Teraz czytasz
„Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej.”

 

„Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej.”

  • Olga Tokarczuk - „Moment niedźwiedzia”

Hasło „koniec roku” kojarzy mi się zdecydowanie bardziej z zakończeniem roku szkolnego niż ze zmianą kalendarza. Jednak ludy zamieszkujące północną półkulę od tysiącleci wyznaczały moment, „kiedy dnia zacznie wreszcie przybywać, a nocy ubywać” na Nowy Rok. Po Bożym Narodzeniu nasz samorząd skończy trzeci rok działalności. Trzyletnie dzieci zaczynają już odważnie chodzić wzorcem ruchu dorosłego człowieka, uciekają rodzicom w supermarkecie i pełnymi zdaniami zadają im trudne pytania, głównie zaczynające się od „a dlaczego?”.

Oprócz stałej i już niejako „nudnej” realizacji kilkuset standardowych procedur przez biuro, KIF zakończy wraz ze starym rokiem także co najmniej kilka bardzo ważnych projektów będących kontynuacją pracy w latach poprzednich. Weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. wizyty fizjoterapeutycznej. Na spotkaniach szkoleniowych organizowanych w tej sprawie przez KRF była obecna przeszło połowa świadczeniodawców – ponad 2,5 tys. osób. 14,5 tys. koleżanek i kolegów zostało przeszkolonych w czasie 562 dwudniowych szkoleń z prowadzenia dokumentacji medycznej, a 250 osób w czasie ośmiodniowych szkoleń finansowanych przez UE. Oddaliśmy do użytku aplikację Znajdź Fizjoterapeutę, w której zarejestrowano już ponad 1100 kont naszych członków z całej Polski, a kolejne pojawiają się codziennie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło w październiku standardy kształcenia na kierunku fizjoterapia, które opracowała KIF. Po raz pierwszy od kilkunastu lat wzrosły wyceny świadczeń rehabilitacyjnych refundowanych przez NFZ. Zarejestrowaliśmy już 12 tys. praktyk fizjoterapeutycznych. Od października każdy magister fizjoterapii może tak, jak robią to koledzy w czterech innych krajach europejskich, przepisywać chorym zaopatrzenie ortopedyczne. Przeszkolono 100 fizjoterapeutów w zakresie biegłych sądowych i ponad 150 przyszłych kontrolerów KIF. Na przełomie starego i nowego roku przekażemy w Wasze ręce najnowocześniejszą na świecie aplikację informatyczną dla fizjoterapeutów. Jej pierwsza odsłona jest przeznaczona dla indywidualnych praktyk fizjoterapeutycznych, ale już w połowie przyszłego roku będzie gotowa wersja dla podmiotów leczniczych, także tych kontraktujących usługi z NFZ. Pierwsza w Polsce kampania promująca zawód fizjoterapeuty dotarła już do ponad miliona osób i została bardzo doceniona przez środowiska medyczne, pacjenckie oraz organizacje międzynarodowe. KIF została przyjęta do największej światowej organizacji fizjoterapeutów – WCPT, która skupia blisko 450 tys. osób w 120 krajach. Dwadzieścia zespołów tematycznych KRF wykonało gigantyczną i wielokierunkową pracę. Komisja rewizyjna skontrolowała w mijającym roku kolejne kilkanaście tysięcy stron dokumentów finansowych KIF. Niestety jeszcze w tym roku odbędzie się pierwsza rozprawa sądu dyscyplinarnego… Działo się bardzo wiele… Zrealizowaliśmy już prawie w całości zalecenia I Krajowego Zjazdu Fizjoterapeutów na pierwszą kadencję.
Życzę sobie i Wam, Koleżanki i Koledzy, aby w przyszłym roku wystarczyło nam wszystkim sił. Mam nadzieję, że uda się istotnie podwyższyć wycenę świadczeń rehabilitacyjnych, a tym samym podnieść istotnie zarobki wszystkim pracującym w ramach NFZ. Chciałbym, abyśmy wcielili w życie kolejne zapisy Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w opiece refundowanej i zrobili poważny krok w kierunku wprowadzenia specjalizacji kierunkowych w zakresie fizjoterapii. I żebyśmy byli uśmiechnięci co najmniej tak szeroko jak nasi pacjenci!

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry