Teraz czytasz
Jonathon Kruger: KIF działa z imponującym rozmachem

 

Jonathon Kruger: KIF działa z imponującym rozmachem

  • Wizyta w Polsce Jonathona Krugera, dyrektora generalnego World Physiotherapy, była doskonałą okazją do omówienia udziału KIF i jej członków w dotychczasowych przedsięwzięciach organizacji oraz czekających nas wyzwaniach.
Zobacz galerię

Krajowa Izba Fizjoterapeutów weszła w skład World Physiotherapy na początku 2020 r. Rozpoczęcie naszej współpracy zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii, przez co legła w gruzach część ambitnych planów międzynarodowego rozwoju. Mimo to – dzięki usilnym staraniom KIF – staliśmy się bardziej zauważalni na świecie, co tylko potwierdził dyrektor generalny WP Jonathon Kruger, który za cel pierwszej wizyty biznesowej od wybuchu pandemii obrał właśnie Polskę.

Jonathon Kruger, CEO World Physiotherapy od 2016 r., pierwszego dnia wizyty z zainteresowaniem odwiedził Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Wydział Rehabilitacji na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Na spotkaniu z prof. Natalią Morgulec- Adamowicz, pełniącą funkcję dziekana wydziału, wymieniono się spostrzeżeniami dotyczącymi wyzwań związanych z kształceniem fizjoterapeutów, np. edukacji w systemie pięcioletnich studiów magisterskich. Przy okazji nadarzyła się okazja uczestniczenia na AWF w zajęciach prowadzonych przez dr Agnieszkę Stępień – prezeskę Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

W późniejszej dyskusji z Krugerem w biurze KIF – poza przedstawicielami prezydium i działu międzynarodowego KIF – udział wzięli członkowie Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, a więc organizacji reprezentującej Polskę w strukturach World Physiotherapy (wówczas działającej jako WCPT) w latach 1967–2019. W gronie delegacji PTF znaleźli się: prof. Jan Szczegielniak, prof. Magdalena Hagner-Derengowska oraz dr Aleksandra Szabert.

Podczas wizyty wymieniono się spostrzeżeniami dotyczącymi dwuletniej współpracy KIF z World Physiotherapy, a także przedstawiono wyzwania, jakie stoją przed fizjoterapią w Polsce i na świecie. Jonathon Kruger zainicjował dyskusję o sytuacji ekonomicznej polskich fizjoterapeutów, przewidywanych zapotrzebowanych kadrowych, a także wpływie pandemii na rynek.

Ważnym punktem było omówienie naszej dalszej współpracy. Władzom KIF zależy na rozszerzeniu zrzeszenia bez ponoszenia dodatkowych opłat w rejonie europejskim World Physiotherapy (ERWP). Dotychczas każda instytucja należąca do World Physiotherapy musiała wnosić dwie składki – za członkostwo w światowych strukturach i dodatkowo za zrzeszenie w regionie, w naszym przypadku europejskim. Dołączenie KIF do struktur ERWP umożliwi m.in. udział polskich fizjoterapeutów w europejskich grupach tematycznych. Jedna z nich podejmuje zagadnienia programów zdrowotnych przy Komisji Europejskiej, co pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów unijnych dla fizjoterapii europejskiej.

Dodatkowo w naszym regionie geograficznym KIF jest instytucją najszybciej rozwijającą się, dlatego chcemy być wartościowym łącznikiem World Physiotherapy z przedstawicielami z Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas prym, zarówno w World Physiotherapy, jak i regionie europejskim, zawsze wiodły państwa anglojęzyczne – czas dostrzec potencjał partnerów z innych krajów.

Redakcja poleca

Nasz cel nadrzędny pozostaje niezmienny – rozwój polskich fizjoterapeutów. Jest on możliwy dzięki otwarciu na świat oraz promocji dokonań naszych przedstawicieli. Przyszłość rysuje się dla nas pomyślnie.

Po wizycie w Polsce Jonathon Kruger napisał: „Ten wyjazd był fantastyczną okazją do nawiązania kontaktu z jedną z naszych największych i najmłodszych stażem organizacji członkowskich. Działania, które kierownictwo KIF podejmuje, aby stymulować rozwój fizjoterapii w Polsce, są prowadzone z imponującym rozmachem”.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
1
Super
1
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry