Teraz czytasz
Smartfony sprzyjają starzeniu?

 

Smartfony sprzyjają starzeniu?

Jaga Giebultowicz z OSU College of Science badała, jak muszki owocowe reagują na 12-godzinną ekspozycję na niebieskie światło LED. W badaniach wykazano, że muszki z grupy naświetlanej żyją krócej od pozostałych. Długa ekspozycja na niebieskie światło, którego głównym źródłem są wszelkiego rodzaju ekrany telefonów, tabletów, czy komputerów, może przyspieszać starzenie, nawet jeżeli światło nie dociera do oczu. Długość fali wytwarzana przez diody świetlne w ekranach może uszkadzać zarówno komórki siatkówki, jak i mózgu. U muszek obserwowano również zaburzenia chodu.

Fakt, że światło przyspiesza starzenie i muszki żyły krócej, był zaskakujący. Geny regulujące odpowiedź stresową zmieniają swoje zachowanie szczególnie w przypadku ekspozycji na niebieskie światło. Naturalne światło jest niezbędne dla naszego ciała do regulacji cyklu dobowego, prawidłowego funkcjonowania mózgu, regeneracji komórek czy produkcji hormonów. Zarazem pojawia się coraz więcej dowodów na niekorzystny wpływ światła LED na rytm dobowy. Co ciekawe, muszki, jeżeli mogły, unikały niebieskiego światła.

Nie możemy jeszcze jednoznacznie powiedzieć, jak wyniki tych badań przekładają się na ludzi. Możemy natomiast zrobić kilka rzeczy, żeby ograniczyć ilość niebieskiego światła docierającego do naszego ciała. Wyjdźmy na świeże powietrze, telefony i laptopy przełączmy w tryb zmniejszający emisję niebieskiego światła i stosujmy okulary filtrujące niebieskie światło (pomarańczowe/bursztynowe szkła).

Redakcja poleca

Na podstawie:
Trevor R. Nash, Eileen S. Chow, Alexander D. Law, Samuel D. Fu, Elzbieta Fuszara, Aleksandra Bilska, Piotr Bebas, Doris Kretzschmar & Jadwiga M. Giebultowicz. Daily blue-light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila. Aging and Mechanisms of Disease, 2019

Daj znać, co sądzisz o tym artykule :)
Lubię to!
0
Przykro
0
Super
0
wow
0
Wrr
0

© 2020 Magazyn Głos Fizjoterapeuty. All Rights Reserved.
Polityka prywatności i regulamin    kif.info.pl

Do góry