Już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla organizmu osoby starszej. Można temu zapobiec!
Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny Aktywny senior w domu. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które osoby starsze mogą wykonać w domu. Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie projektu fizjoterapiaporusza.pl, w zakładce „Aktywny senior”.
Osoby powyżej 70. roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby COVID-19, ponieważ obciążone są chorobami współistniejącymi i mają obniżoną odporność. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenie aktywności fizycznej, a to – zwłaszcza u osób starszych – może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Stąd wziął się pomysł, aby przygotować łatwo dostępny program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w tych trudnych chwilach. Są łatwe do wykonania, poradzą sobie z nimi nawet osoby w podeszłym wieku, a także nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych domowych przedmiotów, np. kanapy, krzesła czy parapetu. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do przyrządów sportowych. Ćwiczenia zostały przygotowane przez ekspercki zespół fizjoterapeutów, którzy na co dzień pracują z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi. W skład zespołu weszli: dr Agnieszka Wójcik (także jako lektorka w filmach), dr Piotr Czyżewski, mgr Monika Piekarniak, dr n. med. Marta Podhorecka, dr n. o z dr. Anna Pyszora, dr n. med. Marta Sidaway, prof. dr hab. Edyta Smolis-Bąk, dr Agnieszka Stępień, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Truszczyńska-Baszak. W filmach, nakręconych zresztą w biurze KIF, w rolę pacjentki z powodzeniem wcieliła się Agnieszka Pawlak.
Materiały są publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior oraz na YouTube i Facebooku Ministerstwa Zdrowia. Każdego dnia na podanej stronie pojawia się jeden film z ćwiczeniem wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie. Apelujemy też do młodszych osób, aby pomogły seniorom od strony technologicznej, gdyż nie wszyscy z nich potrafią poruszać się po zasobach internetu oraz korzystać z social mediów.
Kampania została zauważona przez media – na antenie TVN24 i TVN (w wieczornym wydaniu „Faktów”) opowiadał o niej Zbigniew Wroński – wiceprezes KIF. Informacje na temat akcji zamieściły także PAP, Wprost, TVP i jej lokalne oddziały, Radio Maryja, liczne media branżowe i lokalne.