja wiele dla nas znaczy.

World Physiotherapy zrzesza ponad 120 państw z całego świata, ale ty zawsze jesteś na bieżąco z działaniami organizacji członkowskich. Jesteśmy na etapie podsumowania działań KIF w I kadencji. Jak oceniasz naszą pracę?

Mogę śmiało powiedzieć, że KIF jest obecnie liderem w Europie w innowacyjnym i kreatywnym podejściu do zawodu. Wskazujecie kierunek państwom, które mocno zakorzenione są w tradycji tzw. fizjoterapii oldskulowej. Nowoczesna kampania społeczna, filmy dystrybuowane na cały świat, ale także innowacyjne regulacje zawodowe – to was wyróżnia i stawia na czele postępu. Polski fizjoterapeuta jako jeden z pierwszych może kwalifikować i szczepić przeciw COVID-19. To naprawdę duże osiągnięcie! Wychodzi na to, że KIF nie czeka, aż reszta świata coś stworzy, zbada i opatentuje, tylko podąża własnymi, nowoczesnymi ścieżkami rozwoju. To bardzo motywuje nas wszystkich.

To dla nas bardzo ważne, że ktoś z twoim doświadczeniem na arenie międzynarodowej to dostrzega. Droga naszego rozwoju okupiona była ciężką pracą wielu zaangażowanych osób. Ale się nie zatrzymujemy. Jak widzisz naszą dalszą współpracę?

Dalsza kooperacja na pewno będzie opierać się na promowaniu udziału fizjoterapeutów w fizjoterapii postcovidowej. Likwidacja długotrwałych skutków przechorowania covidu będzie celem działań polityki zdrowotnej jeszcze przez wiele lat. My, fizjoterapeuci, mamy tu wiele do zrobienia. Pacjenci borykający się z dolegliwościami wywołanymi tą chorobą powinni mieć świadomość, że pomóc im może fizjoterapeuta. Zadaniem World Physiotherapy, przy wsparciu organizacji członkowskich, będzie zatem wzmożone działanie marketingowe. To może brzmieć jak chłodna kalkulacja, ale dla fizjoterapeutów to czas na zaprezentowanie swoich umiejętności i zaznaczenie udziału w sektorze ochrony zdrowia. To szansa na dalszy rozwój zawodu, także dla Polski.

Czy World Physiotherapy ma plan na zaznaczenie działalności KIF w Europie?

Współpraca w regionie europejskim już od jakiegoś czasu skupia się wokół tematu mobilności kadry zawodowej. Fizjoterapia powinna być ścieżką kariery umożliwiającą jednakowy rozwój w Europie. KIF podniosła poziom edukacji z licencjatu do jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich. Wysoko ustawiliście poprzeczkę. Teraz warto wspierać innych w edukacyjnych zmianach np. poprzez umożliwienie nauki obcokrajowcom na uczelniach w Polsce. Dodatkowo, z punktu widzenia naszej organizacji, dobrze mieć silnego partnera, który może stanowić wsparcie dla krajów mniej rozwiniętych pod kątem fizjoterapii. Kiedy myślę o polskiej fizjoterapii, myślę o byciu liderem dla państw ze wschodniej Europy. KIF wykazała się silnym przywództwem. Kto by pomyślał jeszcze dwa lata temu, że polski rząd poprze wykonywanie telerehabilitacji czy szczepień przez fizjoterapeutów.

Redakcja poleca

Odbyło się wiele spotkań i rozmów przedstawicieli KIF i World Physiotherapy. Dużo wspólnych inicjatyw. Co wspominasz jako nasze najważniejsze działanie w zeszłym roku?

Zeszłoroczne działania, ograniczone z powodu pandemii, skupiły się na stałej wymianie informacji i wsparciu wzajemnych inicjatyw. Efekty publikujemy obecnie w postaci raportów, badań, statystyk. Zebraliśmy cenne informacje, także dzięki KIF, które teraz posłużą jako karta przetargowa w polityce zdrowotnej państw odbudowujących się po pandemii. Mówię o raportach dotyczących wykorzystania telerehabilitacji na świecie, wpływie pandemii na globalny rynek fizjoterapii, opinii dotyczących kształcenia przyszłych kadr, a także o tym, jak praca na pierwszej linii frontu walki z pandemią wpływa na psychikę fizjoterapeutów. Myślę, że dla KIF cenne jest to, że doceniliśmy was, przekazując reprezentacje World Physiotherapy podczas spotkań grupy WHO FIC*. Niewiele jest państw, które w pierwszym roku członkostwa otrzymały tak duży kredyt zaufania naszego zarządu. To partnerstwo będzie na pewno jeszcze owocować w dalsze aktywności.

Staramy się jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie przed nami otworzyło partnerstwo międzynarodowe.

Tak, wasz sukces to na pewno umiejętność czerpania z możliwości, jakie daje współpraca międzynarodowa. Powinniście być z siebie dumni. Serdecznie gratuluję waszym członkom i Maćkowi Krawczykowi. I kadencja to wasza wielka międzynarodowa wygrana!

*https://kif.info.pl/informacje/kif-przedstawicielem-world-physiotherapy-w-tegorocznych-obradach-who-fic/

Fot. Archiwum World Physiotherapy
Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry