Teraz czytasz
Młodzi olimpijczycy na start!

 

Młodzi olimpijczycy na start!

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Młodych Fizjoterapeutów to cykliczna impreza, organizowana co dwa lata na warszawskiej AWF. Tegoroczna, już siódma edycja, odbyła się 16 listopada w Hali Lekkoatletycznej uczelni. Wydarzenie zbiegło się w czasie z jubileuszem 35-lecia Wydziału Rehabilitacji AWF, co znacząco podniosło i tak wysoką rangę spotkania. Otwarcie Olimpiady zgromadziło wiele osób zasłużonych dla rozwoju fizjoterapii – wśród przemawiających znalazł się też dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes KIF.

W teście sprawdzającym wiedzę młodych fizjoterapeutów uczestniczyło 185 osób reprezentujących 21 uczelni z całej Polski. Jego wysoki poziom merytoryczny zagwarantowała Rada Naukowa złożona z dziekanów wydziałów kształcących fizjoterapeutów. Nagrodzono dziewięciu laureatów, po trzech w każdej kategorii (student, licencjat, magister), a dodatkowo 45 osób otrzymało nagrody pocieszenia. W klasyfikacji drużynowej najlepiej zaprezentowała się AWF z Krakowa.

Po zakończeniu testu młodzi fizjoterapeuci mieli okazję wysłuchać kilku interesujących wykładów dotyczących m.in. terapii manualnej, leczenia bólu pośladka, ubezpieczeń dla fizjoterapeutów, alpakoterapii czy rolowania. Prezes KIF wygłosił wykład pt. „Polska i europejska fizjoterapia – teraźniejszość i perspektywy”, w którym omówił zróżnicowane uwarunkowania i otoczenie prawne fizjoterapii w różnych państwach europejskich.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów była patronem honorowym Olimpiady. Na stoisku informacyjnym KIF prowadziliśmy akcję informacyjną skierowaną do studentów. Najwięcej pytań dotyczyło formalności związanych z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu, rejestru praktyk oraz zakładania profilu na portalu Znajdź Fizjoterapeutę.

Organizatorzy, zachęceni sukcesem tegorocznej Olimpiady, zapraszają na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się w 2021 r.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!


Weronika Kruk
(studentka III roku studiów jednolitych magisterskich na AWF w Warszawie, laureatka w kategorii A*)

Wspaniała atmosfera!

Dwa lata temu uczestniczyłam w Olimpiadzie jako wolontariuszka. Od tej pory planowałam wzięcie w niej udziału. Zgłosiłam się, jak tylko ruszyły zapisy. Zawsze bardzo interesowałam się fizjoterapią i staram się maksymalnie chłonąć wiedzę z tego obszaru, na przykład korzystając z dodatkowych zajęć na uczelni.

Do testu przygotowywałam się kilka tygodni i udało mi się powtórzyć zakładany materiał. Czy przewidziałam możliwe pytania? Raczej nie! Test jest bardzo różnorodny i obejmuje wiele dziedzin wiedzy. Przyznaję, że z niektórymi pytaniami nie spotkałam się nigdy wcześniej.

Dużym zaskoczeniem były dla mnie cenne nagrody. To nie tylko główna nagroda, czyli zniżka na kurs w szkole osteopatii, ale również m.in. podgrzewany stół do masażu czy kursy „Usg dla fizjoterapeutów” i „Wkładki 3D do butów”.

Jestem zachwycona atmosferą, jaka panowała wśród uczestników. Mimo rywalizacji cieszyliśmy się ze spotkania w gronie pasjonatów fizjoterapii. Myślę, że spróbuję powtórzyć to doświadczenie za dwa lata.


Adam Niemaszyk
(student I roku studiów magisterskich na AWF w Warszawie, laureat w kategorii B**)

Dzięki wygranej zdobędę nowe umiejętności!

W Olimpiadzie wziąłem udział, bo chciałem sprawdzić swoją wiedzę, a także porównać się z innymi uczestnikami. To było moje drugie podejście do testu. Za pierwszym razem, dwa lata temu, zająłem miejsce w połowie stawki.

Do Olimpiady specjalnie się nie przygotowywałem. Zależało mi na tym, aby skontrolować poziom swojej obecnej wiedzy. Moim zdaniem test był trudny, ale nic szczególnie mnie nie zaskoczyło. No, może trochę zdziwiły mnie zagadnienia z wiedzy ogólnej, np. ile jest osób chorych na nadciśnienie tętnicze w Polsce? Trzeba było użyć dedukcji, aby na nie odpowiedzieć. Zdobycie największej liczby punktów w mojej kategorii tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że studiuję na jednej z najlepszych uczelni w Polsce!

Redakcja poleca

Dzięki wygranej poszerzę swoje umiejętności zawodowe. Wygrałem zaproszenia na cztery kursy fizjoterapeutyczne, w tym pediatryczny, o którym wcześniej nawet nie myślałem. Nagrodzono mnie też zniżką na kurs w szkole osteopatii, z której zamierzam skorzystać. Jako laureaci otrzymaliśmy też zaproszenia na konferencje, wyposażono nas w sprzęt fizjoterapeutyczny.


Justyna Labęda
(absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy – UMK w Toruniu, pracuje w Hospicjum Stacjonarnym Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. we Wrocławiu, laureatka w kategorii C***)

Do trzech razy sztuka!

Wystartowałam w Olimpiadzie po raz trzeci. Pracuję w zawodzie od jedenastu lat i zgłoszenie się do testu zmotywowało mnie do powtórzenia zagadnień, z którymi nie stykam się na co dzień. Przez dwa tygodnie przeglądałam książki do anatomii, diagnostyki, czy „Testy Kliniczne”. Musiałam też uzupełnić informacje z przedmiotu „Adaptowana Aktywność Fizyczna”, którego nie miałam w programie studiów.

Testując swoją wiedzę, chciałam zmierzyć się z innymi fizjoterapeutami, ale też sprawdzić, na ile jestem na bieżąco z wiedzą medyczną, fizjoterapeutyczną. Oczywiście również zapowiedź atrakcyjnych nagród zadziałała motywująco!

Poziom testu był wysoki, co najlepiej ukazują wyniki rywalizacji. Najlepsi uczestnicy otrzymali 83–84 pkt na 120 możliwych. Największą trudność sprawiły mi pytania z pediatrii. Na co dzień pracuję w obszarze pomocy paliatywnej, hospicyjnej, więc głównie z osobami starszym.

Za zajęcie pierwszego miejsca otrzymałam zaproszenia na kursy, książki, vouchery na szkolenia. Fantastycznie, że są to nagrody motywujące nas do dalszego rozwoju. Chociaż bardzo żałuje, że nie ma możliwości wyboru tematyki kursów. Nie z każdej z nagród skorzystam, w tym z głównej, czyli dofinansowania 50 %. do 4-letniego szkolenia z osteopatii. Jego koszt, nawet ze zniżką, przewyższa moje możliwości finansowe.


(*) A – studenci jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich;
(**) B – studenci dwuletnich studiów magisterskich oraz osoby z tytułem licencjata fizjoterapii posiadające prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty);
(***) C – osoby z tytułem magistra fizjoterapii (lub równoważnym) posiadające prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry