Teraz czytasz
Senior u fizjoterapeuty

 

Senior u fizjoterapeuty

Wydłużenie długości życia, dbałość o własne zdrowie, lepsza dostępność i łatwiejsza mobilność spowodowały, że osoby po 60. roku życia nierzadko pojawiają się u fizjoterapeuty w związku z kontuzjami nabytymi w trakcie uprawiania sportów, również tych zimowych. Uszkodzenie ACL u 65-latka podczas jazdy na nartach nie jest już zaskoczeniem. I choć w gabinetach jest obserwowany wzrost pacjentów- -sportowców 60+, niestety w okresie zimowym nadal jedną z najczęstszą przyczyną wizyt u fizjoterapeuty są upadki i ich szeroko rozumiane konsekwencje, zazwyczaj po tzw. efekcie domina: upadek–złamanie szyjki kości udowej–fizjoterapia.

Pojawiają się również seniorzy, którzy zauważyli u siebie problemy z zachowaniem równowagi i obawiają się wychodzić z domu. Indywidualnie zaplanowana fizjoterapia oraz systematyczna aktywność fizyczna są tutaj bardzo istotne, ale nie dadzą bardzo szybkich rezultatów. W takich przypadkach najważniejszym aspektem pracy ze starszym pacjentem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz edukowanie, jak sam może na nie wpływać. Warto omówić zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia – asekuracji w postaci np. laski, ale również należy wspomnieć o odpowiednim obuwiu czy stosowaniu nakładek antypoślizgowych na buty.

Senior XXI wieku ma pełną gamę możliwości uprawiania sportów i bycia aktywnym. Naszą rolą jest pomoc w odszukaniu aktywności, która byłaby przede wszystkim bezpieczna, ale również odzwierciedlała indywidualne predyspozycje oraz upodobania pacjenta. Nie jest to rzecz łatwa, tym bardziej w okresie zimowym, jednak coraz więcej placówek ma bardzo ciekawe oferty dla osób 60+, z których niewątpliwie warto korzystać.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
3
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
znajdzfizjoterapeute.pl     kif.info.pl

Do góry